Nodesamling, Index
Folkets hus spillefolk
Spil melodi

Lav stiknode af denne liste | Minimal node

Biografier

Ceylon Wallin   (S)
Jens Peter Larsen  (Spil-Jens Peter) (DK)
Lars Frøstrup Andersen  Nederby, Fur (DK)
Nils Andersson  (Svenske Niels) (DK)

Engelsk

Boerenplof   (NL)
Don't Thatcher   Laif Carr-Olsen (S)
Engelsker i D   Janet Vahl (DK)
Engelsker i G   Janet Vahl (DK)
Hodja   (DK)
Keld Nørgaard, Anglaise af   Keld Nørgaard (DK)
Ola Hansson, Anglais e.   (S)
Rundt & Rundt   Kazio Kierpaul (DK)
Släp, Engelska från  e. Henning Jansson (S)
To pars engelsk   Janet Vahl (DK)
Træfferen   Janet Vahl (DK)
Whisky before breakfast   (USA)

Sønderhoning, Mandødanser og Fanniker

Jeg så i øster, Æblet i lommen   (DK)
Kirstens brudestyk   Ole Quistgaard (DK)
Malt   Michael Sommer (DK)
Mandø Brudedans   (DK)
Mellem fire og fem   Elin Andreasen (DK)
Stam Villums Ende   (DK)
Åkes tre repriser   (DK)

Hambo

A-moll Hambo   (S)
Askerödshambon  Erik Nilsson, Askeröd Erik Nilsson (S)
Brors Hambo   Bror Dahlgren (S)
Ekeby polska  Hambo-mazurka (S)
Havfruens hambo   Janet Vahl (DK)
Ingrid Dardels polska   Evert Taube (S)
Kirstens Hambo   Jørgen Sten Andersen (DK)
Nyårsvaka   Selim Bengtlars (S)
På högan loft   (S)
Skördehambo   Olle Johnny (S)
Svensk hambo   (DK)

Hopsa

Brøndums hopsa  e. Børge Christensen (DK)
Christines Galopsa   Jørgen Sten Andersen (DK)
Drej Skruen  arr. Ivan Damgård D.T. Saugmann Bjerregaard (DK)
Den flyvende hollænder  e. Vedsted Knudsen (DK)
Føl på tværs  e. Otto Trads (DK)
Den første hopsa e. Otto Trads  e. Otto Trads (DK)
Galopkringle og Tevand   Ejner Trabjerg (DK)
Hopsa af Helge Sørensen   (DK)
Hopsa nr. 2  Hopsa Nr.2 (DK)
Hopsa nr. 11   Svenske Niels (DK)
Immer Fut i Mutter  e. Hans Plov Hansen, Båring Skov (DK)
Lyngbjergs hopsa  e. Evald Thomsen (DK)
Maries Kjærlighed  e. Martin Jespersen, Horsens 1874 Svenske Niels (DK)
Omforladelseshopsa   Svenske Niels (DK)
Paula Knudsen, Hopsa efter   (DK)
Peters Hopsa   (DK)
Pillinge Hopsa   Svenske Niels (DK)
Rheinländer Hopsa   (DK)
Skæve Thorvald   (DK)
Tellings hopsa   (DK)
Tyroler Hopsa i det Grønne  e. Evald Thomsen Frederik Iversen (DK)
Vandring i Voderup klinter   Mille Micheelsen (DK)
Vores egen hopsa  e. Børge Christensen (DK)

Kreds- og fællesdanse

Anton Kusks Sextur   Sven Klink og 2.stemme af Simone V. Kristensen (DK)
Christians cykel  Circassian circle (UK)
Doublebska  Tjekkisk (CZ)
Du har så kønne øjne  sekstur (DK)
Familiedans   Mie Dalgaard (DK)
Fandango   (DK)
Flyv og skub kontra  e. Peder "Spillemand" Jensen (DK)
Den glade Kobbersmed   (DK)
Kristian Marius Nielsen, Sekstur e.   (DK)
Polsk kysdans   (PL)
Sex Tour Nr. 63  e. Søren Christiansen, Strøby (DK)
Sex Tour Nr. 78  e. Søren Christiansen, Strøby (DK)
Sorø, Sekstur fra   Peter Pedersen (DK)
Svebsk   Anders Olesen Nees (S)
Uti gröna lunden, dur  Langdans (dur) (S)
Uti gröna lunden, mol  Langdans (mol) (S)
Var det du eller var det jag ...  e. Anders Johan Eriksson, Öland (S)
Yugo   (YOU)
Zetnia   (YOU)

