Der har været 1194 besøgende på nodesiden

siden 2020-06-07 kl 13:57 . Der er vist noder 53753 gange i perioden

Statistikken på denne løber over en rullende 30 dages periode. Der bliver talt unikke hits. Dvs. når du klikker på en node bliver det kun talt første gang (Der skal gå 12 timer før du bliver talt igen når du klikker den samme node) vi bruger regstrering af IP numre. Det er ikke muligt på et IP nummer at se hvem det er, der kommer, men man kan nogenlunde regne ud hvilket land, ja nogen gange hvilken by man kommer fra. Her på siden nøjes vi med landene. Statistikken bliver løbende slettet efter 30 dage. Vi prøver at undgå at tælle søgemaskinerne med.

Top 50

30 dage (2934 noder)
siden 2020-06-07 kl 13:57
24 timer (88 besøgende 967 noder)
siden 2020-07-06 13:58
( 64 ) Hilberts scottish
( 63 ) Shepherds Wife, The
( 62 ) Griffenfelt reinlender
( 57 ) Trollens brudmarsch
( 55 ) Pe' Broens Rheinlænder
( 52 ) Dans fra Thurø, Dands fra Turø
( 48 ) Anjalan Sannan Valssi
( 47 ) Farmors brudpolska
( 46 ) Fisken ligger på hviden sand
( 46 ) Tellings hopsa
( 45 ) Brudestykke, Første
( 45 ) Jens Frederiksens polka
( 45 ) Madsbøl polka nr. 1
( 45 ) Sommarvals
( 44 ) Horgalåten
( 44 ) Ålborg polka
( 44 ) Holev valsen
( 43 ) Klövsjö Brudmarsch
( 43 ) Gånglåt från Äppelbo
( 43 ) Trædballehus-Polka
( 43 ) Tophuv´leken
( 43 ) Waltz in F from Dwight´s Dad
( 42 ) Barkbrödslåten
( 41 ) Brudestykke, Andet
( 41 ) Ostindiens velkomst
( 41 ) Taterhopsa
( 41 ) Strynø Brudemarsch
( 41 ) Lima, schottis från, Reinländer från Transtrand.
( 40 ) Lasse i Svarven, Hambo e.
( 40 ) Ungdomssynden
( 39 ) Gärdebylåten
( 39 ) Lars Hökpers vals
( 38 ) Litjtåpols
( 38 ) Rendalsreinlender
( 37 ) Kan du huske, hvad du loved' mig, Som stjernerne ...
( 37 ) Babba-Lisas Hyfsn
( 37 ) Smedens 2. fynbo eller Mavefynbo
( 36 ) Bedstefars Snaps
( 36 ) Stamppolska, Hjort Anders
( 36 ) Idre 3, Schottis fr.
( 36 ) Reel nr 206
( 35 ) Hambo på logen
( 35 ) D-durspolska
( 35 ) I Skymundan
( 35 ) Skålbergslåten
( 35 ) Ullas polska
( 35 ) Bingsjö, Schottis fr.
( 35 ) Amagerdans, Amager-Dands nr 184
( 35 ) Vals af Ola Nilsson Lans
( 35 ) Sjijnmyravalsen
( 6 ) Hilberts scottish
( 6 ) Valsen til Christine
( 4 ) Lars Hökpers vals
( 4 ) Vest-for-brændingen
( 3 ) Tema av Pelle Björnlert
( 3 ) Brudestykke, Andet
( 3 ) Mathis Mortensen
( 3 ) Søren Fogeds styk'
( 3 ) Æ Lam
( 3 ) Mathilde Polka-Mazurka
( 3 ) Mads Enggårds Hamborger
( 3 ) Niels Jørgensens polka
( 3 ) Brudpolska af Jonas Börjesson
( 3 ) Dräng Jerks polska II
( 3 ) Idiotpolskan
( 3 ) Kaffelåten
( 3 ) Ritek Jerk, polska efter
( 3 ) Smygaren
( 3 ) Solingpolska i G
( 3 ) Vindeln , Polska
( 3 ) Vänersnäs, Polska från
( 3 ) 1. juni schottish
( 3 ) Dammsugare efter Bodil
( 3 ) Bingsjövalsen e. Hjort Anders
( 3 ) Brolin, Vals e.
( 3 ) Emmas vals
( 3 ) englevals, En lille
( 3 ) Eskimo Waltz
( 3 ) Filips Vals
( 3 ) Konstan Parempi Valssi
( 3 ) Stødt Kanel
( 3 ) Murchy (nr. 14)
( 2 ) Optimisternes Engelsker, Brudmarsch från Lillhärdal
( 2 ) Släp, Engelska från
( 2 ) Brudestykke, Tredje
( 2 ) Fannikedans
( 2 ) Fisken ligger på hviden sand
( 2 ) Hans Peder Madsens styk
( 2 ) Hej fi-de-li Nils Thamsen
( 2 ) Hønen
( 2 ) Manøsk brujdans
( 2 ) Skal vi gå til fremmede lande
( 2 ) Stam Villums Ende
( 2 ) Vi går ej af dette hus . . .
( 2 ) Visselul
( 2 ) Æ sikstyk'
( 2 ) Havfruens hambo
( 2 ) "Kinda" hambo
( 2 ) Majas hambo
( 2 ) Sommerhambo

Top 20 melodier fra de lande, der har besøgt os

Tallene i parentes angiver hvor mange melodier der totalt er downloadet fra hvert land siden 2020-06-07 kl 13:57 (Vi prøver at undgå at tælle søgemaskine besøg)

Danmark (498 besøgende 2922 noder set)

( 33 ) Hilberts scottish  "Johan på Snippen" (S)
( 28 ) Farmors brudpolska  e. Gyris Anders (S - Älvdalen Dalarna)
( 25 ) Dans fra Thurø, Dands fra Turø   (DK - Fyn)
( 20 ) Brudestykke, Første   (DK - Sønderho Fanø)
( 19 ) Reel nr 206   (DK - Sjælland)
( 17 ) Waltz in F from Dwight´s Dad   (USA)
( 17 ) Madsbøl polka nr. 1  e. Svend Madsbøl, Thy (DK)
( 16 ) Brudestykke, Andet  efter Svend Erik, Roskilde (DK - Sønderho Fanø)
( 16 ) Litjtåpols   (N - Innherrad)
( 15 ) Pe' Broens Rheinlænder  e. Oksbøl brødrene (DK)
( 15 ) Midsommervise   Peter Erasmus Lange-Müller ()
( 15 ) Strynø Brudemarsch   (DK - Fyn)
( 14 ) Ungdomssynden  bodapolska Röjås Jonas (S - Boda Dalarna Österdalarna)
( 14 ) Griffenfelt reinlender   (N)
( 14 ) Tophuv´leken  Røros (N - Røros)
( 13 ) Vals af Ola Nilsson Lans   Ola Nilsson Lans (S - Skåne)
( 13 ) Idre 3, Schottis fr.  e. Storbo Jöns och Storjo Halvar (S - Västerdalarna Idre Dalarna)
( 13 ) Jämtlands Brudmarch  Jämtland (S - Jämtland)
( 13 ) I Skymundan   Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
( 12 ) Tusen Sjöars vals   (SF)
( 12 ) Rendalsreinlender  e. Dalakopa (N)
( 12 ) Æggesuppe og ævlekage  æ herremands datter (2 første dele) (DK - Sønderho Fanø)
( 12 ) Amagerdans, Amager-Dands nr 184   (DK - Amager Sjælland)
( 12 ) Tellings hopsa   (DK)
( 12 ) Tösavalsen   Kaisa Abrahamsson (S)
( 12 ) Jens Frederiksens polka  e. Jens Frederiksen, Als i Himmerland (DK - Himmerland)
( 11 ) Stødt Kanel  Skælskørvalsen (DK)
( 11 ) Det er så yndigt at følges ad   C.E.F.Weyse 1833 ( - Bornholm)
( 11 ) Klövsjö Brudmarsch  e. John-Erik Mattsson (S)
( 11 ) Syrsornas Dans  Fårekyllingernes dans (S)
( 11 ) D-durspolska  Boda (S - Boda Dalarna Österdalarna)
( 11 ) Britta Polka  Tilegnet Frøken Britta Rydberg H.C. Lumbye (1810-74) (DK)
( 11 ) Shepherds Wife, The   (IRL)
( 11 ) Hej fi-de-li Nils Thamsen  sønderhoning e. ULC (DK - Sønderho Fanø)
( 10 ) Amagerdans, Amager-Dands nr 183   (DK)
( 10 ) Holev valsen  fra Fyn (DK - Fyn Østfyn)
( 10 ) Ostindiens velkomst  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
( 10 ) Lasse i Svarven, Hambo e.   (S - Småland)
( 10 ) Pajala, Vals fra   (S - Norrbotten)
( 10 ) Stam Villums styk'  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
( 10 ) Det skæve tårn i Pisa   (DK)
( 10 ) Brudestykke, Tredje   (DK - Sønderho Fanø)
( 9 ) Bjørnen   (DK)
( 9 ) Ravne Peers vals   (DK)
( 9 ) Imeland-Grimeland  Norsk Reinlender e. 7-mile-kvartetten (N)
( 9 ) Mollevit, Ærø   (DK - Ærø)
( 9 ) Gånglåt från Äppelbo  e. Ärtbergs Kalle (S - Västerdalarna Dalarna)
( 9 ) Sommarvals   Ale Möller (S)
( 9 ) Keld Nørgaard Kristensen, Anglaise af   Keld Nørgaard Kristensen (DK)
( 9 ) Nylandspojkarna "Nerifrån"  bingsjöpolska (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)

USA (174 besøgende 37970 noder set)

