Der har været 3880 besøgende på nodesiden

siden 2020-03-08 kl 20:16 . Der er vist noder 57876 gange i perioden

Statistikken på denne løber over en rullende 30 dages periode. Der bliver talt unikke hits. Dvs. når du klikker på en node bliver det kun talt første gang (Der skal gå 12 timer før du bliver talt igen når du klikker den samme node) vi bruger regstrering af IP numre. Det er ikke muligt på et IP nummer at se hvem det er, der kommer, men man kan nogenlunde regne ud hvilket land, ja nogen gange hvilken by man kommer fra. Her på siden nøjes vi med landene. Statistikken bliver løbende slettet efter 30 dage. Vi prøver at undgå at tælle søgemaskinerne med.

Top 50

30 dage (2947 noder)
siden 2020-03-08 kl 20:16
24 timer (92 besøgende 272 noder)
siden 2020-04-06 20:13
( 133 ) Stockholmslåten
( 86 ) Mandø Brudedans
( 82 ) Nylandspojkarna "Nerifrån"
( 77 ) Trædballehus-Polka
( 66 ) Trollens brudmarsch
( 66 ) Kalla Kårar
( 63 ) Schottis från Luleå
( 60 ) Fem Får og Fire Geder
( 60 ) Brudestykke, Første
( 59 ) Brudestykke, Andet
( 59 ) Hambo på logen
( 59 ) Niels Sørensens Valse 6-tur
( 57 ) Ålborg polka
( 54 ) Ungdomssynden
( 54 ) Den Toppede Høne fra Vendsyssel
( 53 ) Jens Frederiksens polka
( 52 ) Hamborg sekstur
( 52 ) Haverö, Schottis fr.
( 51 ) Britta Polka
( 51 ) Sörens G-moll trea
( 51 ) Svensk Annas vals
( 50 ) Långt jässpôd på bârgom, Rättvikspolska
( 50 ) Kalkmandens vals
( 49 ) Gånglåt från Äppelbo
( 49 ) Aldôr erô å aldôr birô
( 48 ) Lasse i Svarven, Hambo e.
( 48 ) Bergrosa
( 48 ) Efraim Andersson, Vals e.
( 47 ) Ostindiens velkomst
( 47 ) Skal vi gå til fremmede lande
( 47 ) Horgalåten
( 47 ) Uppsalapolskan
( 47 ) Bingsjö, Schottis fr.
( 46 ) Brudestykke, Tredje
( 45 ) Allemagasej
( 45 ) Den røde lue, Himmerland
( 45 ) Gärdebylåten
( 45 ) Levi Vilsen, Mazurka e.
( 45 ) Ånonschottis
( 45 ) Vals fr. Jämtland, Brudvals fra Ragunda
( 45 ) Lars Hökpers vals
( 45 ) Ålefeskarns vals
( 44 ) Ernst Abrahamsson, Engelska e.
( 44 ) Karis Pers Polska
( 44 ) Skållmånsarn
( 44 ) Hultkläppens vals
( 44 ) Norska valsen
( 43 ) Engelska efter Groupa
( 43 ) Skotsk fannik
( 43 ) Taterhopsa
( 8 ) Dwight Lamb vals
( 5 ) Norska valsen
( 4 ) Tegelbrukssteppen
( 4 ) Trekant no. 15
( 4 ) Fransk Morgenstjerne (nr. 16)
( 3 ) Syvers mazurka
( 3 ) Blinde Jannes Schottish
( 3 ) Hultkläppens vals
( 2 ) Habbadekuk
( 2 ) Kakkelovnen
( 2 ) Æ Lam
( 2 ) Horgalåten
( 2 ) Gånglåt från Äppelbo
( 2 ) Forkert Polka vesten om
( 2 ) Hardy Halvkrafts hamborger
( 2 ) Jens Frederiksen, nr 685 Polka
( 2 ) Jens Jeppesens Polka, Fur
( 2 ) Rundten Om, Polka
( 2 ) Fynbo, Sommerpolka
( 2 ) Trædballehus-Polka
( 2 ) Dräng Jerk, Polska efter (i G)
( 2 ) Fastän af Eva Saether
( 2 ) Jöns Lars far, Polska
( 2 ) Pekkos Olof Hansson, Polska efter
( 2 ) Slövagubbens måg
( 2 ) Systerpolska 1 fra Orsa
( 2 ) D-Molli sotiisi af Konsta Jylhä
( 2 ) Yrsnö schottish
( 2 ) Tretur med Sving
( 2 ) Mettes firtur
( 2 ) Sløjfen
( 2 ) Den sødeste vals
( 2 ) Med Knusende Ro
( 2 ) Oksbøl-vals nr. 2
( 2 ) Stuhrs festvals
( 2 ) Dansk Morgenstjerne
( 2 ) Hamborger svejtrit
( 2 ) På loftet sidder nissen med sin julegrød
( 1 ) ( 1 ) Boerenplof
( 1 ) Danish Tune, Vinterengelsker
( 1 ) E. Jonsson, Engelska e.
( 1 ) Engelsk
( 1 ) Ernst Abrahamsson, Engelska e.
( 1 ) Kurt´s Engelska
( 1 ) Optimisternes Engelsker, Brudmarsch från Lillhärdal
( 1 ) Alle mine brødre, sønderhoning
( 1 ) Alt, så trækker vi trøjen af
( 1 ) Bedstefars Snaps
( 1 ) Det var ved Helgoland

Top 20 melodier fra de lande, der har besøgt os

Tallene i parentes angiver hvor mange melodier der totalt er downloadet fra hvert land siden 2020-03-08 kl 20:16 (Vi prøver at undgå at tælle søgemaskine besøg)

Kina (1714 besøgende 4261 noder set)

( 12 ) Kalla Kårar  Bingsjöpolska Pekkos Helmer ( f.1905) Bingsjø (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 6 ) Kalkmandens vals  e. Peter Aakjær og Mylle (DK)
( 6 ) Taterhopsa  Gule Fandens Hopsa (DK - Vestjylland)
( 6 ) Polka sekstur  Himmerland (DK - Himmerland)
( 6 ) Höok Olle, Polska  Svl. 1084 (S - Rättvik)
( 6 ) Per och Anna, Brudmarsch till   Pererik Moraeus (S)
( 6 ) Hambo på logen   Karl Salomonsson (S - Halland)
( 6 ) Og vil du ha min... (ell. Lille Stine)   (DK - Nordby Fanø)
( 5 ) Årepolska  e. Per Danielsson (1823-1922) Åre (S - Jämtland)
( 5 ) Drucken karl-leken   Ekor Anders (S)
( 5 ) Hogstadschottis  e. Helge Vilhelm Svensson, Ö Götland (S)
( 5 ) Lieman och Lärkan   Bill McChesney (S)
( 5 ) Ernst Abrahamsson, Engelska e.  Ödsmål (S - Bohuslän)
( 5 ) Nederby-Valsen   (DK - Fur)
( 5 ) Ånonschottis  e. Harv (N)
( 5 ) Henry´s Good Fortune  e.George Wilson (CAN)
( 5 ) Svensk Maskerade eller 3 ting fra Fur   (DK)
( 5 ) Gammal Hyffsa från Långvattnet   (S)
( 5 ) Æggesuppe og ævlekage  æ herremands datter (2 første dele) (DK - Sønderho Fanø)
( 5 ) Lasses Hans Eriksson, skänklåt eft.   (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 5 ) Mungalåten   (S - Uppland)
( 5 ) Ben i haven   (DK - Fyn)
( 5 ) Kællingens kat, den snapped´ en mus   (DK - Fanø)
( 4 ) Katarinas humppa   Svante Lindqvist (SF)
( 4 ) Alle pigers polka   Chr. Telling (DK)
( 4 ) Gunvers Polka   Thomas Thomsen (DK - Holstebro)
( 4 ) Hemmelig Sekstur   (DK - Sjælland)
( 4 ) Målar Gustavs älsklingslåt  Lapp-Nils polkska e. Erik Nirsa (S - Jämtland)
( 4 ) Ebbas Polka   Marianne Waarkjær (DK - Roskilde)
( 4 ) Eva 70  Slängpolska til Eva Henning Arne Gottlieb (DK - København)
( 4 ) Neådalingen, Reinlender e. Trygve Ørsal   (N)
( 4 ) Den Toppede Høne   (DK)
( 4 ) John Dubarrys fynbo   (DK)
( 4 ) Solhvervssang  trad. engelska fra Skåne (S - Skåne)
( 4 ) 60-års polskan   Hjort Anders Osson e. August Strömberg oprindelige komposition (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 4 ) Smedens første fynbo  Fremad fra Falster (DK - Falster)
( 4 ) Firetur fra Falster   (DK - Falster)
( 4 ) Visselul  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
( 4 ) Lundholmpolkett'n   (S)
( 4 ) Gavells Ella  slängpolska e. Sigvard Stelt (S - Hälsingland)
( 4 ) Ström-Erske, Polska e.  Föllinge, Jämtland (S - Föllinge Jämtland)
( 4 ) Båtsman Däck, Polska e.   (S - Uppland)
( 4 ) Polska e. Pers Olle farfar   (S - Rättvik)
( 4 ) Finsk humpa eller Heili Karjalasta Humppa  e. Kalle Almlöf (SF)
( 4 ) Bro, Schottis fr.  e. Lennart Östblom (S - Gästrikland)
( 4 ) Vindeln , Polska   (S - Norrbotten)
( 4 ) Pastor Kaj   (DK)
( 4 ) Magnus Olsson, Polska   (S - Värmland)
( 4 ) Rosa på bal   Evert Taube (S)
( 4 ) Hej vil du med så kom, så gør vi ryding om  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)