Marsch og Gånglåt

Elin Frids gånglåt   Kaisa Abrahamsson (S)
Fars gånglåt   Erik Öst d.y. (S)
Fred Picknell´s Marsch   Andy May (UK)
Gatans parlament   Sören Johansson, Dorothea (S)
Hannes Gånglåt   (S)
Helges Signing  13. års marchen (1988) Poul Chritiansen (DK)
High City Brudemarch   Knud Pedersen og Arne Gottlieb (DK)
Högdal, Gånglåt från   (S)
Højby kyrkogårdslåt   Hans Melin d.8/9 1996 (S)
Iris  e. brdr. Bast (DK)
Janet Vahl, Brudemarsch af   Janet Vahl (DK)
Jens Skjødes March   (DK)
Klövsjö Brudmarsch  e. John-Erik Mattsson (S)
Kronprinsens march   (DK)
Kvarnmyr Lars, March e.  Lima (Vesterdalarna) (S)
Kyrklåt   Arne Modén (S)
Laske härads brudmarsch  e. Ivar Hallberg, Tråvad (S)
Lindgrens Tivoli   Olle Moraeus (S)
Lindhs brudmarsch   Eiwor Kjellberg og Kaisa Abrahamsson (S)
Malmlastarens Kvinna  Gånglåt från Gränges Juhani Hemmilä (S)
March fra Napoleonstiden   (DK)
Min levnads afton   (S)
Bruremarsj fra Valsøyfjord   (N)
Nr. 13, Marsch  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
Per och Anna, Brudmarsch till   Pererik Moraeus (S)
Rönnåkra Gånglåt   Fingal Nilsson, Valnäs (S)
Lagmansboda Brudmarsch   Owe Green (S)
Skojaren  e. Ceylon Wallin (S)
Skommarfar, Gånglåt e.   (S)
skæve marsch, Den  e. brdr. Bast (DK)
Marsch til Skånska Spelfolket   Jørgen Sten Andersen (DK)
Stockholmslåten   (S)
Marsch til Danmarks Spillemænd, Sven Nyhus   Sven Nyhus (N)
Säckpipemarschen  e. Minalva (S)
Tarm, Gangstykke fra   (DK)
Titanolåten  gånglåt Sigmund Dehli ()
Trettondedagsmarschen   Hjort Anders Olsson (S)
Trollens brudmarsch   Pelle Schenell (S)
Brudlåt från Öje Kapell  e. Lina löv, Malung (S)
Åreskutan   Kalle Almlöf (S)
Åsa o Björn  brudmarsch Kaisa Abrahamsson (S)

Mazurka

Anna-Kajsa   (S)
Bonn' på Näset   Kaisa Abrahamsson (S)
Drucken karl-leken   Ekor Anders (S)
Flot Middag   J. Bjerregaard (DK)
Georg Brobakken, Masurka e.   (N)
Hansson, Mazurka efter  Norrbotten (S)
Irsk Mazurka  e. Fiddlers Bid (IRL)
lille mazurka, Den   (DK)
Mathilde Polka-Mazurka   Svenske Niels (DK)
Mazurka nr. 8   J. P. Larsen (DK)
Mazurka nr. 9   J. P. Larsen (DK)
Mazurka nr. 10   J. P. Larsen (DK)
Mazurka nr. 11   J. P. Larsen (DK)
Mazurka nr. 12   J. P. Larsen (DK)
Mazurka   Jens Peter Dam, Stenum (DK)
Norsk Mazurka(2)   (N)
Norsk Mazurka  e. TEK3 (N)
Ottadalen, Mazurka fra   (N)
Rebild mazurka   (DK)
Niels Johnsens Mazurka   (DK)
store mazurka, Den  e. Alfred Larsen og "Fløjte" Niels Petersen (DK)
Stormfuld sejlads på Øresund   Elin Andreasen (DK)
Syvers mazurka   (N)
Trads' Mazurka   (DK)
Vävmazurka från Bygdsiljum   Thomas Andersson (S)
Østerby mazurka   (DK)