( 45 ) Trollens brudmarsch   Pelle Schenell (S)
( 28 ) Storm e. Dwight Lamb   (DK)
( 27 ) Kan du huske, hvad du loved' mig, Som stjernerne ...   (DK - Sønderho Fanø)
( 26 ) Lima, schottis från, Reinländer från Transtrand.  Väster Dalarna (S)
( 26 ) Barkbrödslåten  Leksand, e. Karl Sporr/Knis Karl/Hagollas Per i Ullvi (S - Leksand Dalarna Österdalarna)
( 26 ) Fisken ligger på hviden sand  sønderhoning e. ULC (DK - Sønderho Fanø)
( 25 ) Skålbergslåten  Sammetspåsen, bodapolska (S)
( 24 ) Taterhopsa  Gule Fandens Hopsa (DK - Vestjylland)
( 24 ) Gärdebylåten   Hjort Anders Olsson (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 23 ) Vallåtspolska  Polska fra Orsa (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
( 23 ) Amerikaturen (II)  Røros (N - Røros)
( 23 ) Forlovelsesreinlendar   (N)
( 23 ) Båtsman Däck, Polska e.   (S - Uppland)
( 23 ) Vårvindar friska  Leksand (S - Leksand Dalarna Österdalarna)
( 23 ) Anders Frederik Andresson, Schottis e.   (S)
( 23 ) Kaffelåten   (S - Bingsjö)
( 23 ) Andakten av Eric Sahlström   Eric Sahlström (S - Uppland)
( 22 ) Pols etter Jon Andersson  Finnskogspols (N - Finnskog)
( 22 ) Tallapolskan efter Jönsagubben   (S - Hälsingland)
( 22 ) Bryllupspolka  e. Evald Thomsen Svenske Niels (DK)
( 22 ) Styggvukkuleken  Røros Tron Steffen Westberg (N - Røros)
( 22 ) Årepolska  e. Per Danielsson (1823-1922) Åre (S - Jämtland)
( 22 ) Hambo på logen   Karl Salomonsson (S - Halland)
( 22 ) Henninglåten  särnapolska (S - Särna Västerdalarna Dalarna)
( 22 ) Brurleken   (N - Røros)
( 22 ) Solingpolska i G   (S - Boda)
( 22 ) Vallåtspolska efter Pers Erik   (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 22 ) Trollet i skäkten   Johan von Schwartz / Johan Svart (S - Hälsingland)
( 22 ) Systerpolska 2 fra Orsa  efter Bleckå (S - Österdalarna Dalarna Orsa)
( 22 ) Bisonpolska   Olov Johansson (S)
( 21 ) Metsakukkia  "Skovblomsten" (SF)
( 21 ) 1. juni schottish   Kirsten Tvede (DK)
( 21 ) Den røde lue, Himmerland  Himmerland (DK - Himmerland)
( 21 ) Niels Jørgensens Ottemandsdans   (DK - Himmerland)
( 21 ) Løgstør polka   (DK - Himmerland)
( 21 ) Hans Thamsen  sønderhoning e. Je (DK - Sønderho Fanø)
( 21 ) Slängpolska från Enånger   (S - Hälsingland)
( 21 ) Reinleder fr. Røros, eller Norsk Reinlender  Norsk Reinländer (N - Røros)
( 21 ) Bränd Jon, Polska efter (2)   (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
( 21 ) Södra Dalarna, Polska   (S - Dalarna)
( 21 ) Bolsjepolka  Bayou pon pon (USA)
( 21 ) Rumpedarra (Violindræbermazurka)  e. Svarte Bengt Eriksson, Malmø (S - Skåne)
( 21 ) Der levede en herlig mand   (DK - Fanø)
( 21 ) Oskar, Rejländer e.  "Julescottish" (S)
( 21 ) Friskt vatten   Pers Olle (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 21 ) Gudmunddansen   (N)
( 21 ) Den Seje   Ivan Bjerre Damgård (DK - Århus)
( 21 ) Norrala polska   (S - Hälsingland)
( 21 ) Tiokronorspolskan e. Hjort Anders  10-Kronorspolskan (S - Dalarna)
( 21 ) Syvers mazurka   (N)

Sverige (109 besøgende 578 noder set)

( 8 ) Stamppolska, Hjort Anders  bingsjöpolska (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 8 ) Lars Hökpers vals   Lars Hökpers (S)
( 7 ) Reepakan Polkka   (SF)
( 6 ) Flickorna dansa på tå  e."Trionyl" (S - Skåne)
( 5 ) Pols etter Jon Andersson  Finnskogspols (N - Finnskog)
( 5 ) Ungerska Järnvägens polkett, Den   Magnus Bäckström (S)
( 5 ) Systerpolska fr. Ore I   (S - Ore Dalarna Österdalarna)
( 5 ) Systerpolska 2 fra Orsa  efter Bleckå (S - Österdalarna Dalarna Orsa)
( 5 ) Barkbrödslåten  Leksand, e. Karl Sporr/Knis Karl/Hagollas Per i Ullvi (S - Leksand Dalarna Österdalarna)
( 5 ) Systerpolska fr. Ore II   (S - Ore Dalarna Österdalarna)
( 4 ) Lars Höökpers, Polska af   (S - Dalarna)
( 4 ) Schottis e. Plog Anders Hansson   (S - Rättvik)
( 4 ) Anjalan Sannan Valssi   (SF)
( 4 ) Karis Pers Polska  Dalarna (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 4 ) Pols etter Jon Andersson  Finskogspols (N - Finnskog)
( 4 ) Systerpolska 1 fra Orsa  e. Gössa Anders Andersson (S - Österdalarna Dalarna Orsa)
( 4 ) Jöns Lars far, Polska   (S - Boda)
( 4 ) Horgalåten   (S - Hälsingland)
( 4 ) Vallåtspolska  Polska fra Orsa (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
( 4 ) Ullas polska   Lars Hökpers (S - Dalarna)
( 3 ) Ingrid Dardels polska   Evert Taube (S)
( 3 ) Möklinta A-dur, Polska   (S - Västermanland)
( 3 ) Mitt i Juli   Jonas Olsson (S - Hälsingland)
( 3 ) Ellinors Polska   Pers Hans Olsson til sin datter Ellinor (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Ålborg polka  efter Thomas Thomsen (DK)
( 3 ) Stjuls   Benny Andersson (S)
( 3 ) Reel nr 206   (DK - Sjælland)
( 3 ) Höök Olles Storpolska  Bingsjöpolska (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Bingsjö, Schottis fr.   (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Sommarvals   Ale Möller (S)
( 3 ) Lasse i Svarven, Hambo e.   (S - Småland)
( 3 ) Norrbommens polska  e. Björn Ståbi og Pers Hans (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Laforsens brus   Jon-Erik Hall (S - Hälsingland)
( 3 ) Blickus Polska No. 3   (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Strynø Brudemarsch   (DK - Fyn)
( 3 ) Polska e. Ollas Per   (S - Rättvik)
( 3 ) Madsbøl polka nr. 1  e. Svend Madsbøl, Thy (DK)
( 3 ) Pekkos Pers Storpolska  Bingsjöpolska e. Hjort Anders (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Waltz in F from Dwight´s Dad   (USA)
( 3 ) Babba-Lisas Hyfsn  Doroteapolketten e. Sören Johansson (S)
( 3 ) Gånglåt e. Mattias Blom, Helsingland  "Bjällarkon" (S - Hälsingland)
( 3 ) Konstan Parempi Valssi   Konsta Jylhä (1910-1984) (SF)
( 3 ) Ranveig   Bent Helgren Jakobsen (N - Røros)
( 3 ) Bodapolska   (S - Dalarna Österdalarna Boda)
( 3 ) Gånglåt från Äppelbo  e. Ärtbergs Kalle (S - Västerdalarna Dalarna)
( 2 ) Solschottis   Ale Möller (S)
( 2 ) Uppsalapolskan  fr. Malung, Dalarna (S - Malung Västerdalarna Dalarna)
( 2 ) Loftahammar polskan  e. August Bengtsson, Bredvassa, Småland (S - Småland)
( 2 ) Gökpolska  Lejsme Per polska e. Herman Strömberg (S - Västerdalarna Dalarna)
( 2 ) Bränd-Pers vals   (S)

Kina (79 besøgende 1446 noder set)

( 5 ) Låten överom kvinten   (S - Västerbotten)
( 5 ) Mathis Mortensen   (DK - Sønderho Fanø)
( 5 ) Æ sikstyk'  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
( 5 ) Kresten Nørgaards vals   (DK)
( 4 ) Stam Villums styk'  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
( 4 ) Parade-March   (DK - Bornholm)
( 4 ) Stam Villums Ende   (DK)
( 4 ) Maren i Skoven   Svenske Niels (DK)
( 4 ) Sjijnmyravalsen  fra Bornholm (DK - Bornholm)
( 4 ) Berliner  Vorbasse (DK - Vejle)
( 4 ) Roskilde Rheinlænder nr. 1   Jørgen Sten Andersen (DK - Roskilde)
( 4 ) Mads Tobak  Østfyn (DK - Østfyn Fyn)
( 4 ) Niels Jørgensens polka  Himmerland Niels Jørgensen (DK)
( 4 ) Pedro Larsen  e. J. Søndergaard/Th. Knudsen (DK)
( 4 ) Jonk oppi bergen  e. Burträskar´a (S)
( 4 ) Firspring   (DK - Møn)
( 4 ) Julen har bragt velsignet bud   C.E.F. Weyse (DK)
( 4 ) Finsk humpa eller Heili Karjalasta Humppa  e. Kalle Almlöf (SF)
( 4 ) Hopsa i H-moll   (DK - Vestjylland)
( 3 ) Kumla Polskan   (S - Närke)
( 3 ) Hen til Kommoden  gl. revyvise (DK)
( 3 ) Pirilpolskan  bodapolska e. Röjås Jonas (S - Boda Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Bränd Jon polska efter   (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Stens vals  fra Rättvik (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Per-Erik Svedin eller e. Ante Sundin, Polska   (S - Medelpad)
( 3 ) Benigröten av Laif Carr  Hambo av Laif Carr (S - Skåne)
( 3 ) Dans nr. 10 og Proportion nr. 11  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
( 3 ) Dwight Lamb Polka   (DK)
( 3 ) Lanna-Villes schottis   (S)
( 3 ) "Kinda" hambo  e. Lars i Svarven (S - Östergötland)
( 3 ) Hamborg zweitrit  e. Rebildspillemændene (DK)
( 3 ) Laggar Anders polska, boda polska   (S - Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Omas Per, Polska   (S - Västerdalarna)
( 3 ) Vagns scottish  Schottish från Rättvik (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Sikken voldsom trængsel og alarm   ()
( 3 ) Kontrasejre fra Langeland   (DK - Langeland)
( 3 ) Godnatvals fra Nødebo   Henning Munnecke (DK - Nordsjælland)
( 3 ) Jeg lukked op min kiste   (DK - Sønderho)
( 3 ) Ronnie's scottish   (S)
( 3 ) Lygtemanden  Hvor er mine fødder dog ømme Finn Molsted (DK)
( 3 ) Trekant I fra Grønbjerg   (DK - Vestjylland)
( 3 ) Kontra otte, Præstø Amt   (DK - Præstø)
( 3 ) Springlek efter Lissmyr Erik(4)   (S - Västerdalarna Malung Dalarna)
( 3 ) Gärdebylåten   Hjort Anders Olsson (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Skomagerdansen   (DK - Vestjylland)
( 3 ) Stjuls   Benny Andersson (S)
( 3 ) Wilhelm hans Støkk i Blåvand eller Wilhelms styk   (DK - Sydjylland)
( 3 ) Bingsjö, Schottis fr.   (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Gånglåt från Äppelbo  e. Ärtbergs Kalle (S - Västerdalarna Dalarna)
( 3 ) Frants Stump   (DK - Salling)