USA (794 besøgende 17930 noder set)

( 40 ) Trollens brudmarsch   Pelle Schenell (S)
( 22 ) Vals fr. Jämtland, Brudvals fra Ragunda   (S - Jämtland)
( 20 ) Russeren, e. Svend Madsbøll   (DK - Thy)
( 18 ) Aspåkerspolska   (S - Skåne)
( 18 ) Mathilde Polka-Mazurka   Svenske Niels (DK)
( 18 ) Slövagubbens måg  Bodapolska (S - Boda)
( 18 ) Schottis från Luleå   Magnus Sjögren (S - Norrbotten)
( 17 ) Månvalsen   Dan Gisen Malmquist (S)
( 17 ) Paulas Hopsa   (DK - Fur)
( 17 ) Molbodrengens hopsa  e. Evald Thomsen Otto Rasmussen (DK - Odsherred Sydjylland Sjælland)
( 16 ) Vals af Ola Nilsson Lans   Ola Nilsson Lans (S - Skåne)
( 16 ) Adureduradur  e. Manfred Arnkvist, Norrbotten (S)
( 16 ) Kalkmandens vals  e. Peter Aakjær og Mylle (DK)
( 16 ) Styggvukkuleken  Røros Tron Steffen Westberg (N - Røros)
( 16 ) Levi Vilsen, Mazurka e.  Læsø (DK - Læsø)
( 16 ) Södra Dalarna, Polska e. August Lund  e. August Lund (S - Dalarna)
( 16 ) Syvers mazurka   (N)
( 15 ) Hurv efter Perbjörs Erik  springlek (S - Särna)
( 15 ) Pekkos Pers Storpolska  Bingsjöpolska e. Hjort Anders (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 15 ) Hans Thamsen  sønderhoning e. Je (DK - Sønderho Fanø)
( 15 ) Hamborg sekstur  e. Thomas Thomsen (DK - Randersegnen)
( 15 ) Ingrid Dardels polska   Evert Taube (S)
( 15 ) Det blaa Flag, Amager   (DK - Amager Sjælland)
( 15 ) Springdans fra Falster   (DK)
( 14 ) Ungdomssynden  bodapolska Röjås Jonas (S - Boda Dalarna Österdalarna)
( 14 ) På högan loft   (S)
( 14 ) Bedstefars vals fra Fur   (DK - Fur)
( 14 ) Niels Jørgensens polka  Himmerland Niels Jørgensen (DK)
( 14 ) Mungalåten   (S - Uppland)
( 14 ) Norsk Mazurka(2)   (N)
( 14 ) Vankarin polska  The shotgun polska Andy May (UK)
( 14 ) Åmot, Polska från  Gästrolæamd (S - Gästrikland)
( 14 ) Tvillinge Scottish   Ole Quistgaard (DK)
( 14 ) Bergrosa   Sven Nyhus (N - Røros)
( 14 ) Donats Glömda Polska e. Sven Donat   (S - Småland)
( 14 ) Mattias Blom, Bjuråker, Polska e.   (S - Hälsingland)
( 14 ) Koppa-polka   (S - Västergötland)
( 14 ) Barkbrödslåten  Leksand, e. Karl Sporr/Knis Karl/Hagollas Per i Ullvi (S - Leksand Dalarna Österdalarna)
( 14 ) Lyø scottish   (DK)
( 14 ) Den gamle rheinlænder   (DK)
( 14 ) Emilie Mazurka   (DK - Fur)
( 14 ) Haverö, Schottis fr.   (S - Medelpad)
( 14 ) Polska e. Pers Olle farfar   (S - Rättvik)
( 14 ) En pige vandred' ud i en have  fannik (DK - Fanø)
( 13 ) Swartlingapolskan   Måns Swartling (S - Norrbotten)
( 13 ) Skotsk fra Randersegnen   (DK - Randersegnen)
( 13 ) Jødetur fra Mors   (DK - Mors)
( 13 ) Polska från Södra Vilhelmina   (S - Norrbotten)
( 13 ) Brurleken   (N - Røros)
( 13 ) Kokk-Sofia, Leken hinnes  Røros (N - Røros)

Danmark (502 besøgende 7611 noder set)

( 48 ) Nylandspojkarna "Nerifrån"  bingsjöpolska (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 27 ) Mandø Brudedans   (DK)
( 25 ) Niels Sørensens Valse 6-tur   (DK - Fur)
( 25 ) Dwight Lamb vals   (DK - Jylland)
( 24 ) Trædballehus-Polka   Frederik Iversen (DK)
( 21 ) Britta Polka  Tilegnet Frøken Britta Rydberg H.C. Lumbye (1810-74) (DK)
( 21 ) Aldôr erô å aldôr birô   (S - Boda Österdalarna Dalarna)
( 20 ) Cornelius Polka   (DK - Thy)
( 20 ) Brudestykke, Første   (DK - Sønderho Fanø)
( 19 ) Ålborg polka  efter Thomas Thomsen (DK)
( 19 ) Brudestykke, Andet  efter Svend Erik, Roskilde (DK - Sønderho Fanø)
( 18 ) Långt jässpôd på bârgom, Rättvikspolska  Kaldet "Langspyt" (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 18 ) Kivikspolka   Gustav Egerstam (S)
( 18 ) Hej vil du med så kom, så gør vi ryding om  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
( 17 ) Skal vi gå til fremmede lande   (DK - Fanø)
( 16 ) Askerödshambon  Erik Nilsson, Askeröd Erik Nilsson (S)
( 16 ) Lasse i Svarven, Hambo e.   (S - Småland)
( 15 ) Ungdomssynden  bodapolska Röjås Jonas (S - Boda Dalarna Österdalarna)
( 15 ) Hej vil du med så kom, så går vi ryding om e. Peter Uhrbrand   (DK - Fanø)
( 15 ) Kalla Kårar  Bingsjöpolska Pekkos Helmer ( f.1905) Bingsjø (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 14 ) Jens Frederiksens polka  e. Jens Frederiksen, Als i Himmerland (DK - Himmerland)
( 14 ) Spelmansschottis av Carl-Erik Berndt  e. Jeanette Eriksson Carl Erik Berndt (S)
( 14 ) Forkert Polka vesten om  efter Madvig Vilsen, Læsø (DK - Læsø)
( 14 ) Østen om Polka  e. Evald Thomsen (DK)
( 14 ) Sörens G-moll trea   (S - Lappland)
( 14 ) A vil danse med Mett' Mari   (DK - Sønderho Fanø)
( 14 ) Fransk Morgenstjerne (nr. 16)  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
( 13 ) Brudestykke, Tredje   (DK - Sønderho Fanø)
( 13 ) Gammel vals fra Silkeborgegnen   (DK - Østjylland)
( 12 ) Gärdebylåten   Hjort Anders Olsson (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 12 ) Kall, Vals fra   (S - Jämtland)
( 12 ) Hamborger no 3   (DK - Roskilde)
( 12 ) Fem Får og Fire Geder   (DK - Lolland)
( 12 ) Skållmånsarn   (S - Hälsingland)
( 12 ) Hambo på logen   Karl Salomonsson (S - Halland)
( 12 ) Nr. 4 fynbo eller Ølfynbo   (DK)
( 12 ) Dräng Jerk, Polska efter (i G)   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
( 12 ) Husets vals   Ole Quistgaard (DK)
( 12 ) Med Knusende Ro   D.T.S. Bjerregaard (DK - Midtjylland)
( 12 ) Lyø scottish   (DK)
( 12 ) Svensk Annas vals   (S)
( 12 ) Frederiks kontra  e. brdr. Bast (DK)
( 12 ) Danish Tune, Vinterengelsker  Vinterengelsker Jørgen Sten Andersen (DK - Roskilde)
( 12 ) Klövsjö Brudmarsch  e. John-Erik Mattsson (S)
( 12 ) Polka fra Vestermarken e. Baltic Crossing   Svenske Niels Andersen (DK - Thy)
( 11 ) Farmors brudpolska  e. Gyris Anders (S - Älvdalen Dalarna)
( 11 ) Skæve Thorvald   (DK)
( 11 ) Allemagasej  mærkelige sønderhoning (DK - Fanø)
( 11 ) Bondbröllopsschottis   Oskar Sandquist (S - Dalarna)
( 11 ) Vi går ej af dette hus . . .  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)