Polka

Adam og Eva i Paradis   (DK)
Adureduradur  e. Manfred Arnkvist, Norrbotten (S)
Alle pigers polka   Chr. Telling (DK)
Ane Louises fynbo   Thomas Thomsen ()
Babba-Lisas Hyfsn  Doroteapolketten e. Sören Johansson (S)
Blädinge, polka fra   (S)
Bolsjepolka  Bayou pon pon (USA)
Britta Polka  Tilegnet Frøken Britta Rydberg H.C. Lumbye (1810-74) (DK)
Bror Dahlgren, Polka e.   (S)
Bryllupspolka  e. Evald Thomsen Svenske Niels (DK)
Bälter Svens Paradpolkett   Olle Moraeus (S)
Christians polka   E. Estrup (DK)
Christiansens Polka   Svenske Niels Andersen (DK)
Chr. Skytte, Polka e.  Stistrup, Himmerland (DK)
Du er min egen   Frederik Iversen (DK)
Dwight Lamb Polka   (DK)
Ejnars polka   Erling Hansen (DK)
En let polka   Jørgen Rasmussen (1836-1908) (DK)
EU Polka   Tom Kurt Jensen (DK)
Evalds polka   Evald Thomsen (DK)
Fanden er løs i Vildmosen  e. Evald Thomsen Svenske Niels (DK)
Fiderussen   Rune Grudin (S)
Finska polka   (S)
Flikuleeri  finsk bryllupspolka (SF)
Forbedrings polka   Svenske Niels (DK)
Forsbergs polka  e. J.P. Nyströms (S)
Fortrydelse polka   Svenske Niels Andersson (DK)
Frem og tilbage med Frida  e. Fynboerne Carl Erik Lundgaard (DK)
Fynsk polka  efter Alfred Larsen og Fløjte-Niels (DK)
Gammal Hyffsa från Långvattnet   (S)
Gl. Davs Avten i Fuglede   Fløjte-Laurs (DK)
Gl. Davs Avten i Hagested   Fløjte-Laurs (DK)
Den gamle rheinlænder   (DK)
Grønlandsk polka nr. 5 "Guitarpolka"  e. Henrik Starck, Nuuk/Poul Lendal 1979 ()
Grønne Aal  e. Hans Pedersen Adrian (DK)
Gudmunddansen   (N)
Hamborg op og ned   (DK)
Hamborg skotsk  efter Trads (DK)
Haralds Polka   E. Estrup (DK)
Hardy Halvkrafts hamborger   Sven Klink (DK)
Hej bette ven ska' vi bytt' hat . . .   (DK)
Helge Sørensens polka   (DK)
hjemmelandspolka, En   Otto Trads (DK)
Hoppvals fra Feragen   (N)
Hälsingborgspolkan   (S)
Jakobsens Rheinlænder nr 1   (DK)
Jeppes Cykelpolka   Jørgen Sten Andersen (DK)
Jeppesens polka fra St. Croix  e. Arthur Jeppesen (USA)
John Dubarrys fynbo   (DK)
Johs Andersens nodebog, Polka fra  efter A.P. (DK)
Jonk oppi bergen  e. Burträskar'a (S)
Jämtgubben  sno-polka Gnesta-Kalle (S)
Jørgen Murers Polka   (DK)
Jørgen Rasks polka   (DK)
Kaffeselskabet  e. Fin Larsen Konsta Jylhä (SF)
Kalenderfynbo eller den lille hamborger   (DK)
Kali Polka  e. Chresten Degn, Jerslev Svenske Niels (DK)
Kanonpolka   J. P. Larsen (DK)
Kivikspolka   Gustav Egerstam (S)
Klarinetpolka   ()
Klockarpolketten   (S)
Klunka polka   Anna-Fina Wahlin (S)
Kom me mej - polkan  fra Skåne (S)
Lett på labben  e. Geir Lystrup (N)
Lukkari-Heikin polkka   (SF)
Lundholmpolkett'n   (S)
Lövsta bruk, Polkett fr.  e. Ceylon Wallin (S)
Mads Enggårds Hamborger   (DK)
Madsbøl polka nr. 1  e. Svend Madsbøl, Thy (DK)
Med højt humør  fynsk polka Jens Peter Dam (DK)
Min moder hun var altid så skjøn   Svenske Niels (DK)
Mortens polka  Æ fremad fynbo (DK)
Niels Jørgensens polka  Himmerland Niels Jørgensen (DK)
Niels Nygaards Polka   (DK)
Norrbotten, Polka från  Ållojaurpolkan Hilding Ek (S)
Nr. 4 fynbo eller Ølfynbo   (DK)
Nr. 5 fynbo  efter Børge Kristensen/T.K. (DK)
Nr. 6 fynbo eller gammel rheinlænder   (DK)
Polka nr. 6, Svenske Niels   Svenske Niels (DK)
Nygaards polka  e. Bedstefaders Spillebog (DK)
Onkel Hans' polka   (DK)
ormstukne, Den   (DK)
Paltbröd Svensson, Polka av   Paltbröd Svensson (S)
Pariserpolka  e. Jon Rosenlid (N)
Pariserpolka  e. Sigbjørn B. Osa (N)
Pastor Kaj   (DK)
Pe' Broens Rheinlænder  e. Oksbøl brødrene (DK)
Peder Pøhl, Polka e.   (DK)
P. E. Ohlsson, Polkett e.   (S)
Per Lille-Lavs´ Polka   (DK)
Perssons Polka   Åke Persson (S)
Polka nr. 22   J.P. Larsen (DK)
Polka Fynbo  e. Jens Jeppesen, Fur (DK)
Polkan går  Pariserpolka (S)
Polka nr. 4  fra Avernakø (DK)
Polkett   (S)
Ransäter-Polkan   Erik Gustavsson (S)
Rask Polka  Oksbøl (DK)
Rasmus Skjøwbiens polka   Børge Christiansen, Sinding (DK)
Reepakan Polkka   (SF)
Reinlænder polka nr. 21  e. Bedstefaders Spillebog (DK)
Reventlow nr. 35   (DK)
Rhejnlænderpolka  (nr. 87) Svenske Niels (DK)
Rheinländer-Polka nr 357   (DK)
Rheinländer Polka, nr 691   (DK)
Rheinländer Polka, nr 692   (DK)
Rheinländer-Polka, Ole Kjærs   (DK)
Ringridningspolka  e. Otto Trads (DK)
Sandager, Polka fra  e. Jette Ryelund (DK)
Septemberpolka   Svenske Niels (DK)
Silbaätno   Mikael Segerström (S)
Skotsk e. Aage Hjellen   (N)
Den skæve   (DK)
Skåne, polka fr.  e. Anton Nyander (S)
Smedens 2. fynbo eller Mavefynbo   (DK)
Smed Christians polka   (DK)
Stepp e. Martin Pettersson  e. J.P. Nyströms (S)
Stinnes adstadige polka   Janet Vahl (DK)
Storm e. Dwight Lamb   (DK)
Svenske Niels, Polka af   Svenske Niels (DK)
Säkkijärven Polka  arr. Viljo Vesterinen (SF)
Taagerup Smedens vestenom   (DK)
Tegelbrukssteppen  e. Arvid Sandberg, Sävast (S)
Tivoli nr. 1   (DK)
Tolångapolkan  e. Bror Dahlgren (S)
Trædballehus-Polka   Frederik Iversen (DK)
Ungerska Järnvägens polkett, Den   Magnus Bäckström (S)
Vesten Om II  Aalborg (DK)
Vestermarken, Polka fra   Svenske Niels Andersen (DK)
vilde Apollonia, Den  polka Svenske Niels Andersen (DK)
Vupti, Den nye   (DK)
Zfifsa  Polkett fr. Malung (S)
Østen om Polka  e. Evald Thomsen (DK)
Ålborg polka  efter Thomas Thomsen (DK)