Holland (54 besøgende 1119 noder set)

( 12 ) Hilberts scottish  "Johan på Snippen" (S)
( 7 ) Flot Middag   J. Bjerregaard (DK)
( 4 ) Boerenplof   (NL)
( 4 ) Bruremarsj fra Valsøyfjord   (N)
( 4 ) Kom til mig om natten  gl. norsk reinlender (N)
( 4 ) Majas hambo   Nils G. Hedlund (S - Hälsingland)
( 4 ) Mollevit, Ærø   (DK - Ærø)
( 4 ) Ane Louises Vals   Thomas Thomsen (DK - Vestjylland)
( 3 ) Bryllupspolka  e. Evald Thomsen Svenske Niels (DK)
( 3 ) Jeg tror min sæl jeg har en æble i mi lom   (DK - Fanø)
( 3 ) Sparva lilla  Jössehärspolska e. Magnus Olsson (S - Jösse härad Värmland)
( 3 ) Brudestykke, Andet  efter Svend Erik, Roskilde (DK - Sønderho Fanø)
( 3 ) Gånglåt från Äppelbo  e. Ärtbergs Kalle (S - Västerdalarna Dalarna)
( 3 ) Tellings hopsa   (DK)
( 3 ) Sven Donat, polska efter   (S - Småland)
( 3 ) Gammelpolska efter Anders Tull   (S - Leksand)
( 3 ) Näckens polska (Småland)   (S - Småland)
( 3 ) ormstukne, Den   (DK)
( 3 ) Rødspætten  sønderhoning Johnny Boesen (DK - Sønderho Fanø)
( 3 ) Pols etter Jon Andersson  Finnskogspols (N - Finnskog)
( 3 ) Brudestykke, Første   (DK - Sønderho Fanø)
( 3 ) Polska e. Pers Olle farfar   (S - Rättvik)
( 2 ) Ostindiens velkomst  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
( 2 ) Jansons fristelse - Norsk vals af Bent Jacobsen   (N - Røros)
( 2 ) nr. 49, Polsch  "Brahe Trolleborg" e. Rasmus Storms nodebog (DK)
( 2 ) Pers Olle, Polska   (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 2 ) Sven Gref, Polska e.  Orsa Polska (S - Dalarna Österdalarna Orsa)
( 2 ) Hornfeld   (DK - Vejle vestegn)
( 2 ) Johan Jacob Bruun, Polska e.   (S - Skåne)
( 2 ) Byss-Calle, Slängpolska e.  Uppland (S - Uppland)
( 2 ) Brødrene Bast   (DK - Lolland Amager Sjælland Lolland-Falster)
( 2 ) Madsbøl polka nr. 2  e. Svend Madsbøl, Thy (DK - Thy)
( 2 ) Nylandspojkarna, Polska e.  bingsjöpolska (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 2 ) Smedens første fynbo  Fremad fra Falster (DK - Falster)
( 2 ) Den Toppede Høne fra Vendsyssel  e. Kazio og 358 (DK - Vendsyssel)
( 2 ) Enviken, Polska fr.  e. Vilh. Hedlund (S - Enviken Dalarna Österdalarna)
( 2 ) Polonesse i a-moll no 2 ur Anders Larssons notbok   (S - Östergötland)
( 2 ) Æ Lam   (DK - Fanø)
( 2 ) Vintergækken   (SF)
( 2 ) Andra Halvan Springlek   (S - Västerdalarna Dalarna)
( 2 ) Johan Jacob Bruun, Polska e. (2)   (S - Skåne)
( 2 ) Thy, Polka fra  e. Viggo Gade (DK - Thy)
( 2 ) Bakkegårdens polska   Herluf Donslund (DK - Fyn)
( 2 ) Näckens polska  e. A. A. Afzelius (S)
( 2 ) Springlek efter Fjös Erik, Perbjörs Erik   (S - Västerdalarna)
( 2 ) Brudestykke, Tredje   (DK - Sønderho Fanø)
( 2 ) Annette og Jens' Bryllupspolska  13. Maj 2000 Ole Quistgaard (DK)
( 2 ) Skal vi gå til fremmede lande   (DK - Fanø)
( 2 ) Æ Rømeser   (DK - Fanø)
( 2 ) Lars Hökpers vals   Lars Hökpers (S)

POLAND (54 besøgende 125 noder set)

( 23 ) Shepherds Wife, The   (IRL)
( 21 ) Anjalan Sannan Valssi   (SF)
( 16 ) Griffenfelt reinlender   (N)
( 9 ) Trædballehus-Polka   Frederik Iversen (DK)
( 6 ) Säkkijärven Polka  arr. Viljo Vesterinen (SF)
( 5 ) Klarinetpolka   ()
( 2 ) Sommervalsen af Jens Drewsen   Jens Drewsen (DK - Ribe)
( 2 ) Kalkmandens vals  e. Peter Aakjær og Mylle (DK)
( 2 ) Metsakukkia  "Skovblomsten" (SF)
( 1 ) Didans   (S - Småland)
( 1 ) Strynø Brudemarsch   (DK - Fyn)
( 1 ) Balfolk mazurka   Kristian Bugge (DK - Roskilde Sjælland)
( 1 ) Waltz in F from Dwight´s Dad   (USA)
( 1 ) Bjørnen   (DK)
( 1 ) Vintergækken   (SF)
( 1 ) Fynbo, Sommerpolka  Sommerpolka (DK - Vestjylland)
( 1 ) Blårocken eller Donats blårock   (S - Småland)
( 1 ) Lasse Nilsson, Vals e. Lasse i Lyby,  Lyby, Skåne (S - Skåne)
( 1 ) Brudpolska af Jonas Börjesson   (S - Småland)
( 1 ) Lonens Træskovals   (DK - Himmerland)
( 1 ) ormstukne, Den   (DK)
( 1 ) Flickorna dansar på tå  efter Johan Jacob Bruun (S - Skåne Småland)
( 1 ) To valse fra Agerkrog   (DK - Sønderjylland Vestjylland)
( 1 ) Fölungen   Wiktor Jernberg (S)
( 1 ) Amagerdans, Amager-Dands nr 183   (DK)
( 1 ) Juringius, Slängpolska e.   (S - Småland)
( 1 ) Poul Pejsen   (DK - Sønderho Fanø)
( 1 ) Norsk Mazurka(2)   (N)
( 1 ) Hultkläppens vals   (S - Hälsingland)
( 1 ) Vestbirk Højskolepolka   Thomas Thomsen (DK - Holstebro)
( 1 ) Bedstemors vals  e. Fredsgaard Iversen,Vendsyssel (DK - Vendsyssel)
( 1 ) Gadbjerg hopsa   Frederik Iversen (DK - Vejle)
( 1 ) Dans fra Thurø, Dands fra Turø   (DK - Fyn)
( 1 ) Polonesse nr 13 , Magnus Theorin  e. Magnus Theorin (S - Småland)
( 1 ) Viksta-Lasses vals   (S - Uppland)
( 1 ) Polonesse nr. 75, Andreas Dahlgren  Andreas Dahlgrens Fogelvikssamling 1784 (S - Småland)
( 1 ) Gladhammar, Polska fr.  e. Johan Petter Landholm, Småland (S - Småland)
( 1 ) Dyrö, Vals   Jaerv (Joel Hagen) (S - Västergötland)
( 1 ) Åtabaks polska, Polska från Nästeln  Föllinge (S - Föllinge Jämtland)
( 1 ) Spansk Vals  Avernakø (DK)
( 1 ) Vetlanda, Polska   (S - Småland)
( 1 ) Finska valsen  "Leverpostej-valsen" (S)
( 1 ) Polsk Mazurka   (DK - Fyn)
( 1 ) Strynø, Vals   (DK - Fyn)
( 1 ) Mitt i Juli   Jonas Olsson (S - Hälsingland)
( 1 ) Holev valsen  fra Fyn (DK - Fyn Østfyn)
( 1 ) Ane Louises Vals   Thomas Thomsen (DK - Vestjylland)
( 1 ) Vals efter Mollevit  Ærø (DK - Ærø)

Russland (51 besøgende 731 noder set)