Frankrig (296 besøgende 5177 noder set)

( 81 ) Stockholmslåten   (S)
( 37 ) Mandø Brudedans   (DK)
( 15 ) Trædballehus-Polka   Frederik Iversen (DK)
( 15 ) Fem Får og Fire Geder   (DK - Lolland)
( 13 ) Den Toppede Høne fra Vendsyssel  e. Kazio og 358 (DK - Vendsyssel)
( 13 ) Ostindiens velkomst  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
( 13 ) Trekant no. 15   (DK - Århus)
( 10 ) Hambo på logen   Karl Salomonsson (S - Halland)
( 9 ) Sörens G-moll trea   (S - Lappland)
( 9 ) Kakkelovnen   (DK - Nordby Fanø)
( 9 ) Tyroler Hopsa e. Frederik Iversen   (DK - Himmerland)
( 9 ) Firetur fra Vejle  Firetur fra Vindinge (DK - Vejle)
( 9 ) Brudestykke, Første   (DK - Sønderho Fanø)
( 9 ) Hamborg sekstur  e. Thomas Thomsen (DK - Randersegnen)
( 8 ) Ström-Erske, Polska e.  Föllinge, Jämtland (S - Föllinge Jämtland)
( 8 ) Ålborg polka  efter Thomas Thomsen (DK)
( 8 ) Ånonschottis  e. Harv (N)
( 8 ) Sångshytte-valsen   Eva Saether og Mats Edén (S)
( 8 ) Rødspætten  sønderhoning Johnny Boesen (DK - Sønderho Fanø)
( 8 ) Skal vi gå til fremmede lande   (DK - Fanø)
( 8 ) Den røde lue, Himmerland  Himmerland (DK - Himmerland)
( 8 ) Aldôr erô å aldôr birô   (S - Boda Österdalarna Dalarna)
( 8 ) Jeg tror min sæl jeg har en æble i mi lom   (DK - Fanø)
( 7 ) Niels Sørensens Valse 6-tur   (DK - Fur)
( 7 ) Skjørpinge firetur   (DK - Sjælland)
( 7 ) Himmelpind-vals   Frederik Iversen (DK)
( 7 ) Tema av Pelle Björnlert   (S - Östergötland)
( 7 ) Søren Fogeds styk'  sønderhoning e. Je´ Sweevers (DK - Sønderho Fanø)
( 7 ) Habbadekuk  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
( 7 ) Gärdebylåten   Hjort Anders Olsson (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 7 ) Engelsk kvadrille  Præstø Amt (DK - Præstø Sjælland)
( 7 ) Pe' Broens Rheinlænder  e. Oksbøl brødrene (DK)
( 6 ) Fiolen min   J. E. Öst (S)
( 6 ) muntre kreds, Den   (DK - Amager Sjælland)
( 6 ) I dag ska Martin i jorden  Trad. gotlandsk begravelsespolska (S - Gotland)
( 6 ) Ombyggnaden   Pers Erik (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 6 ) I Havhingstens spåner, Engelsk Pols no 42  I havhingstens spåner (DK - Århus)
( 6 ) Jens Madsens Livstykke (Jens Lyvsens Madstøk)  Mors (DK - Mors)
( 6 ) Gammal Dalavals   Karl Jularbo (S)
( 6 ) Trommelvalsen  Randersegnen (DK - Randersegnen)
( 6 ) Halvfemtetur fra Vommevad  fra Vommevad (DK - Midtsjælland)
( 6 ) Karis Pers Polska  Dalarna (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 6 ) Den Toppede Høne   (DK)
( 6 ) Finn-Påls Polska eller polska e. Elsa Siljebo   (S - Lappland)
( 6 ) Brandelev, Sekstur fra  e. Jens Jensen (DK - Sydsjælland)
( 6 ) Båtsman Däck, Polska e.   (S - Uppland)
( 6 ) Solen den vækker op  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
( 6 ) Gamle Berliner  Langeland (DK - Langeland)
( 6 ) Første August, Den  e. Frits Brinch (DK - Sønderho Fanø)
( 6 ) Polska e. Blomgren SvL Sk 468  SvL Sk 468 (S - Skåne)

Ukendt oprindelse (182 besøgende 1183 læste noder )

( 26 ) Schottis från Luleå   Magnus Sjögren (S - Norrbotten)
( 18 ) Ålefeskarns vals   Bröderna Berlin (S - Bohuslän)
( 17 ) Norska valsen   (N)
( 10 ) Trekant no. 15   (DK - Århus)
( 5 ) Jørgen Rasks polka   (DK)
( 4 ) Hovra, Polska från  e. Kalle Almlöf (S - Hälsingland)
( 4 ) Emmas vals   (SF)
( 4 ) Bergrosa   Sven Nyhus (N - Røros)
( 4 ) I Skymundan   Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
( 4 ) Dans nr. 6 og Proportion nr. 7  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
( 4 ) Trædballehus-Polka   Frederik Iversen (DK)
( 4 ) Mormorspolskan  e. Albertina Hansson, Arkelstorp, Skåne (S - Skåne)
( 4 ) Henninglåten  särnapolska (S - Särna Västerdalarna Dalarna)
( 4 ) Juringius, Slängpolska e.   (S - Småland)
( 4 ) Trollet i skäkten   Johan von Schwartz / Johan Svart (S - Hälsingland)
( 4 ) Tegelbrukssteppen  e. Arvid Sandberg, Sävast (S)
( 3 ) Dans nr. 22 og Proportion nr. 23  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
( 3 ) I dag ska Martin i jorden  Trad. gotlandsk begravelsespolska (S - Gotland)
( 3 ) Kumla Polskan   (S - Närke)
( 3 ) Hälleforsnäs, Polska   (S - Södermanland)
( 3 ) Gånglåt från Äppelbo  e. Ärtbergs Kalle (S - Västerdalarna Dalarna)
( 3 ) Potatis vals   Ale Möller (S)
( 3 ) nr. 48, Polsch  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
( 3 ) Johan Jacob Bruun, Polska e.   (S - Skåne)
( 3 ) Hultkläppens vals   (S - Hälsingland)
( 3 ) Baglæns kontrasejre  fra Salling (DK - Salling)
( 3 ) Harrin Jenkka, Finsk schottis   (SF)
( 3 ) Fransk Morgenstjerne (nr. 16)  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
( 3 ) Stockholmslåten   (S)
( 3 ) Polska fr. Hälsingland e. Mattias Blom, Polska  Bodapolska (S)
( 3 ) Snurrebocken   (S)
( 3 ) Jansons fristelse - Norsk vals af Bent Jacobsen   (N - Røros)
( 3 ) Idiotpolskan   Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
( 3 ) Jössehäradspolska  e. Magnus Olsson (S - Jösse härad)
( 3 ) Årepolska  e. Per Danielsson (1823-1922) Åre (S - Jämtland)
( 3 ) Mattias Blom, Bjuråker, Polska e.   (S - Hälsingland)
( 3 ) Carolas Brudpolska   Hans Kennemark (S - Västergötland)
( 3 ) Valhalspolska   Lisa Tidman (S)
( 3 ) Kokk-Sofia, Leken hinnes  Røros (N - Røros)
( 3 ) Serras (nr. 9)  "Skovsøen" e. Rasmus Storms nodebog (DK)
( 3 ) Polonesse i D-dur nr 20 fra Anders Larssons nodebog   (S - Östergötland)
( 3 ) From Olles sista   (S - Hälsingland)
( 3 ) nr. 49, Polsch  "Brahe Trolleborg" e. Rasmus Storms nodebog (DK)
( 3 ) Juttas polska   Janet Vahl (DK)
( 2 ) Karileken  springlek e. Troskari Mats (S - Västerdalarna Dalarna)
( 2 ) Brurleken   (N - Røros)
( 2 ) Hagelskuren   Susan Reistad (S)
( 2 ) Vigers polska   (S - Hälsingland)
( 2 ) Oxekow   (DK - Vestsjælland)
( 2 ) Polska e. Spaken, Finnskog Pols e. Olof Svensson  Finnskog Pols e. Olof Svensson ()