( 6 ) Jens Frederiksens polka  e. Jens Frederiksen, Als i Himmerland (DK - Himmerland)
( 6 ) Jens Peter Larsen  (Spil-Jens Peter) (DK)
( 6 ) Fødselsdagsschottish til Lars   Kristine Heebøll 1993 (DK - Fyn)
( 6 ) Bedstefars Snaps  fannik (DK - Nordby Fanø)
( 6 ) Ålborg polka  efter Thomas Thomsen (DK)
( 6 ) Menuet (nr. 60)  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
( 5 ) Alfred på Hultet  polkett (S - Bohuslän)
( 5 ) Livet i Finnskogarna   (S)
( 5 ) Vejrmølledans   (DK - Vendsyssel)
( 5 ) Skinnbracka med lucku   (S - Dalarna Boda Österdalarna Jämtland)
( 4 ) Horgalåten   (S - Hälsingland)
( 4 ) Trædballehus-Polka   Frederik Iversen (DK)
( 4 ) Klinke Vals af P. Hansen  e. Søren Christiansen, Strøby (DK)
( 4 ) Gammal Dalavals   Karl Jularbo (S)
( 4 ) Jens Jeppesens Klinkevals   (DK - Fur)
( 4 ) Pe' Broens Rheinlænder  e. Oksbøl brødrene (DK)
( 4 ) Danish Tune, Vinterengelsker  Vinterengelsker Jørgen Sten Andersen (DK - Roskilde)
( 4 ) Karis Pers Polska  Dalarna (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 4 ) Nederby Klinkevals   (DK - Fur)
( 4 ) Klinke Vals af Petersen  e. Søren Christiansen, Strøby (DK)
( 4 ) Babba-Lisas Hyfsn  Doroteapolketten e. Sören Johansson (S)
( 4 ) Keld Nørgaard Kristensen, Anglaise af   Keld Nørgaard Kristensen (DK)
( 3 ) Skommarfar, Gånglåt e.   (S)
( 3 ) Bee's Wing, The   James Hill (England)
( 3 ) Polska av Pers Erik, Sista Polskan   (S - Rättvik)
( 3 ) Hambo på logen   Karl Salomonsson (S - Halland)
( 3 ) Ekeby polska  Hambo-mazurka (S)
( 3 ) 90 års polskan   Ole Quistgaard (DK)
( 3 ) Julepolonaise   Mette Kathrine Jensen Stærk (DK - Århus)
( 3 ) Frederiks kontra  e. brdr. Bast (DK)
( 3 ) Maka e du Britta  Knapp Brittas brudpolska Röjås Jonas (S - Dalarna Österdalarna Boda)
( 3 ) Hajkollon   (S - Västerdalarna)
( 3 ) Engeliska   (SF)
( 3 ) Enviken, Vals fra   (S - Enviken Dalarna Österdalarna)
( 2 ) Oskar, Rejländer e.  "Julescottish" (S)
( 2 ) Strumpebandsvalsen   Åke Ufo Gustafsson (S)
( 2 ) Brudestykke, Første   (DK - Sønderho Fanø)
( 2 ) Amagerdans, Amager-Dands nr 183   (DK)
( 2 ) Hultkläppen Polska efter   (S - Hälsingland)
( 2 ) Polka nr. 4 e.Carl Erik Lundgaardl   (DK)
( 2 ) Bodakôlla  Bodapolska Olle Moraeus (S - Boda Dalarna Österdalarna)
( 2 ) Åhkerschottis   (S - Hälsingland)
( 2 ) Reinlender  e. Nils Jonsa (N)
( 2 ) Atten gulerødder   (DK - Sønderho Fanø)
( 2 ) Emmas vals   (SF)
( 2 ) Lang Menuet  Falster (DK - Falster)
( 2 ) Lönsbodapolkan eller Polkett fr. Hästveda  Skåne (S - Skåne)
( 2 ) Finn-Påls Polska eller polska e. Elsa Siljebo   (S - Lappland)
( 2 ) Troskari Mats, Springlek efter   (S - Västerdalarna Dalarna)
( 2 ) Habbadekuk  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)

Italien (41 besøgende 534 noder set)

( 6 ) Griffenfelt reinlender   (N)
( 5 ) Onkel Hans' polka   (DK)
( 5 ) Shepherds Wife, The   (IRL)
( 4 ) Østen om Polka  e. Evald Thomsen (DK)
( 4 ) Sekstur med Vals fra Tåsinge  Taasinge (DK - Tåsinge)
( 4 ) Vestbirk Højskolepolka   Thomas Thomsen (DK - Holstebro)
( 4 ) Nu går det godt igen polka  Himmerland (DK - Himmerland)
( 4 ) Lars Peter på Rimmi nr 10  Forkert polka e. Levy Wilsen (DK - Læsø)
( 4 ) Oldermandens Hat og Mojn, To Rheinlændere  To Rheinlændere fra Danmark Nina Frederiksen (DK - Roskilde)
( 3 ) Trædballehus-Polka   Frederik Iversen (DK)
( 3 ) Kypasjärvi, Polka från  e. Albin Hjelm (S - Norrbotten)
( 3 ) Bolsjepolka  Bayou pon pon (USA)
( 3 ) Blädinge, polka fra   (S)
( 3 ) Baltzar Sørens Westenom   (DK - Himmerland)
( 3 ) P. E. Ohlsson, Polkett e.   (S)
( 3 ) Taagerup Smedens vestenom   (DK)
( 3 ) Dwight Lamb Polka   (DK)
( 3 ) Niels Jørgensens polka  Himmerland Niels Jørgensen (DK)
( 3 ) Svenske Niels, Rheinlænder af   Svenske Niels (DK - Vendsyssel)
( 3 ) Ungerska Järnvägens polkett, Den   Magnus Bäckström (S)
( 3 ) Orust, Polka fr.   (S - Bohuslän)
( 3 ) Lövsta bruk, Polkett fr.  e. Ceylon Wallin (S)
( 3 ) Polka fra Vestermarken e. Baltic Crossing   Svenske Niels Andersen (DK - Thy)
( 3 ) Lars Frøstrups Polka  Nr. 46 fra Lars Frøstrups nodebog (DK - Fur)
( 3 ) Vals fra Lolland-Falster   (DK - Lolland)
( 2 ) Pariserpolka  e. Jon Rosenlid (N)
( 2 ) Vejrmølle Tur  Amager (DK - Sjælland)
( 2 ) Polka nr. 22   J.P. Larsen (DK)
( 2 ) 1:aprilvalsen  Friluftsvalsen Kaisa Abrahamsson (S)
( 2 ) Canada-polka   (DK - Himmerland)
( 2 ) Vejle Turist-polka   Frederik Iversen (DK - Vejle)
( 2 ) Med højt humør  fynsk polka Jens Peter Dam (DK)
( 2 ) Klunka polka   Anna-Fina Wahlin (S)
( 2 ) Kristian Laursens Polka   (DK - Fur)
( 2 ) Ransäter-Polkan   Erik Gustavsson (S)
( 2 ) Peder Pøhl, Polka e.   (DK)
( 2 ) Polka e. Blomqvistarna   (S - Norrbotten)
( 2 ) Niels Nygaards Polka   (DK)
( 2 ) The Ping Syndrome, Jens Ulvsand   Jens Ulvsand (S)
( 2 ) Jysk Fynsk e. Madvig Vilsen   (DK - Læsø)
( 2 ) Per Jensens Vals (514)   (DK - Roskilde)
( 2 ) Ska du på Nordlek?   Anders Ewaldz (S - Västergötland)
( 2 ) Jubilæumsvals   Janet Vahl (DK - Fyn)
( 2 ) Septemberpolka   Svenske Niels (DK)
( 2 ) Bröllopsvals från Västanbyn   (S)
( 2 ) Pariserpolka  e. Sigbjørn B. Osa (N)
( 2 ) Babba-Lisas Hyfsn  Doroteapolketten e. Sören Johansson (S)
( 2 ) Madsbøl polka nr. 1  e. Svend Madsbøl, Thy (DK)
( 2 ) Nikonge-Stykket   (DK - Præstø)
( 2 ) Stepp e. Martin Pettersson  e. J.P. Nyströms (S)

Norge (23 besøgende 132 noder set)

( 3 ) Olivia's Schottishe   Steve Harrison (England)
( 3 ) Oskar, Rejländer e.  "Julescottish" (S)
( 3 ) Sommarvals   Ale Möller (S)
( 3 ) Barkbrödslåten  Leksand, e. Karl Sporr/Knis Karl/Hagollas Per i Ullvi (S - Leksand Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Aursundvals nr. 2  e. Småviltlaget (N)
( 2 ) Waltz in F from Dwight´s Dad   (USA)
( 2 ) Kaffelåten   (S - Bingsjö)
( 2 ) Alt, så trækker vi trøjen af  fannik (DK - Nordby Fanø)
( 2 ) Stockholm, Schottis från   Uppt. av Björn Anders (S)
( 2 ) Ikke hurtig rejlænder e. Hartvig Mortensen   (DK - Læsø)
( 2 ) Metsakukkia  "Skovblomsten" (SF)
( 2 ) Ingers Brudvals   Pelle Svensson (S - Hälsingland)
( 2 ) Sommervalsen af Jens Drewsen   Jens Drewsen (DK - Ribe)
( 2 ) Kalla Kårar  Bingsjöpolska Pekkos Helmer ( f.1905) Bingsjø (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 2 ) Nylandspojkarna "Mitti"  bingsjöpolska (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 2 ) Forlovelsesreinlendar   (N)
( 1 ) Polsen etter Henning Trøen  Røros pols (N - Røros)
( 1 ) Jeg er så fro, jeg er så glad ...  e. Kristian Bugge (DK - Sønderho Fanø)
( 1 ) Amerikaturen (II)  Røros (N - Røros)
( 1 ) Sjutti schottis  av Johan Sjutti Johan Sjutti (S - Malung Västerdalarna Dalarna)
( 1 ) Ålefeskarns vals   Bröderna Berlin (S - Bohuslän)
( 1 ) Veslefele af Jo Gjermunds   (N - Røros)
( 1 ) Højspændingsvalsen   (DK - Thy)
( 1 ) Lima, schottis från, Reinländer från Transtrand.  Väster Dalarna (S)
( 1 ) Jansons fristelse - Norsk vals af Bent Jacobsen   (N - Røros)
( 1 ) Glad låten eller Gla'låten   (S - Dalarna Bingsjö Österdalarna)
( 1 ) Hans Rasmussens Vals  Nordfyn (DK - Nordfyn Fyn)
( 1 ) Ur-schottis   Christer Samuelsson (S)
( 1 ) Ranveig   Bent Helgren Jakobsen (N - Røros)
( 1 ) Smedens første fynbo  Fremad fra Falster (DK - Falster)
( 1 ) Lorichs-polska nr 3   (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Stjuls   Benny Andersson (S)
( 1 ) Norrbommens polska  e. Björn Ståbi og Pers Hans (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Lusia Mølmann, Leken hinnes  Røros (N - Røros)
( 1 ) Flickan från Åse nedlagda kalkbruk   Knut Nolevik (S)
( 1 ) Coloradovalsen   Arne Gottlieb (DK - København)
( 1 ) Peckos Olle, Polska efter   (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Strynø Brudemarsch   (DK - Fyn)
( 1 ) Storbrekkingen  Røros pols (N - Røros)
( 1 ) Festivals   Kirsten Tvede (DK - København)
( 1 ) Neådalingen, Reinlender e. Trygve Ørsal   (N)
( 1 ) 60-års polskan   Hjort Anders Osson e. August Strömberg oprindelige komposition (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Bretagne, Vals fra   (F)
( 1 ) Nylandspojkarna "Uppifrån"  bingsjöpolska (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Fleisborgvalsen  fra Himmerland (DK)
( 1 ) En pige vandred' ud i en have  fannik (DK - Fanø)
( 1 ) Adam og Eva i Paradis   (DK)
( 1 ) Der er så langt mellem snapsene...   (DK)
( 1 ) Imeland-Grimeland  Norsk Reinlender e. 7-mile-kvartetten (N)
( 1 ) Lars Hökpers vals   Lars Hökpers (S)

England (21 besøgende 82 noder set)

( 3 ) Litjtåpols   (N - Innherrad)
( 3 ) Rørostraktene, Reinlendar fr.  e. Glåmos Spelemannslag (N - Røros)
( 2 ) Jämtlands Brudmarch  Jämtland (S - Jämtland)
( 2 ) Alfred på Hultet  polkett (S - Bohuslän)
( 2 ) Pe' Broens Rheinlænder  e. Oksbøl brødrene (DK)
( 2 ) Bochmir  e. brdr. Bast (DK)
( 2 ) Lima, schottis från, Reinländer från Transtrand.  Väster Dalarna (S)
( 1 ) Springlek efter Lissmyr Erik(4)   (S - Västerdalarna Malung Dalarna)
( 1 ) Furuboms polska  e. Lisa Furubom (S - Österdalarna Dalarna)
( 1 ) Babba-Lisas Hyfsn  Doroteapolketten e. Sören Johansson (S)
( 1 ) Per och Anna, Brudmarsch till   Pererik Moraeus (S)
( 1 ) Skålbergslåten  Sammetspåsen, bodapolska (S)
( 1 ) Grendehusvalsen  e. Geir Lystrup (N)
( 1 ) Vintervals   Jo Asgeir Lie (N)
( 1 ) Direktørvalsen   (N - Røros)
( 1 ) Loftahammar (2), Polska eller Edwards Glada   (S - Småland)
( 1 ) Thomas Thomsen, Brudevals af   Thomas Thomsen (DK - Vestjylland)
( 1 ) Felefeber   Annbjørg Lien (N)
( 1 ) Midsommerschottish   Clara Tesch (DK)
( 1 ) Setesdalen, Vals fra   (N - Setesdalen)
( 1 ) Brudevals   Niels W. Gade (DK - Holbæk Sjælland)
( 1 ) Haverö, Schottis fr.   (S - Medelpad)
( 1 ) Boerenplof   (NL)
( 1 ) Uppsalapolskan  fr. Malung, Dalarna (S - Malung Västerdalarna Dalarna)
( 1 ) Røros, Brudemarsch fra   (N - Røros)
( 1 ) Med Ludvig i Sekken   (N)
( 1 ) Vossavalsen   (N)
( 1 ) Drevsjø valsen   Lars Movin (N)
( 1 ) Fisken ligger på hviden sand  sønderhoning e. ULC (DK - Sønderho Fanø)
( 1 ) Ore, Vals fra   (S)
( 1 ) Feragenvalsen  Feragsvalsen (N)
( 1 ) Olivia's Schottishe   Steve Harrison (England)
( 1 ) Røros (Røragen Valsen), Vals  e. Sven Nyhus (N - Røros Finnskog)
( 1 ) Hodalsbrura  e. Dalakopa Jo Gjermunds (N)
( 1 ) Drucken karl-leken   Ekor Anders (S)
( 1 ) Säbb Jons Gånglåt   (S - Dalarna Västerdalarna)
( 1 ) Kirstens brudestyk   Ole Quistgaard (DK)
( 1 ) Vals fr. Jämtland, Brudvals fra Ragunda   (S - Jämtland)
( 1 ) Mollvals, Nordvågen   (N)
( 1 ) Bergrosa   Sven Nyhus (N - Røros)
( 1 ) Thy, Almindelig Tretur fra  e. Viggo Gade (DK - Thy)
( 1 ) Mettes firtur  Firtur fra Jyllinge (DK)
( 1 ) Folldal, Vals   (N)
( 1 ) Lyckovalsen   Ellika Frisell (S)
( 1 ) Ronjas vals   Bent Helgren Jacobsen (N - Røros)
( 1 ) Post Anders, Pols efter   (N - Røros)
( 1 ) Ernst Abrahamsson, Engelska e.  Ödsmål (S - Bohuslän)
( 1 ) Dødens vals   Svenske Niels (DK)
( 1 ) Springlek e. Troskari Mats Olsson   (S - Malung)
( 1 ) Rättviks Brudmarsch   (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)

Tyskland (19 besøgende 384 noder set)

( 10 ) Kysdans eller kyssedansen  Gert Andersen i Volling (DK - Midtjylland)
( 5 ) Den sødeste vals  e. Madvig Vilsen, Læsø D.T.S. Bjerregaard (DK)
( 4 ) Ålborg polka  efter Thomas Thomsen (DK)
( 4 ) Doublebska, Dubleska eller Doudlebska  Tjekkisk (CZ)
( 4 ) strejkende general, den  efter Madvig Vilsen, Læsø (DK - Læsø)
( 4 ) Stens vals  fra Rättvik (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Fredes polska   Frede Nielsen (DK - Lolland)
( 3 ) Tobo-gubbens gammel-polska   (S)
( 3 ) Ringridningspolka  e. Otto Trads (DK)
( 3 ) Flyv og skub kontra  e. Peder "Spillemand" Jensen (DK)
( 3 ) Niels Jørgensens polka  Himmerland Niels Jørgensen (DK)
( 3 ) Holev valsen  fra Fyn (DK - Fyn Østfyn)
( 3 ) Lars Hökpers vals   Lars Hökpers (S)
( 2 ) Ernst Abrahamsson, Engelska e.  Ödsmål (S - Bohuslän)
( 2 ) Drucken karl-leken   Ekor Anders (S)
( 2 ) Mollevit, Nordfyn  Nordfyn (DK - Nordfyn)
( 2 ) Lejsmepolska efter Herman Strömberg - Hermans etta   (S - Västerdalarna Dalarna)
( 2 ) Båtsman Däck, Polska e.   (S - Uppland)
( 2 ) Delsbovalsen   Pelle Schenell (S)
( 2 ) Furuboms polska  e. Lisa Furubom (S - Österdalarna Dalarna)
( 2 ) Skänklåt fr. Hedemora   (S - Dalarna)
( 2 ) Lejsme Per Vals   (S - Västerdalarna Dalarna)
( 2 ) Maj scottish   Elin Andreasen (DK)
( 2 ) Trippevals nr 2  e. Chr. Olesen (DK)
( 2 ) Polska e. Kvarnmyr Lars   (S - Lima)
( 2 ) Ravnen   Michael Sommer (DK)
( 2 ) Snurrebocken   (S)
( 2 ) Pellikvalsen  e. Lejsme Per Larsson, Malungs Finmark (S)
( 2 ) Senja   Helge Larsen (DK)
( 2 ) Kontrasejre fra Nørre Radsted, Østlolland (nr 157)  Østlolland (DK - Lolland)
( 2 ) Dans fra Thurø, Dands fra Turø   (DK - Fyn)
( 2 ) Varmø, Vals fra   Janet Vahl (DK)
( 2 ) Bingsjö, Schottis fr.   (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 2 ) Hopsa, af Borcher Madsen   Borcher Madsen (DK - Lolland)
( 2 ) Brudevals   Niels W. Gade (DK - Holbæk Sjælland)
( 2 ) Firetur fra Han herred   (DK - Han herred)
( 2 ) Omas Per, Halling efter   (S - Transtrand)
( 2 ) Horgalåten   (S - Hälsingland)
( 2 ) Jens Pingels firetur   Vagn Dahl Hansen (DK)
( 2 ) Hønen  sønderhoning Ole Torben Jensen (DK - Sønderho Fanø)
( 2 ) A-moll Hambo   (S)
( 2 ) Toulpagorni  slängpolska Kalle Ankarblom (S)
( 2 ) Djävulspolskan från Brunskog  Jössehärspolska e. Magnus Olsson (S - Värmland Jösse härad Dalarna)
( 2 ) Niels Sørensens Valse 6-tur   (DK - Fur)
( 2 ) Vigers polska   (S - Hälsingland)
( 2 ) Donats Glömda Polska e. Sven Donat   (S - Småland)
( 2 ) Chief O'Neill's Favourite   (USA)
( 1 ) Keld Nørgaard Kristensen, Anglaise af   Keld Nørgaard Kristensen (DK)
( 1 ) Brudpolska af Jonas Börjesson   (S - Småland)
( 1 ) Den Kloge Kones Polka  Fur polka no. 1.1 LFA GDG (DK - Fur)

CANADA (12 besøgende 81 noder set)

( 2 ) Trekantet sløjfe fra Thy   (DK - Thy)
( 2 ) Den Firkantede sløjfe fra Læsø (358 version)   (DK - Læsø)
( 2 ) Magdalenapolskan   (S - Småland)
( 2 ) store hamborger, Den  "Stegt flæsk og kartofler . . .", Himmerland (DK - Himmerland)
( 2 ) Juringius, Slängpolska e.   (S - Småland)
( 2 ) Kirsten og jeg, Rasksønderhoning   (DK - Fanø)
( 2 ) Ombyggnaden   Pers Erik (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 2 ) Trekantet Sløjfe   (DK - Vestjylland)
( 1 ) lille Vendelbo, Den  Lolland-Falster (DK - Lolland-Falster)
( 1 ) gamle mand, Den  e. Otto Trads (DK - Himmerland)
( 1 ) Folldal, Vals   (N)
( 1 ) ( 1 ) Den store Hamborger   (DK - Vestjylland)
( 1 ) Ålborg polka  efter Thomas Thomsen (DK)
( 1 ) Kædevals   (DK - Sydjylland)
( 1 ) Mollevit, Ærø   (DK - Ærø)
( 1 ) Den lille Hamborger   (DK - Holstebro)
( 1 ) Trekant e. Ejnar Christiansen   (DK - Himmerland)
( 1 ) Kontrasejre fra Nørre Radsted, Østlolland (nr 157)  Østlolland (DK - Lolland)
( 1 ) Skærsommernats-Drøm   (DK - Møn)
( 1 ) Sekstur på langs   (DK - Thy)
( 1 ) Tretur fra Lolland  Østlolland (DK - Lolland)
( 1 ) Gammel trekant efter Otto Trads   (DK - Himmerland)
( 1 ) Lotte gik  Randersegnen (DK - Randersegnen)
( 1 ) Otte Mands Dans I   (DK - Salling)
( 1 ) Femspring  Inspir. af Gert Andersens nodebog 1836 Thorkild Knudsen (DK)
( 1 ) Trekantet Svejtrit  Østjylland (DK - Østjylland)
( 1 ) Uppsalapolskan  fr. Malung, Dalarna (S - Malung Västerdalarna Dalarna)
( 1 ) Bonden og Ræven   (DK)
( 1 ) Svingkontra fra Blåvand  Ribe (DK - Ribe)
( 1 ) Sekstur fra Læsø   (DK - Læsø)
( 1 ) Sløjfen   (DK - Vestjylland)
( 1 ) Tækkemandens Tretur (nr 213)   (DK - Præstø)
( 1 ) Ungkals dans   (DK - Vejle)
( 1 ) Vankarin polska  The shotgun polska Andy May (UK)
( 1 ) Skomagerskotsk  Fyn (DK - Fyn)
( 1 ) Firetur fra Varde   (DK - Vestjylland)
( 1 ) Ottemandsdans fra Mandø   (DK)
( 1 ) Napoleon fra Sydsjælland   (DK - Sydsjælland)
( 1 ) Men en vän ändå skall man alltid ha  Vispolska från Rättvik (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Hornborg Firtur   (DK - Horsens)
( 1 ) Sekstur fra Læsø   (DK - Læsø)
( 1 ) Metsakukkia  "Skovblomsten" (SF)
( 1 ) Slängpolska fra Södermanland, 1814   (S - Småland)
( 1 ) Skotsk e. Aage Hjellen   (N)
( 1 ) Russisk Kontra fra Salling   (DK - Salling)
( 1 ) Russisk kontra eller Gammel Ottemandsdans   (DK - Randersegnen)
( 1 ) Ballon Firtur   (DK - Sønderjylland)
( 1 ) Rullen   (DK - Lolland)
( 1 ) Syvtrit  Himmerland (DK - Himmerland)