Sverige (148 besøgende 741 noder set)

( 8 ) Haverö, Schottis fr.   (S - Medelpad)
( 6 ) Ore, Vals fra   (S)
( 6 ) Svensk Annas vals   (S)
( 6 ) Vals fr. Jämtland, Brudvals fra Ragunda   (S - Jämtland)
( 6 ) I dag ska Martin i jorden  Trad. gotlandsk begravelsespolska (S - Gotland)
( 6 ) Bingsjö, Schottis fr.   (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 5 ) Systerpolska 1 fra Orsa  e. Gössa Anders Andersson (S - Österdalarna Dalarna Orsa)
( 5 ) Babba-Lisas Hyfsn  Doroteapolketten e. Sören Johansson (S)
( 5 ) Sven Donat, polska efter   (S - Småland)
( 5 ) Drucken karl-leken   Ekor Anders (S)
( 5 ) Ingrid Dardels polska   Evert Taube (S)
( 5 ) Bränd-Pers vals   (S)
( 5 ) Lima, schottis från, Reinländer från Transtrand.  Väster Dalarna (S)
( 5 ) Årepolska  e. Per Danielsson (1823-1922) Åre (S - Jämtland)
( 5 ) Stockholmslåten   (S)
( 5 ) Furuboms polska  e. Lisa Furubom (S - Österdalarna Dalarna)
( 4 ) Jansons fristelse - Norsk vals af Bent Jacobsen   (N - Røros)
( 4 ) Lindgrens Tivoli   Olle Moraeus (S)
( 4 ) Karis Pers Polska  Dalarna (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 4 ) Laforsens brus   Jon-Erik Hall (S - Hälsingland)
( 4 ) Lanna-Villes schottis   (S)
( 4 ) Liten Karin  e. Röjås Erik Andersson (S - Boda Dalarna Österdalarna)
( 4 ) Lars Hökpers vals   Lars Hökpers (S)
( 4 ) Silbaätno   Mikael Segerström (S)
( 4 ) Skålbergslåten  Sammetspåsen, bodapolska (S)
( 4 ) Alfred på Hultet  polkett (S - Bohuslän)
( 4 ) Uppsalapolskan  fr. Malung, Dalarna (S - Malung Västerdalarna Dalarna)
( 4 ) Skänklåt fr. Hedemora   (S - Dalarna)
( 4 ) Ungerska Järnvägens polkett, Den   Magnus Bäckström (S)
( 4 ) Trettondedagsmarschen   Hjort Anders Olsson (S)
( 4 ) Horgalåten   (S - Hälsingland)
( 3 ) Ronjas vals   Bent Helgren Jacobsen (N - Røros)
( 3 ) Norska valsen   (N)
( 3 ) Sensommarvalsen   Ivar Hultkvist (S - Östergötland)
( 3 ) Nylandspojkarna "Nerifrån"  bingsjöpolska (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Sulhusgubbens reinlender  e. Sven Nyhus (N - Røros)
( 3 ) Nylandspojkarna "Mitti"  bingsjöpolska (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Per och Anna, Brudmarsch till   Pererik Moraeus (S)
( 3 ) Ceylons hambo   (S - Uppland)
( 3 ) Snurrebocken   (S)
( 3 ) Hjortingens Polska   (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Anjalan Sannan Valssi   (SF)
( 3 ) Båtsman Däck, Polska e.   (S - Uppland)
( 3 ) Vävmazurka från Bygdsiljum   Thomas Andersson (S)
( 3 ) Systerpolska 2 fra Orsa  efter Bleckå (S - Österdalarna Dalarna Orsa)
( 3 ) Tordyveln   (S - Ore Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Stamppolska, Hjort Anders  bingsjöpolska (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Omas Per, Springlek efter (4)   (S - Transtrand Dalarna Västerdalarna)
( 3 ) Lasse i Svarven, Hambo e.   (S - Småland)
( 3 ) Jann Mor  bodapolska (S - Boda Dalarna Österdalarna)

Holland (46 besøgende 1107 noder set)

( 10 ) Kalla Kårar  Bingsjöpolska Pekkos Helmer ( f.1905) Bingsjø (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 6 ) Brudestykke, Andet  efter Svend Erik, Roskilde (DK - Sønderho Fanø)
( 6 ) Pekkos Pers Storpolska  Bingsjöpolska e. Hjort Anders (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 5 ) Jansons fristelse - Norsk vals af Bent Jacobsen   (N - Røros)
( 4 ) Skullbräddleken  Brudmarsch från Mockfjärd (S - Västerdalarna)
( 4 ) Sörmland,Slängpolska från   (S - Södermanland)
( 4 ) Ostindiens velkomst  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
( 4 ) Jødetur fra Mors   (DK - Mors)
( 3 ) Christians cykel  Circassian circle (UK)
( 3 ) Solingpolska i G   (S - Boda)
( 3 ) Polska e. Ollas Per   (S - Rättvik)
( 3 ) Skal vi gå til fremmede lande   (DK - Fanø)
( 3 ) Släp, Engelska från  e. Henning Jansson (S)
( 3 ) Svensk Annas vals   (S)
( 3 ) Doublebska, Dubleska eller Doudlebska  Tjekkisk (CZ)
( 3 ) Åmot, Polska från  Gästrolæamd (S - Gästrikland)
( 3 ) Sparf Fars Polska   (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Sct. Bernhards vals   ()
( 3 ) Niels Jørgensens polka  Himmerland Niels Jørgensen (DK)
( 3 ) Hjortingens Polska   (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Den Toppede Høne   (DK)
( 3 ) Slängpolska från Barsebäck   (S - Skåne)
( 3 ) Engelska efter Groupa  e. Johan A.Nilsson, Munkedal Bohuslän (S - Bohuslän)
( 3 ) Brudestykke, Tredje   (DK - Sønderho Fanø)
( 3 ) Menuett från Oravais   (SF - Österbotten)
( 3 ) Schottis e. Plog Anders Hansson   (S - Rättvik)
( 3 ) Sjijnmyravalsen  fra Bornholm (DK - Bornholm)
( 3 ) Brudestykke, Første   (DK - Sønderho Fanø)
( 3 ) Polska e. Pers Olle farfar   (S - Rättvik)
( 2 ) Polska från Södra Vilhelmina   (S - Norrbotten)
( 2 ) Polska e. Blomgren SvL Sk 468  SvL Sk 468 (S - Skåne)
( 2 ) Engelsker fra Skåne   (S - Skåne)
( 2 ) Britta Polka  Tilegnet Frøken Britta Rydberg H.C. Lumbye (1810-74) (DK)
( 2 ) Senpolska, Jämtland  Jämtland (S - Jämtland)
( 2 ) Hans Peder Madsens styk  sønderhoning e. ULC (DK - Sønderho Fanø)
( 2 ) Men en vän ändå skall man alltid ha  Vispolska från Rättvik (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 2 ) Skærsommernats-Drøm   (DK - Møn)
( 2 ) Kællingens kat, den snapped´ en mus   (DK - Fanø)
( 2 ) Timas Hans Hansson, Schottis e.   (S - Ore Dalarna Österdalarna)
( 2 ) Pe' Broens Rheinlænder  e. Oksbøl brødrene (DK)
( 2 ) Nu är en dag framliden  fritt efter sv. psalm 187 Hans Kennemark (S)
( 2 ) Poul Bille og Jordomsejlingen  sønderhoning e. Je´ Sweevers (DK - Sønderho Fanø)
( 2 ) Mikaelidans, flickornas   (S - Småland)
( 2 ) Rask Kontra   (DK - Jylland Thy)
( 2 ) Sebbersund Hopsa  fra Hirtshalsegnen (DK - Vendsyssel)
( 2 ) Kom vo´sook   (DK - Fanø)
( 2 ) Ingers Brudvals   Pelle Svensson (S - Hälsingland)
( 2 ) Sammeles Annas brudpolska   Hans Dalfors (S - Ore Dalarna Österdalarna)
( 2 ) Alla gossar, Menuett fra August Bondesons visbok.(1903)   (S - Halland)
( 2 ) Lille Serenade  Jubilæum Roskilde Spillemandslaug 2016 M.U.Zach og Leif Kastberg (DK - Roskilde)