Frankrig (9 besøgende 3531 noder set)

( 8 ) Horgalåten   (S - Hälsingland)
( 7 ) Ridmarsch, Gästrikland   (S - Gästrikland)
( 6 ) Sydvest (Brudemarch)   (DK - Fanø)
( 6 ) Drucken karl-leken   Ekor Anders (S)
( 5 ) Thomas´s Sekstur (Trekant)   Thomas Thomsen (DK - Holstebro)
( 5 ) Frederiks kontra  e. brdr. Bast (DK)
( 5 ) Bette Mand i Knibe  Randers (DK - Als)
( 5 ) Vagns scottish  Schottish från Rättvik (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 5 ) Stockholmslåten   John Blanck (S)
( 5 ) Lille Annas Vals   Thomas Thomsen (DK - Holstebro)
( 5 ) Pirrevals  fra Falster (DK - Falster Lolland-Falster)
( 5 ) Kall, Schottis fr.  Jämtland (S - Jämtland)
( 5 ) Tellings hopsa   (DK)
( 5 ) Tolg, Engelska   (S - Småland)
( 5 ) Rättvikarnas Gånglåt  e. Anders Sparf (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 5 ) Engelska efter Groupa  e. Johan A.Nilsson, Munkedal Bohuslän (S - Bohuslän)
( 4 ) Danish Tune, Vinterengelsker  Vinterengelsker Jørgen Sten Andersen (DK - Roskilde)
( 4 ) Holingen   (N)
( 4 ) Ore, Vals fra   (S)
( 4 ) Gevningebogen, Mazurka fra  Gevningebogen no.40 (DK - Roskilde Sjælland)
( 4 ) Østerby mazurka   (DK)
( 4 ) Rapp-Kalles vals   (S - Uppland)
( 4 ) Skommarfar, Gånglåt e.   (S)
( 4 ) Lindgrens Tivoli   Olle Moraeus (S)
( 4 ) Simpel Sekstur   Poul Bjergager Christiansen (DK - Roskilde)
( 4 ) Brännvinsdans   (S - Skåne)
( 4 ) Schottis e. Plog Anders Hansson   (S - Rättvik)
( 4 ) Ernst Abrahamsson, Engelska e.  Ödsmål (S - Bohuslän)
( 4 ) Levi Vilsen, Mazurka e.  Læsø (DK - Læsø)
( 4 ) Rumpedarra (Violindræbermazurka)  e. Svarte Bengt Eriksson, Malmø (S - Skåne)
( 4 ) Immer Fut i Mutter  e. Hans Plov Hansen, Båring Skov (DK)
( 4 ) Ronjas vals   Bent Helgren Jacobsen (N - Røros)
( 4 ) Gånglåt från Äppelbo  e. Ärtbergs Kalle (S - Västerdalarna Dalarna)
( 4 ) Vandring i Voderup klinter   Mille Micheelsen (DK)
( 4 ) Den Toppede Høne fra Vendsyssel  e. Kazio og 358 (DK - Vendsyssel)
( 4 ) Iris  e. brdr. Bast (DK)
( 4 ) Stockholm, Schottis från   Uppt. av Björn Anders (S)
( 4 ) Sommarvals   Ale Möller (S)
( 4 ) Sonny's mazurka   (IRL)
( 4 ) MM  stævnevals Ole Quistgaard (DK)
( 4 ) Chinese breakdown   (DK)
( 4 ) Peters Hopsa   (DK)
( 4 ) Saven   Jørgen Sten Andersen (DK - Roskilde)
( 4 ) Esse-schottis, från msterbotten   (SF - Österbotten)
( 4 ) Bakkegårdens polska   Herluf Donslund (DK - Fyn)
( 4 ) Tema av Pelle Björnlert   (S - Östergötland)
( 4 ) Johannes Nord, Engelska e.  Fyrtur (S - Skåne)
( 4 ) Gladan   Benny Andersson (S - Uppland)
( 4 ) Mazurka nr. 10   J. P. Larsen (DK)
( 4 ) Engelska, e. Anders Carlsson   Anders Leonard Carlsson (1891-1968) (S - Bohuslän)

UKRAINE (6 besøgende 2959 noder set)

( 3 ) Kalla Kårar  Bingsjöpolska Pekkos Helmer ( f.1905) Bingsjø (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 2 ) Hønsefødder og gulerødder   (DK)
( 2 ) Hemmelig Sekstur   (DK - Sjælland)
( 2 ) Skæve Thorvald   (DK)
( 2 ) Sct. Bernhards vals   ()
( 2 ) Den Toppede Høne fra Thy   (DK - Thy)
( 2 ) Premiewhist  gl. revyvise (DK)
( 2 ) Doublebska, Dubleska eller Doudlebska  Tjekkisk (CZ)
( 2 ) ( 2 ) Bodapolska   (S - Dalarna Österdalarna Boda)
( 2 ) Pe' Broens Rheinlænder  e. Oksbøl brødrene (DK)
( 2 ) Den sødeste vals  e. Madvig Vilsen, Læsø D.T.S. Bjerregaard (DK)
( 2 ) Skotsk fra Randersegnen   (DK - Randersegnen)
( 2 ) ( 2 ) Slängpolska nr 309 e. Ola Andersson   (S - Skåne)
( 2 ) På högan loft   (S)
( 2 ) Himmelsengen  Four poster bed (USA)
( 2 ) Og hvad er det for narreri   (DK - Nordby Fanø)
( 2 ) Skal vi gå til fremmede lande   (DK - Fanø)
( 2 ) Sløjfen   (DK - Vestjylland)
( 2 ) Enkelt Kæde fra Læsø  e. Ole Søgaard (DK - Læsø)
( 2 ) Barsebäck I  reinlender e. Per Munksberg (S)
( 2 ) Peder Pøhl, Polka e.   (DK)
( 2 ) ( 2 ) Ganglåt til kaffe og kager   Rolf Berg (DK - Nordsjælland)
( 2 ) Tellings hopsa   (DK)
( 2 ) Jødetur fra Mors   (DK - Mors)
( 2 ) Haverö, Schottis fr.   (S - Medelpad)
( 2 ) ( 2 ) ( 2 ) Alla gossar, Menuett fra August Bondesons visbok.(1903)   (S - Halland)
( 2 ) Peter Polka   J.P. Larsen (DK - Vendsyssel)
( 2 ) Løgstør polka   (DK - Himmerland)
( 2 ) Kirsten og jeg, Rasksønderhoning   (DK - Fanø)
( 2 ) Kydholm Dans  Samsø (DK - Samsø)
( 2 ) Emmas vals   (SF)
( 2 ) Griffenfelt reinlender   (N)
( 2 ) "När ja' gick å fria'"  Slängpolska fr. Närke (S - Närke)
( 2 ) Enkedansen   (DK - Sønderho)
( 2 ) Myldretid i Malmö   (S - Skåne)
( 2 ) Æ Beeshus   Ole Torben Jensen (DK - Als)
( 2 ) Den gamle totur fra Vejle   (DK - Vejle)
( 2 ) Totur fra Vejle  e. Børge Christensen/T.K. (DK - Vejle Fyn)
( 2 ) Hamborg sekstur  e. Thomas Thomsen (DK - Randersegnen)
( 2 ) Og vil du ha min... (ell. Lille Stine)   (DK - Nordby Fanø)
( 2 ) Skift så   (DK - Vestjylland)
( 2 ) Stødt Kanel  Skælskørvalsen (DK)
( 2 ) Ålborg polka  efter Thomas Thomsen (DK)
( 2 ) Rebild mazurka   (DK)
( 2 ) Schottis e. Bengt Håkansson i Jät   (S - Småland)

Finland (5 besøgende 8 noder set)

( 2 ) Jens Lyngses Polka  Læsø (DK - Læsø)
( 2 ) Potatis vals   Ale Möller (S)
( 1 ) Marken er mejet  Høstdans fra Randers (Salling) (DK - Fyn Randersegnen)
( 1 ) Norska valsen   (N)
( 1 ) Pe' Broens Rheinlænder  e. Oksbøl brødrene (DK)
( 1 ) Sommarvals   Ale Möller (S)

LUXEMBOURG (4 besøgende 53 noder set)

( 2 ) Polka e. Blomqvistarna   (S - Norrbotten)
( 2 ) Den første valsen på Finnskogen   (N - Finnskog)
( 2 ) Gammal Hamborger e. Nils Bergsvangen   (N)
( 2 ) Røros (Røragen Valsen), Vals  e. Sven Nyhus (N - Røros Finnskog)
( 2 ) Kall, Vals fra   (S - Jämtland)
( 1 ) Finska valsen  "Leverpostej-valsen" (S)
( 1 ) Kaffe-polka   Jens Peter Larsen (DK - Vendsyssel)
( 1 ) Direktørvalsen   (N - Røros)
( 1 ) Jämtpolska   (S - Jämtland)
( 1 ) Klunka polka   Anna-Fina Wahlin (S)
( 1 ) Hoppvals fra Røros  e. Dalakopa (N - Røros)
( 1 ) Finnskog pols   (S - Finnskog)
( 1 ) Ålefeskarns vals   Bröderna Berlin (S - Bohuslän)
( 1 ) Amalies Vals   ukendt fortolker (USA)
( 1 ) Blåfinskan   Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
( 1 ) Jenta i Nese  Trollpols fra Finskog (N - Finnskog)
( 1 ) Enviken, Vals fra   (S - Enviken Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Gammal Dalavals   Karl Jularbo (S)
( 1 ) Pellikvalsen - Värmlandsvarianten   (S - Värmland)
( 1 ) Marieby, Vals   (S - Jämtland)
( 1 ) Kristian Oskarsson, Vals   (S - Jämtland)
( 1 ) Jämtgubben  snoa-polka Gnesta-Kalle (S)
( 1 ) Årepolska  e. Per Danielsson (1823-1922) Åre (S - Jämtland)
( 1 ) Vals fr. Jämtland, Brudvals fra Ragunda   (S - Jämtland)
( 1 ) Rørosvals, Fire Fjellstemninger   (N - Røros)
( 1 ) Lapp-Nilspolska  e. Pe Ersa, Finnsäter (S - Jämtland)
( 1 ) Groupa, Vals efter   (S - Värmland)
( 1 ) Den gamle rheinlænder   (DK)
( 1 ) Fiderussen   Rune Grudin (S)
( 1 ) Labyrinten   Kvintus Söderkvist (S)
( 1 ) Laforsens brus   Jon-Erik Hall (S - Hälsingland)
( 1 ) Syvers mazurka   (N)
( 1 ) Bergrosa   Sven Nyhus (N - Røros)
( 1 ) Vals från Norra Råda   (S - Värmland)
( 1 ) Lett på labben  e. Geir Lystrup (N)
( 1 ) Jämtexpressen   (S - Jämtland)
( 1 ) Norsk Mazurka(2)   (N)
( 1 ) Béatrice, Reel  e. Martin Racine (FR-CAN)
( 1 ) Finska polka   (S)
( 1 ) Litjtåpols   (N - Innherrad)
( 1 ) Pols etter Jon Andersson  Finskogspols (N - Finnskog)
( 1 ) Ronjas vals   Bent Helgren Jacobsen (N - Røros)
( 1 ) Senpolska, Jämtland  Jämtland (S - Jämtland)
( 1 ) Nummer 65 Polka  Norvestsjælland (DK - Vestsjælland Sjælland)
( 1 ) Hoppvals fra Feragen   (N)
( 1 ) Vals i A-dur, Bo i Rannsätt Isaksson   (S - Värmland)
( 1 ) Annen Polka e. Viggo Gade og Sven Ottosen   (S - Norrbotten)
( 1 ) Norsk Reinlender  e. Sven Nyhus (N - Røros)

Østrig (4 besøgende 108 noder set)

( 9 ) Maries hopsa   (DK - Himmerland)
( 8 ) Gammel tretur fra Vrøgum  e.Oksbølbrødrene (DK)
( 6 ) Amagerdans, Amager-Dands nr 184   (DK - Amager Sjælland)
( 5 ) Hopsa fra Salling e. Ribe spillemandslaug   (DK - Ribe)
( 4 ) Omforladelseshopsa   Svenske Niels (DK)
( 4 ) Ottetur på langs fra Thy, Den gamle   (DK - Thy)
( 3 ) Aben hedder Jacko, Engels Pols no. 24  Polsk no. 24 fra Erik Jensen (DK - Århus)
( 3 ) Ravne Peers vals   (DK)
( 3 ) Jørn Skovfogeds hopsa   Henning Munnecke (DK - Nordsjælland Sjælland)
( 2 ) Galopkringle og Tevand   Ejner Trabjerg (DK)
( 2 ) Smedens første hopsa   (DK - Himmerland)
( 2 ) Kren Bentsens hopsa   (DK - Himmerland)
( 2 ) Levy Wilsen, Hopsa e.  Læsø (DK - Læsø)
( 2 ) Ålborg polka  efter Thomas Thomsen (DK)
( 2 ) Lyngbjergs hopsa  e. Evald Thomsen (DK)
( 2 ) Svenske Niels Hopsa   (DK)
( 2 ) A.P.s Ottemandsdans   (DK - Salling)
( 1 ) Fishers Hornpipe   (FR-CAN)
( 1 ) Femtrinnet Hopsa   (DK - Mors)
( 1 ) Dronningens livstykke  fra Thy (DK - Thy)
( 1 ) Hur var du i aftes så sildig (nr. 37)  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
( 1 ) Jydsk på næsen (nr 603)  "Der bor en bager", fra Grønbjerg (DK - Vestjylland)
( 1 ) Jødetur på Raas   (DK - Bornholm)
( 1 ) Kingo Pedersen, Læsø polka   (DK - Læsø)
( 1 ) Jødetur fra Falster   (DK - Falster)
( 1 ) Vestenom Hopsa   (DK - Fur)
( 1 ) Jødetur   (DK - Lolland)
( 1 ) En gammel hopsa e. Otto Trads  e. Otto Trads (DK - Himmerland)
( 1 ) Kirstens Hambo   Jørgen Sten Andersen (DK)
( 1 ) Anstender Hopsa  e. Kræn Degn, Jerslev Svenske Niels (DK - Vendsyssel)
( 1 ) Galop kontra  fra Mors (DK - Mors)
( 1 ) Donats Glömda Polska e. Sven Donat   (S - Småland)
( 1 ) Jødetur fra Thy   (DK - Thy)
( 1 ) Rheinländer Hopsa   (DK)
( 1 ) Jødetur fra Mors   (DK - Mors)
( 1 ) Frøens Hopsa   Jørgen Sten Andersen (DK - Roskilde)
( 1 ) Hopsa nr. 11   Svenske Niels (DK)
( 1 ) Hopsa nr. 2  Hopsa Nr.2 (DK)
( 1 ) Molbodrengens hopsa  e. Evald Thomsen Otto Rasmussen (DK - Odsherred Sydjylland Sjælland)
( 1 ) Taterhopsa  Gule Fandens Hopsa (DK - Vestjylland)
( 1 ) Bryllupshopsa fra Thy   (DK - Thy)
( 1 ) Frederiks kontra  e. brdr. Bast (DK)
( 1 ) Nylandspojkarna, Polska e.  bingsjöpolska (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Niels Thøgersens styk  sønderhoning e. Je´ Sweevers (DK - Sønderho Fanø)
( 1 ) Bekkasinhopsa   Svend-Erik Pedersen (DK - Roskilde Sjælland Horsens)
( 1 ) Russisk kontra eller Gammel Ottemandsdans   (DK - Randersegnen)
( 1 ) Rask Polka eller Hans Jensen hans Støk i Blåvand  Oksbøl (DK)
( 1 ) For Fem Øres Hopsa   (DK - Fur)
( 1 ) Raaby Hopsa eller Råby Hopsa   (DK - Randersegnen)
( 1 ) Sving dig i stjernen   (DK - Fur)

Australien (3 besøgende 4 noder set)

( 1 ) Kristian Laursens Trekant   (DK - Fur)
( 1 ) Brudestykke, Tredje   (DK - Sønderho Fanø)
( 1 ) ( 1 ) Danish Tune, Vinterengelsker  Vinterengelsker Jørgen Sten Andersen (DK - Roskilde)

Island (3 besøgende 13 noder set)

( 3 ) Barkbrödslåten  Leksand, e. Karl Sporr/Knis Karl/Hagollas Per i Ullvi (S - Leksand Dalarna Österdalarna)
( 2 ) Andakten av Eric Sahlström   Eric Sahlström (S - Uppland)
( 2 ) 40 års Marchen   Jørgen Sten Andersen (DK - Roskilde)
( 1 ) Kronprinsens march   (DK)
( 1 ) Bingsjö, Gånglåt fr.   Hjort Anders Olsson (S - Dalarna Bingsjö Österdalarna)
( 1 ) Bryllupsmarch I fra Himmerland   (DK - Himmerland)
( 1 ) Bryllupsmarch II fra Himmerland   (DK - Himmerland)
( 1 ) Snurrepisken  Østlolland (DK - Lolland)
( 1 ) Jægermarch fra Roskilde   (DK - Roskilde)

SPAIN (3 besøgende 4 noder set)

( 1 ) Griffenfelt reinlender   (N)
( 1 ) Quiero Ser Tu Sombra   (Venezuela)
( 1 ) Säkkijärven Polka  arr. Viljo Vesterinen (SF)
( 1 ) Metsakukkia  "Skovblomsten" (SF)

JAPAN (3 besøgende 3 noder set)

( 1 ) Nr. 6 fynbo eller gammel rheinlænder   (DK)
( 1 ) Emmas vals   (SF)
( 1 ) Maka e du Britta  Knapp Brittas brudpolska Röjås Jonas (S - Dalarna Österdalarna Boda)

Færøerne (3 besøgende 16 noder set)

( 1 ) Karis Pers Polska  Dalarna (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Niels Spillemands brudevals  e. fynboerne (DK)
( 1 ) Gånglåt från Äppelbo  e. Ärtbergs Kalle (S - Västerdalarna Dalarna)
( 1 ) Emmas vals   (SF)
( 1 ) Aved Om, familievals   (DK)
( 1 ) Gärdebylåten   Hjort Anders Olsson (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Grønlandsk polka nr. 5 "Guitarpolka"  e. Henrik Starck, Nuuk/Poul Lendal 1979 ()
( 1 ) Bette Mand i Knibe  Randers (DK - Als)
( 1 ) Smedens 2. fynbo eller Mavefynbo   (DK)
( 1 ) Nr. 6 fynbo eller gammel rheinlænder   (DK)
( 1 ) Hilberts scottish  "Johan på Snippen" (S)
( 1 ) Den sødeste vals  e. Madvig Vilsen, Læsø D.T.S. Bjerregaard (DK)
( 1 ) Chr. Madsens sølvbryllupsvals   Svenske Niels (DK)
( 1 ) Blädinge, polka fra   (S)
( 1 ) Norsk scottish, Ringnesen   (N - Gudbrandsdalen)
( 1 ) Familiedans   Mie Dalgaard (DK)

INDIA (2 besøgende 2 noder set)