Tyskland (37 besøgende 7668 noder set)

( 14 ) Lars Hökpers vals   Lars Hökpers (S)
( 12 ) Ernst Abrahamsson, Engelska e.  Ödsmål (S - Bohuslän)
( 12 ) Røros (Røragen Valsen), Vals  e. Sven Nyhus (N - Røros Finnskog)
( 12 ) Kalkmandens vals  e. Peter Aakjær og Mylle (DK)
( 11 ) Engelsk Firetur  Sydfyn (DK - Sydfyn)
( 11 ) Jens Frederiksens polka  e. Jens Frederiksen, Als i Himmerland (DK - Himmerland)
( 11 ) Hilberts scottish  "Johan på Snippen" (S)
( 11 ) Den røde lue, Himmerland  Himmerland (DK - Himmerland)
( 10 ) Britta Polka  Tilegnet Frøken Britta Rydberg H.C. Lumbye (1810-74) (DK)
( 10 ) Den Toppede Høne fra Vendsyssel  e. Kazio og 358 (DK - Vendsyssel)
( 10 ) Alla gossar, Menuett fra August Bondesons visbok.(1903)   (S - Halland)
( 10 ) Stens polska   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
( 10 ) Dans nr. 10 og Proportion nr. 11  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
( 10 ) Nu är en dag framliden  fritt efter sv. psalm 187 Hans Kennemark (S)
( 10 ) EU Polka   Tom Kurt Jensen (DK)
( 10 ) Stockholmslåten   (S)
( 10 ) Syrsornas Dans  Fårekyllingernes dans (S)
( 10 ) Hvis du vil danse en vals   Rie Jensen (DK)
( 9 ) Kylling-Sørens Dans e. Steen Jagd   (DK - Jylland)
( 9 ) Solingsvalsen  Vals fra Boda (S)
( 9 ) Jeppes Cykelpolka   Jørgen Sten Andersen (DK)
( 9 ) Efraim Andersson, Vals e.   Benny Andersson (S)
( 9 ) Sörens G-moll trea   (S - Lappland)
( 9 ) Grønne Aal  e. Hans Pedersen Adrian (DK)
( 9 ) Kinnekulle, Vals fra   (S)
( 9 ) Allemagasej  mærkelige sønderhoning (DK - Fanø)
( 9 ) Thy, Polka fra  e. Viggo Gade (DK - Thy)
( 9 ) Bälter Svens Paradpolkett   Olle Moraeus (S)
( 9 ) Kers Lars Brudmarsch   (S - Österdalarna Dalarna)
( 9 ) Transtrand, Vals fr.  755 e. Omas Ludvig (S)
( 9 ) Vindeln , Polska   (S - Norrbotten)
( 9 ) Nr. 13, Marsch  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
( 9 ) Kontra med Mølle   (DK - Vejle)
( 9 ) Kanonpolka   J. P. Larsen (DK)
( 9 ) Svensk maskerade   (DK - Jämtland )
( 9 ) Don't Thatcher   Laif Carr-Olsen (S)
( 9 ) Spel-Gulles polska  Medelpad (S - Medelpad)
( 9 ) Tyroler Hamborg fra Fur   (DK - Fur)
( 8 ) Jørn Skovfogeds hopsa   Henning Munnecke (DK - Nordsjælland Sjælland)
( 8 ) Oskar, Rejländer e.  "Julescottish" (S)
( 8 ) Brudmarsch till Olle och Birgitta   Leif Göras (S - Orsa)
( 8 ) Poul Bille og Jordomsejlingen  sønderhoning e. Je´ Sweevers (DK - Sønderho Fanø)
( 8 ) Näckens polska (Småland)   (S - Småland)
( 8 ) Sven Donat, polska efter   (S - Småland)
( 8 ) lange sekstur, den   Søren R. Christensen (DK)
( 8 ) Levi Vilsen, Mazurka e.  Læsø (DK - Læsø)
( 8 ) Damernes Fornøjelse  Hindsholm (DK - Hindsholm Fyn)
( 8 ) Æggesuppe og ævlekage  æ herremands datter (2 første dele) (DK - Sønderho Fanø)
( 8 ) Spel-Albert, Hambo   (S - Norrbotten)
( 8 ) Enkelt Kæde fra Læsø  e. Ole Søgaard (DK - Læsø)

Norge (36 besøgende 559 noder set)

( 5 ) Jansons fristelse - Norsk vals af Bent Jacobsen   (N - Røros)
( 4 ) Rosa på bal   Evert Taube (S)
( 4 ) Røysheims gamla   (N - Gudbrandsdalen)
( 3 ) Norsk scottish, Ringnesen   (N - Gudbrandsdalen)
( 3 ) Bränd-Pers vals   (S)
( 3 ) Reinlender efter Thorvald Trongård   (N - Sørdtrøndelag)
( 3 ) Amalies Vals   ukendt fortolker (USA)
( 2 ) Tant Bolla   Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
( 2 ) Ålidhems Höjder   (S)
( 2 ) Ålborg polka  efter Thomas Thomsen (DK)
( 2 ) Hålidia  e. Johan Nilsson (S)
( 2 ) Spelmansminne   Olle på Snörre (S)
( 2 ) Keld Nørgaard Kristensen, Anglaise af   Keld Nørgaard (DK)
( 2 ) Lima, schottis från, Reinländer från Transtrand.  Väster Dalarna (S)
( 2 ) Dødens vals   Svenske Niels (DK)
( 2 ) Ånonschottis  e. Harv (N)
( 2 ) Schottis efter Emil Carstedt, Blötmyren   (S - Västerbotten)
( 2 ) Engelsk kvadrille  Præstø Amt (DK - Præstø Sjælland)
( 2 ) Den gamle Tretur med 4 Par   (DK - Vestjylland)
( 2 ) Reinlender No.3, Reinlender etter Jørgen Tamnes   (N)
( 2 ) Hønsefødder og gulerødder   (DK)
( 2 ) Vals fr. Älvdalen  e. Lars Orre (S)
( 2 ) Malung, Reinleder fr.   Hans Lisper (S - Malung Västerdalarna Dalarna)
( 2 ) Chinese breakdown   (DK)
( 2 ) Trekant no. 15   (DK - Århus)
( 2 ) Vejen til Ransäter, Vägen till Ransäter   Pelle Lindström (S)
( 2 ) Reinlender fra Oppdalsbygda   (S)
( 2 ) Ivan´s Schottish (1)   Ivan Bjerre Damgård (DK - Århus)
( 2 ) Al Capones Vals   Ivar i Ulveboda (S)
( 2 ) Oskar, Rejländer e.  "Julescottish" (S)
( 2 ) Rheinländer Hopsa   (DK)
( 2 ) Schottis e. Wikman   (S - Jämtland)
( 2 ) Cornelius Polka   (DK - Thy)
( 2 ) Ålefeskarns vals   Bröderna Berlin (S - Bohuslän)
( 2 ) Ur-schottis   Christer Samuelsson (S)
( 2 ) Schottis från Gjövik   (N)
( 2 ) Lanna-Villes schottis   (S)
( 2 ) Trekantet sløjfe fra Thy   (DK - Thy)
( 2 ) Penttilän sillalla   Konsta Jylhä (SF)
( 2 ) Svensk Annas vals   (S)
( 2 ) Yrsnö schottish   Mats Edén (S - Hälsingland)
( 2 ) Skållmånsarn   (S - Hälsingland)
( 2 ) Agnes vals   William Hannah ()
( 2 ) Træfferen   Janet Vahl (DK)
( 2 ) Rørostraktene, Reinlendar fr.  e. Glåmos Spelemannslag (N - Røros)
( 2 ) Bondbröllopsschottis   Oskar Sandquist (S - Dalarna)
( 2 ) Vagns scottish  Schottish från Rättvik (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 2 ) Schottish i C   (DK)
( 2 ) Den Blå Firtur   (DK)
( 2 ) Schottis från Luleå   Magnus Sjögren (S - Norrbotten)

Italien (27 besøgende 7177 noder set)