( 1 ) Pe' Broens Rheinlænder  e. Oksbøl brødrene (DK)
( 1 ) Fisken ligger på hviden sand  sønderhoning e. ULC (DK - Sønderho Fanø)

Belgien (2 besøgende 2 noder set)

( 1 ) Ranveig   Bent Helgren Jakobsen (N - Røros)
( 1 ) Pe' Broens Rheinlænder  e. Oksbøl brødrene (DK)

Schweiz (2 besøgende 265 noder set)

( 2 ) Bisonpolska   Olov Johansson (S)
( 1 ) Tolg, Engelska   (S - Småland)
( 1 ) Enkelt Kæde fra Læsø  e. Ole Søgaard (DK - Læsø)
( 1 ) Totur fra Himmerland  Himmerland (DK - Himmerland)
( 1 ) Tåsinge, Vals fra  e. Preben Christensen (DK - Tåsinge)
( 1 ) Stjuls   Benny Andersson (S)
( 1 ) Den Toppede Høne   (DK)
( 1 ) Jens Frederiksens polka  e. Jens Frederiksen, Als i Himmerland (DK - Himmerland)
( 1 ) Jens Peter Larsen  (Spil-Jens Peter) (DK)
( 1 ) Kyrkpolska   Lars Näsbom, Tierp (S - Uppland)
( 1 ) Fem Får og Fire Geder   (DK - Lolland)
( 1 ) Pirrevals  fra Falster (DK - Falster Lolland-Falster)
( 1 ) Sven Nyhus, Scottish e.   (N)
( 1 ) Varmø, Vals fra   Janet Vahl (DK)
( 1 ) Lukkari-Heikin polkka   (SF)
( 1 ) Halvfemtetur fra Vommevad  fra Vommevad (DK - Midtsjælland)
( 1 ) Loftahammar polskan  e. August Bengtsson, Bredvassa, Småland (S - Småland)
( 1 ) Åhus, Vals från   (S - Skåne)
( 1 ) Kaffeselskabet  e. Fin Larsen Konsta Jylhä (SF)
( 1 ) Østen om Polka  e. Evald Thomsen (DK)
( 1 ) Forlovelsesreinlendar   (N)
( 1 ) Tiokronorspolskan e. Hjort Anders  10-Kronorspolskan (S - Dalarna)
( 1 ) Tellings hopsa   (DK)
( 1 ) Fødselsdagsschottish til Lars   Kristine Heebøll 1993 (DK - Fyn)
( 1 ) Litjtåpols   (N - Innherrad)
( 1 ) Boerenplof   (NL)
( 1 ) Norrbottenschottis   (S - Norrbotten)
( 1 ) Valby Valsen   Inge Barfod (DK)
( 1 ) Oh, kunne du mit hjerte se  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
( 1 ) Vankarin polska  The shotgun polska Andy May (UK)
( 1 ) Polska e. Nils Jönsson, 1119  nr. 1119 (S - Skåne)
( 1 ) ( 1 ) Britta Polka  Tilegnet Frøken Britta Rydberg H.C. Lumbye (1810-74) (DK)
( 1 ) Sörmland,Slängpolska från   (S - Södermanland)
( 1 ) Sparva lilla  Jössehärspolska e. Magnus Olsson (S - Jösse härad Värmland)
( 1 ) Mikkel Ræv   (DK - Randersegnen)
( 1 ) Oskar, Rejländer e.  "Julescottish" (S)
( 1 ) Ernst Abrahamsson, Engelska e.  Ödsmål (S - Bohuslän)
( 1 ) Horgalåten   (S - Hälsingland)
( 1 ) Näckens polska (Småland)   (S - Småland)
( 1 ) Reepakan Polkka   (SF)
( 1 ) Amagerdans, Amager-Dands nr 183   (DK)
( 1 ) Ungdomssynden  bodapolska Röjås Jonas (S - Boda Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Storm e. Dwight Lamb   (DK)
( 1 ) Juringius, Slängpolska e.   (S - Småland)
( 1 ) D-durspolska  Boda (S - Boda Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Engelsk kvadrille  Præstø Amt (DK - Præstø Sjælland)
( 1 ) Da Shaalds o' Foula   (Shetland)
( 1 ) Jens Lyngses Polka  Læsø (DK - Læsø)
( 1 ) lange sekstur, den   Søren R. Christensen (DK)

LITHUANIA (1 besøgende 1 noder set)

( 1 ) Impis vals'n  e. Burträskar´a (S)

SINGAPORE (1 besøgende 1 noder set)

( 1 ) Ostindiens velkomst  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)

ARMENIA (1 besøgende 1 noder set)

( 1 ) Klövsjö Brudmarsch  e. John-Erik Mattsson (S)

COLOMBIA (1 besøgende 1 noder set)

( 1 ) Shepherds Wife, The   (IRL)

SLOVAKIA (1 besøgende 2 noder set)

( 1 ) Griffenfelt reinlender   (N)
( 1 ) Anjalan Sannan Valssi   (SF)

ARGENTINA (1 besøgende 3 noder set)

( 1 ) Blekingepolskan   e. Hjort Anders (S - Bingsjö)
( 1 ) Firetur på langs  Himmerland (DK - Himmerland)
( 1 ) Femtur   (DK - Præstø)

CZECH REPUBLIC (1 besøgende 655 noder set)

( 3 ) Sakkukvisen   Sv. Meinertz (DK - Sønderho Fanø)
( 2 ) Jørn Skovfogeds hopsa   Henning Munnecke (DK - Nordsjælland Sjælland)
( 2 ) Hamborger fra Ribe   (DK - Ribe)
( 2 ) Juringius, Slängpolska e.   (S - Småland)
( 2 ) Lejsmepolska e. Herman Strömberg  e. Kalle Almlöf (S - Västerdalarna Dalarna)
( 2 ) Oksbøl polka  e. Hans Tinus Nielsen, Oksbøl (DK - Lolland Lolland-Falster)
( 2 ) Åhus, Vals från   (S - Skåne)
( 2 ) Al Capones Vals   Ivar i Ulveboda (S)
( 2 ) Hopsa fra Salling  e. Henning Hovgaard, Rødding (DK - Salling)
( 2 ) Engelsk Dans fra Bornholm (Habbadam)   (DK - Bornholm)
( 2 ) Rødspætten  sønderhoning Johnny Boesen (DK - Sønderho Fanø)
( 2 ) Varsoviane   (DK - Himmerland)
( 2 ) Holingen   (N)
( 2 ) Rallarhambo   (DK - Norrbotten)
( 2 ) Dronningens Dans  Nordfyn (DK - Nordfyn Fyn)
( 2 ) Der er så langt mellem snapsene...   (DK)
( 2 ) Wiggen   (S - Hallingdal)
( 2 ) Paltbröd Svensson, Polka av   Paltbröd Svensson (S)
( 2 ) Kringelhede polka   Svenske Niels (DK - Vendsyssel)
( 2 ) Hardy Halvkrafts hamborger   Sven Klink (DK)
( 2 ) Norrmandrillen, Polska från Västerbotten  Polska från Västerbotten (S - Västerbotten)
( 2 ) Anton Kusks Sextur   Sven Klink og 2.stemme af Simone V. Kristensen (DK)
( 2 ) Liberty   (Can)
( 2 ) Schottis efter Emil Carstedt, Blötmyren   (S - Västerbotten)
( 2 ) Hen til Kommoden  gl. revyvise (DK)
( 2 ) Lapp Nils Polska e. Viksten   (S - Jämtland)
( 2 ) Joe Murphy´s Return from Chicago   (USA)
( 2 ) Gammel tretur fra Vrøgum  e.Oksbølbrødrene (DK)
( 2 ) Hålidia  e. Johan Nilsson (S)
( 2 ) Ostindiens velkomst  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
( 2 ) Enkedansen   (DK - Sønderho)
( 2 ) Klarinetpolka   ()
( 2 ) Tylette Polka   (DK - Sønderjylland)
( 2 ) Syskon Polska   T.Fahlander (S)
( 2 ) Vagns scottish  Schottish från Rättvik (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 2 ) Jämtland, Brudmarsch från  e. Theodor Ohlson (S - Jämtland)
( 2 ) Vodospisn  Bodapolska efter Röjås Erik (S - Boda Dalarna Österdalarna)
( 2 ) Pariserpolka  e. Sigbjørn B. Osa (N)
( 2 ) Læsø valsen   Arne Strøm (DK - Læsø)
( 2 ) Idre nr. 4, scottish   (S - Idre Västerdalarna Dalarna)
( 2 ) Rideranke Polka   (DK - Roskilde)
( 2 ) Hopsa nr. 11   Svenske Niels (DK)
( 2 ) Der levede en herlig mand   (DK - Fanø)
( 2 ) Ernst Abrahamsson, Engelska e.  Ödsmål (S - Bohuslän)
( 2 ) Kostervalsen   (S)
( 2 ) Seglora, Vals från   (S - Västergötland)
( 2 ) Norsk Fjeldmarsch  Vendsyssel (DK - Vendsyssel)
( 2 ) Shepherds Wife, The   (IRL)
( 2 ) Oxekow fra Avernakø  e. Ole Chr. Rasmussen, Korshavn (DK)
( 2 ) Ålborg polka  efter Thomas Thomsen (DK)

CROATIA (1 besøgende 15 noder set)

( 2 ) Fransk Morgenstjerne (nr. 16)  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
( 1 ) Murchy (nr. 14)  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
( 1 ) Dans nr. 22 og Proportion nr. 23  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
( 1 ) Serras (nr. 8)  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
( 1 ) Serras (nr. 4)  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
( 1 ) Serras (nr. 9)  "Skovsøen" e. Rasmus Storms nodebog (DK)
( 1 ) nr. 48, Polsch  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
( 1 ) Hur var du i aftes så sildig (nr. 37)  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
( 1 ) Nr. 13, Marsch  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
( 1 ) nr. 49, Polsch  "Brahe Trolleborg" e. Rasmus Storms nodebog (DK)
( 1 ) Menuet (nr. 33)  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
( 1 ) Dans nr. 6 og Proportion nr. 7  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
( 1 ) Menuet (nr. 60)  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
( 1 ) Dans nr. 10 og Proportion nr. 11  e. Rasmus Storms nodebog (DK)

ROMANIA (1 besøgende 1 noder set)

( 1 ) Reel nr 206   (DK - Sjælland)

KYRGYZSTAN (1 besøgende 1 noder set)

( 1 ) Skal vi gå til fremmede lande   (DK - Fanø)