( 17 ) Astridin vals  e. Norrlåtar (S)
( 12 ) lille mazurka, Den   (DK)
( 12 ) Sonny's mazurka   (IRL)
( 10 ) Bingsjö, Schottis fr.   (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 8 ) Hultkläppens vals   (S - Hälsingland)
( 8 ) Bjällran   (S)
( 7 ) Schottis e. Bengt Håkansson i Jät   (S - Småland)
( 6 ) Valsen til Dorrit   Carl Erik Lundgaard Jensen (DK - Fyn)
( 6 ) Bretagne, Vals fra   (F)
( 6 ) Balfolk mazurka   Kristian Bugge (DK - Roskilde Sjælland)
( 6 ) Det lille f (fra Præstø)   (DK - Præstø)
( 6 ) Firetur fra Falster   (DK - Falster)
( 6 ) Reinlender  e. Nils Jonsa (N)
( 6 ) Det lille f fra Odsherred   (DK - Odsherred)
( 6 ) Den polerte Skotsk   (DK - Præstø)
( 5 ) De fire Hjørner  Midtsjælland (DK - Midtsjælland Sjælland)
( 5 ) Engelsk Dans på langs   (DK - Sjælland)
( 5 ) Lifligsang fra Langeland   (DK - Langeland)
( 5 ) Gammel Familievals   (DK - Hardsyssel)
( 5 ) På Vejen Hjem   (DK - Randersegnen)
( 5 ) Kylling-Sørens Dans e. Steen Jagd   (DK - Jylland)
( 5 ) Flyvgal fra Salling   (DK - Salling)
( 5 ) Fatter og Mutter gaar til Marked   (DK - Sjælland)
( 5 ) Gammel Sekstur   (DK - Vestjylland)
( 5 ) Dobbelt Kæde   (DK - Vejle vestegn)
( 5 ) Teilade Polka  Himmerland (DK - Himmerland)
( 5 ) Jänta å ja  (en ting er vis) (S - Värmland)
( 5 ) Firkantet Reel   (DK - Vejle vestegn)
( 5 ) Firtur fra Kallehave   (DK - Lolland)
( 5 ) Fandango fra Salling   (DK - Salling Sjælland Odsherred)
( 5 ) Den gamle Dronning   (DK - Århus)
( 5 ) Ungerska Järnvägens polkett, Den   Magnus Bäckström (S)
( 5 ) Væver Vals   (DK - Langeland)
( 5 ) Harrin Jenkka, Finsk schottis   (SF)
( 5 ) Jens Frederiksen, nr 685 Polka   (DK - Himmerland)
( 5 ) Ruder Es fra Himmerland  Himmerland (DK - Himmerland)
( 5 ) Contra 4 Tuur, B41   (DK - Østjylland)
( 5 ) Det varme Mad  e. Lars Frøstrup Andersen, Fur (DK - Fur)
( 5 ) Lars Kusks firetur  Thy (DK - Thy)
( 5 ) Reventlow nr. 35   (DK)
( 5 ) Gånglåt från Äppelbo  e. Ärtbergs Kalle (S - Västerdalarna Dalarna)
( 5 ) Hedenäset, Polka från  e. Axel Falk (S - Norrbotten)
( 5 ) Griffenfeld reinlender   (N)
( 5 ) Maka e du Britta  Knapp Brittas brudpolska Röjås Jonas (S - Dalarna Österdalarna Boda)
( 5 ) Polsk Mazurka   (DK - Fyn)
( 5 ) Den med Rasmus i Enden   (DK - Roskilde)
( 5 ) Bette Mand ud aa æ Horhied   (DK - Salling)
( 5 ) Brune Trøje, Den  Østfyn (DK - Østfyn Fyn)
( 5 ) 40 somre   John Hart (DK)
( 5 ) Bror Dahlgren, Polka e.   (S)

POLAND (26 besøgende 38 noder set)

( 8 ) Klarinetpolka   ()
( 7 ) Trædballehus-Polka   Frederik Iversen (DK)
( 4 ) Säkkijärven Polka  arr. Viljo Vesterinen (SF)
( 3 ) Quiero Ser Tu Sombra   (Venezuela)
( 3 ) Hultkläppens vals   (S - Hälsingland)
( 1 ) Den skæve   (DK)
( 1 ) Snöstorp, Polka   (S - Halland)
( 1 ) Bakmes  Vårvindar friska variant Åker Erland Jonsson (S - Västerdalarna Dalarna)
( 1 ) Astridin vals  e. Norrlåtar (S)
( 1 ) Børsmose ottetur   (DK - Vestjylland)
( 1 ) Lørdagsvalsen   Anselm Johansson (S)
( 1 ) Finnskog pols   (S - Finnskog)
( 1 ) Delsbovalsen   Pelle Schenell (S)
( 1 ) Vestbirk Højskolepolka   Thomas Thomsen (DK - Holstebro)
( 1 ) Ore, Vals fra   (S)
( 1 ) Lars Brinch´s ( Lige Ind )   (DK - Fanø)
( 1 ) ormstukne, Den   (DK)
( 1 ) Så satte de hende på gaden ud   (DK - Fanø)

England (24 besøgende 167 noder set)

( 7 ) Mangskogen, rejländer från  e. Oscar Andersson och Alfred Magnusson (S)
( 6 ) Dans nr. 6 og Proportion nr. 7  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
( 5 ) Eda, Polska fra   (S - Jösse Härad Värmland)
( 4 ) Fem Får og Fire Geder   (DK - Lolland)
( 4 ) Dan Danielson, Polska e.  Munkfors Värmland (S - Värmland)
( 4 ) Halling från Ekshärad efter Per Lööf   (S - Värmland)
( 4 ) Skrap-Ollas polska   (S - Värmland)
( 4 ) Magnus Olsson, Polska   (S - Värmland)
( 4 ) Vänersnäs, Polska från   (S - Värmland)
( 4 ) Djävulspolskan från Brunskog  Jössehärspolska e. Magnus Olsson (S - Värmland Jösse härad Dalarna)
( 3 ) Warnberg, Johan August, Polska e.   (S - Värmland)
( 3 ) farmoder, Reinlender e.  Värmland (S - Värmland)
( 3 ) Pe' Broens Rheinlænder  e. Oksbøl brødrene (DK)
( 3 ) Smed Christians polka   (DK)
( 3 ) Olof Anderssons minne, polska till   Carl-Eric Berndt (S - Skåne)
( 3 ) Ronnie's scottish   (S)
( 3 ) Valhalspolska   Lisa Tidman (S)
( 3 ) Sparva lilla  Jössehärspolska e. Magnus Olsson (S - Jösse härad Värmland)
( 2 ) Lomjansguten, Polska efter   (S - Värmland Jösse härad)
( 2 ) Åtabaks polska, Polska från Nästeln  Föllinge (S - Föllinge Jämtland)
( 2 ) Jössehärad polska, nr 264   Magnus Olsson (S - Värmland)
( 2 ) Hästschottis  e. Ante Falk (S - Jämtland)
( 2 ) Bergrosa   Sven Nyhus (N - Røros)
( 2 ) Klövsjö Brudmarsch  e. John-Erik Mattsson (S)
( 2 ) Lørdagsvalsen   Anselm Johansson (S)
( 2 ) Dovendyret   Axel Kanne (DK - Midtsjælland Sjælland)
( 2 ) Fjernvarmevalsen   Allan Nilsson (DK)
( 1 ) Jänta å ja  (en ting er vis) (S - Värmland)
( 1 ) Halling e. P.A.Olsen Stensland  e. Dalakopa (N - Bohuslän)
( 1 ) Vackra polska   Pers Erik Olsson (S - Rättvik)
( 1 ) Knepiga polskan   Per Saxholm (S - Värmland)
( 1 ) Ungdomssynden  bodapolska Röjås Jonas (S - Boda Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Sjutti schottis  av Johan Sjutti Johan Sjutti (S - Malung Västerdalarna Dalarna)
( 1 ) Mariannes Reinlender   (N)
( 1 ) Jens Frederiksens polka  e. Jens Frederiksen, Als i Himmerland (DK - Himmerland)
( 1 ) Trövals   Bo Isaksson (S - Värmland)
( 1 ) Fødselsdagsschottish til Lars   Kristine Heebøll 1993 (DK - Fyn)
( 1 ) Til Danmark   Per-Axel Karlsson, Hjärnarp (S)
( 1 ) Den Lange Firtur, Han Herred   (DK - Han herred)
( 1 ) Brudestykke, Tredje   (DK - Sønderho Fanø)
( 1 ) Skotsk fannik   Ole Torben Jensen (DK - Nordby Fanø)
( 1 ) Ostindiens velkomst  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
( 1 ) Stockholmslåten   (S)
( 1 ) Den Toppede Høne fra Vendsyssel  e. Kazio og 358 (DK - Vendsyssel)
( 1 ) Norsk Reinlender, Storstugleken  Storstugleken (N)
( 1 ) Trollens brudmarsch   Pelle Schenell (S)
( 1 ) Axel Sjölander, Schottis e.   (S - Småland)
( 1 ) Miss Sophie   Ivan Damgård (DK - Århus)
( 1 ) Eva 70  Slängpolska til Eva Henning Arne Gottlieb (DK - København)
( 1 ) Schottis e. Rättviks Spelmanslag eller Schottis från Boda   (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)

CANADA (18 besøgende 760 noder set)

( 5 ) Femspring  Inspir. af Gert Andersens nodebog 1836 Thorkild Knudsen (DK)
( 4 ) Brudestykke, Andet  efter Svend Erik, Roskilde (DK - Sønderho Fanø)
( 4 ) From Olles sista   (S - Hälsingland)
( 4 ) Gardustens polska   (S - Bohuslän)
( 4 ) Engelsker fra Skåne   (S - Skåne)
( 4 ) From-Olles 12:an   (S - Hälsingland)
( 4 ) Alle mine brødre, sønderhoning   (DK - Fanø)
( 4 ) Gammelmára  slängpolska Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
( 4 ) Flickorna dansar på tå  efter Johan Jacob Bruun (S - Skåne Småland)
( 3 ) Ungarsk Vals   Ivan Bjerre Damgård (DK - Århus)
( 3 ) Grind Hans Jässpodspolska  "C i G" (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 3 ) A vil danse med Mett' Mari   (DK - Sønderho Fanø)
( 3 ) Gycklarpolskan   Peter Ersson (S - Dalarna)
( 3 ) Scottish efter Emil Carstedt   (S - Västerbotten)
( 3 ) Hambreus polskan   (S - Dalarna Österdalarna Orsa)
( 3 ) Hele familien går ud med geden   (S)
( 3 ) Friskt vatten   Pers Olle (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Kurts Vals   Linda Mortensen (DK - Roskilde Sjælland)
( 3 ) Gumma Mi  (Gun-Marie) O´torgs-Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
( 3 ) Hagelskuren   Susan Reistad (S)
( 3 ) Kyrklåt   Arne Modén (S)
( 3 ) Enviken, Polska fr.  e. Vilh. Hedlund (S - Enviken Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Hannes polska   (DK - Amager)
( 3 ) Polska e. Spaken, Finnskog Pols e. Olof Svensson  Finnskog Pols e. Olof Svensson ()
( 3 ) Gustav Persson, Polska av  Västbacken (S - Jämtland)
( 3 ) Reinlender efter Thorvald Trongård   (N - Sørdtrøndelag)
( 3 ) Frisells Storpolska   Anders Frisell (S - Västerdalarna Dalarna)
( 3 ) Gössa Anders, Polska efter   (S - Österdalarna Orsa Dalarna)
( 3 ) Kers Lars Brudmarsch   (S - Österdalarna Dalarna)
( 3 ) Kædevals   (DK - Sydjylland)
( 3 ) Hedin, Polska efter   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Gammelpolska efter Anders Tull   (S - Leksand)
( 3 ) I Havhingstens spåner, Engelsk Pols no 42  I havhingstens spåner (DK - Århus)
( 3 ) Haga Olof, Polska efter   (S - Malung Västerdalarna Dalarna)
( 3 ) Nästeln Senpolska e. Harald Johansson   (S - Jämtland)
( 3 ) Fredes polska   Frede Nielsen (DK - Lolland)
( 3 ) Grevens 50 års polska   Ole Quistgaard (DK - Fyn)
( 3 ) Gökpolska  Lejsme Per polska e. Herman Strömberg (S - Västerdalarna Dalarna)
( 3 ) Minne fra Gudbrandsdalen   (N)
( 3 ) Orsa Polska av Gössa Anders   Gössa Anders Andersson (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Griv-momos   (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Getingen   (S - Ore Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Gudmunds Kalles polska   (S - Rättvik)
( 3 ) Emmeriks 50 års polska   Ole Quistgaard (DK)
( 3 ) Hammerdüringen  e. Lars Olsson (S - Jämtland Föllinge)
( 3 ) Fattigvorden   Karin Wallin (S - Skåne)
( 3 ) Gånglåt från Äppelbo  e. Ärtbergs Kalle (S - Västerdalarna Dalarna)
( 3 ) Första Halvan Springlek  Lima (S - Västerdalarna Dalarna)
( 3 ) Hajkollon   (S - Västerdalarna)
( 3 ) Grov polska   Niko Welan (DK)

Russland (15 besøgende 26 noder set)

( 2 ) Hamborg sekstur  e. Thomas Thomsen (DK - Randersegnen)
( 1 ) Ålborg polka  efter Thomas Thomsen (DK)
( 1 ) Fynsk Hambo nr. 1   Janet Vahl (DK - Fyn)
( 1 ) Astridin vals  e. Norrlåtar (S)
( 1 ) Snöstorp, Polka   (S - Halland)
( 1 ) Swing-Schottish   Janet Vahl (DK)
( 1 ) Vals fra Præstø 1823   (DK - Præstø)
( 1 ) Metsakukkia  "Skovblomsten" (SF)
( 1 ) Sörens G-moll trea   (S - Lappland)
( 1 ) Mockfjärd, Gånglåt från  "Frisells gånglåt" e. Anders Frisell, Mockfjärd (S - Västerdalarna Dalarna)
( 1 ) Säkkijärven Polka  arr. Viljo Vesterinen (SF)
( 1 ) Rundten Om, Polka   (DK - Læsø)
( 1 ) Silbaätno   Mikael Segerström (S)
( 1 ) Fanteladda   (S - Finnskog)
( 1 ) Så satte de hende på gaden ud   (DK - Fanø)
( 1 ) Koppa-polka   (S - Västergötland)
( 1 ) Petter Dufva, Polska   Petter Duva Dufva (S - Småland)
( 1 ) S. R. Hopsa fra Fur   (DK - Fur)
( 1 ) Nordvest  fannik (evt. som sønderhoning) (DK - Nordby Fanø)
( 1 ) ormstukne, Den   (DK)
( 1 ) Lapp Nils Polska e. Viksten   (S - Jämtland)
( 1 ) Først den ene vej . . .  skomagerstykket, fra Horsensegnen (DK - Horsens)
( 1 ) Hanegal fra Hillerød   (DK - Sjælland Hillerød)
( 1 ) Vallåtspolska  Polska fra Orsa (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Hjärtpolskan   Janet Vahl (DK - Sydfyn Fyn)

UKRAINE (11 besøgende 3370 noder set)

( 4 ) Systerpolska fr. Ore II   (S - Ore Dalarna Österdalarna)
( 4 ) Syvers mazurka   (N)
( 4 ) Les Lanciers (Mikel)   Mikael (F)
( 4 ) Ockelbogubbarnas favoritpolska   (S - Gästrikland)
( 4 ) Tösavalsen   Kaisa Abrahamsson (S)
( 4 ) Engelsk kvadrille  Præstø Amt (DK - Præstø Sjælland)
( 4 ) Systerpolska fr. Ore I   (S - Ore Dalarna Österdalarna)
( 4 ) Gånglåt från Äppelbo  e. Ärtbergs Kalle (S - Västerdalarna Dalarna)
( 4 ) Den Toppede Høne fra Vendsyssel  e. Kazio og 358 (DK - Vendsyssel)
( 3 ) Lill-kalven   Kaisa Abrahamsson (S)
( 3 ) Helénes Polska   Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
( 3 ) Bron över Sveg   Kalle Almlöf (S - Västerdalarna Dalarna)
( 3 ) Vodospisn  Bodapolska efter Röjås Erik (S - Boda Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Dejlig Polska  e. Roskilde Spillemandslaug (DK)
( 3 ) Skarspkusen   O´torgs-Kaisa Andersson (S - Hälsingland)
( 3 ) Sebbersund Hopsa  fra Hirtshalsegnen (DK - Vendsyssel)
( 3 ) Slängpolska nr 309 e. Ola Andersson   (S - Skåne)
( 3 ) Gumma Mi  (Gun-Marie) O´torgs-Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
( 3 ) Vals af Ola Nilsson Lans   Ola Nilsson Lans (S - Skåne)
( 3 ) Pollonesse i D-moll nr. 2   (S - Östergötland)
( 3 ) Bak(p)låten   Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
( 3 ) Minns du hur vi lekte   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Ullas polska   Lars Hökpers (S - Dalarna)
( 3 ) Sparva lilla  Jössehärspolska e. Magnus Olsson (S - Jösse härad Värmland)
( 3 ) Hedin, Polska efter   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Systerpolska nr 3. efter Bleckå   (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Alla kullor uti Västanå   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Polka e. Blomqvistarna   (S - Norrbotten)
( 3 ) Den firkantede Sløjfe, Himmerland  Himmerland (DK - Himmerland)
( 3 ) Svanpolska   (S - Skåne)
( 3 ) Føringerdans   (DK - Sønderho Fanø)
( 3 ) Orsa Polska av Gössa Anders   Gössa Anders Andersson (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Dimmisjonspols   Sturla Eide Sundli (N - Røros)
( 3 ) Orsa polska efter Blecko Anders   (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Al Capones Vals   Ivar i Ulveboda (S)
( 3 ) Den sødeste vals  e. Madvig Vilsen, Læsø D.T.S. Bjerregaard (DK)
( 3 ) Polska tillägnad Birger Sjöberg   Olof Andersson (S - Århus)
( 3 ) Ungdomssynden  bodapolska Röjås Jonas (S - Boda Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Schlaraffenland, Polsk no 344  Polsk no. 344 fra J. C Nielsens Nodebog (DK - Ribe)
( 3 ) D-durspolska  Boda (S - Boda Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Griv-momos   (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Hamborger, Ole Kjær   Ole Kjær (DK - Vestjylland)
( 3 ) Lissmyr-Erik, Springlek e.  Västra Dalarna (S - Västerdalarna Dalarna)
( 3 ) Ransäter Hambo   Mette Steiner (DK - København)
( 3 ) Timas Hans Storpolska   (S - Ore Dalarna Österdalarna)
( 3 ) strejkende general, den  efter Madvig Vilsen, Læsø (DK - Læsø)
( 3 ) Fjös Erk, Springlek efter  Lima (S - Västerdalarna Dalarna Lima)
( 3 ) Hambreus polskan   (S - Dalarna Österdalarna Orsa)
( 3 ) Josefines dåbsvals  til Dervish Roger Tallroth (S)
( 3 ) Viksta-Lasses vals   (S - Uppland)

Østrig (5 besøgende 14 noder set)

( 3 ) Ånonschottis  e. Harv (N)
( 1 ) Rättvikarnas Gånglåt  e. Anders Sparf (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Per' Thomsens Ane's stykke  Fanø (DK - Fanø)
( 1 ) Bak(p)låten   Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
( 1 ) Skæve Thorvald   (DK)
( 1 ) Aben hedder Jacko, Engels Pols no. 24  Polsk no. 24 fra Erik Jensen (DK - Århus)
( 1 ) Kalla Kårar  Bingsjöpolska Pekkos Helmer ( f.1905) Bingsjø (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Engelsker fra Skåne   (S - Skåne)
( 1 ) Enkelt Kæde fra Kollemorten  Kollemorten (DK - Kollemorten)
( 1 ) Tellings hopsa   (DK)
( 1 ) A.P.s Ottemandsdans   (DK - Salling)
( 1 ) Begåvningsmarsch från Funäsdalen   (S - Jämtland)

Finland (4 besøgende 5 noder set)

( 2 ) Månvalsen   Dan Gisen Malmquist (S)
( 2 ) Norska valsen   (N)
( 1 ) Den gamle Gjønne   (DK - Falster)

JAPAN (3 besøgende 4 noder set)

( 2 ) A.P.s Ottemandsdans   (DK - Salling)
( 1 ) Bakmes  Vårvindar friska variant Åker Erland Jonsson (S - Västerdalarna Dalarna)
( 1 ) Jens Frederiksens polka  e. Jens Frederiksen, Als i Himmerland (DK - Himmerland)

Island (2 besøgende 3 noder set)

( 1 ) Kivikspolka   Gustav Egerstam (S)
( 1 ) Skalbjergvalsen   Peter Nicolaisen (DK)
( 1 ) Adam og Eva i Paradis   (DK)

ARMENIA (2 besøgende 3 noder set)

( 1 ) Trædballehus-Polka   Frederik Iversen (DK)
( 1 ) Bröllopsvals från Västanbyn   (S)
( 1 ) From-Olles 12:an   (S - Hälsingland)

SPAIN (2 besøgende 4 noder set)

( 1 ) Trædballehus-Polka   Frederik Iversen (DK)
( 1 ) Klarinetpolka   ()
( 1 ) Quiero Ser Tu Sombra   (Venezuela)
( 1 ) Bron över Sveg   Kalle Almlöf (S - Västerdalarna Dalarna)

Australien (2 besøgende 3 noder set)

( 1 ) Brøndums hopsa  e. Børge Christensen (DK)
( 1 ) Vores egen hopsa  e. Børge Christensen (DK)
( 1 ) Brudestykke, Andet  efter Svend Erik, Roskilde (DK - Sønderho Fanø)

LITHUANIA (2 besøgende 2 noder set)

( 1 ) Hultkläppens vals   (S - Hälsingland)
( 1 ) Klarinetpolka   ()

Belgien (2 besøgende 6 noder set)

( 1 ) Hultkläppens vals   (S - Hälsingland)
( 1 ) Halling från Ekshärad efter Per Lööf   (S - Värmland)
( 1 ) Rädda Kalixälven   Hans Sandin (S)
( 1 ) Gånglåt från Orsa   (DK - Orsa)
( 1 ) Smedens første fynbo  Fremad fra Falster (DK - Falster)
( 1 ) Trollpolska  Dalarna (S - Dalarna)

Færøerne (2 besøgende 4 noder set)

( 1 ) Galop kontra  fra Mors (DK - Mors)
( 1 ) Norska valsen   (N)
( 1 ) Otto Trads m.fl., Trippevals e.   (DK)
( 1 ) ormstukne, Den   (DK)

SINGAPORE (2 besøgende 35 noder set)

( 4 ) Kællingens kat, den snapped´ en mus   (DK - Fanø)
( 3 ) Brudestykke, Tredje   (DK - Sønderho Fanø)
( 3 ) Brudestykke, Andet  efter Svend Erik, Roskilde (DK - Sønderho Fanø)
( 3 ) Solschottis   Ale Möller (S)
( 3 ) Brudestykke, Første   (DK - Sønderho Fanø)
( 2 ) Byss-Calle, Slängpolska e.  Uppland (S - Uppland)
( 2 ) Per' Thomsens Ane's stykke  Fanø (DK - Fanø)
( 2 ) Fem Får og Fire Geder   (DK - Lolland)
( 2 ) Amagerdans e. Ole Søgård   (DK)
( 1 ) Sofiavalsen   Kaisa Abrahamsson (S)
( 1 ) Hans Peder Madsens styk  sønderhoning e. ULC (DK - Sønderho Fanø)
( 1 ) Fastän af Eva Saether   Eva Saether (S - Skåne)
( 1 ) Jyllands land   (DK - Fanø)
( 1 ) Femskaft   (DK - Møn)
( 1 ) Pekkos Olof Hansson, Polska efter   (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Kællingen  e. Kristian Bugge (DK - Sønderho Fanø)
( 1 ) Pekkos Pers Storpolska  Bingsjöpolska e. Hjort Anders (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Ostindiens velkomst  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
( 1 ) Amagerdans   (DK - Amager Sjælland)
( 1 ) Pekkos Pers Bröllopspolska   (S - Österdalarna Dalarna Bingsjö)

IRELAND (2 besøgende 8 noder set)

( 1 ) Stockholmslåten   (S)
( 1 ) Hurtig trekant   (DK - Vestjylland)
( 1 ) Marie Louise engelsk  e. brdr. Bast (DK)
( 1 ) Trekanter Tinus, Æ runnever støk - Jo længere, jo bedre   (DK - Sydjylland)
( 1 ) Pedro Larsen  e. J. Søndergaard/Th. Knudsen (DK)
( 1 ) Trekantet sløjfe fra Thy   (DK - Thy)
( 1 ) Det jawwer ett enno  trekant fra Horsens (DK)
( 1 ) gamle mand, Den  e. Otto Trads (DK - Himmerland)

NEW ZEALAND (1 besøgende 5 noder set)

( 1 ) Ålborg polka  efter Thomas Thomsen (DK)
( 1 ) Hamborg sekstur  e. Thomas Thomsen (DK - Randersegnen)
( 1 ) Helénes Polska   Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
( 1 ) Klunka polka   Anna-Fina Wahlin (S)
( 1 ) Gevningebogen, Mazurka fra  Gevningebogen no.40 (DK - Roskilde Sjælland)

LATVIA (1 besøgende 1 noder set)

( 1 ) Bekkasinhopsa   Svend-Erik Pedersen (DK - Roskilde Sjælland Horsens)

MAURITIUS (1 besøgende 1 noder set)

( 1 ) Engelskdans 1   (DK - Præstø)

Schweiz (1 besøgende 3 noder set)

( 3 ) Bedstefars vals fra Fur   (DK - Fur)