Polska, Pols

Anna Marie Kiss Me   Ingela Ader (S)
Annette og Jens' Bryllupspolska  13. Maj 2000 Ole Quistgaard (DK)
Antin Mikko   (SF)
Arne og Mikalas Bryllupspolska   Ole Quistgaard (DK)
Bendels 70 års polska   Wille Toors (S)
Bisonpolska   Olov Johansson (S)
Carlos, Polska til   Arne Gottlieb (DK)
Dejlig Polska  e. Roskilde Spillemandslaug (DK)
Dudelidej  Keld Nørgaard Keld Nørgaard (DK)
Egelunds Polska   Jørgen Sten Andersen (DK)
Polsen hass Jørgen Elgåen   (N)
Emmeriks 50 års polska   Ole Quistgaard (DK)
90 års polskan   Ole Quistgaard (DK)
Fars 60-års Polska   Kristine Heebøll ()
Femspring  Inspir. af Gert Andersens nodebog 1836 Thorkild Knudsen (DK)
Finnskog pols   (N)
Polska e. Spaken, Finnskog Pols e. Olof Svensson  Finnskog Pols e. Olof Svensson ()
Glade Hjerte   Kristine Heebøll ()
Grov polska   Niko Welan (DK)
Minne fra Gudbrandsdalen   (N)
Hagelskuren   Susan Reistad (S)
Hele familien går ud med geden   (S)
Polska fr. Hälsingland e. Mattias Blom, Polska  Bodapolska (S)
Hugos polska   Hugo Falk Varnhem (S)
Huldre i Christiania  en storbypols Ole Quistgaard (DK)
Hulsø polska   Ole Quistgaard (DK)
Jon-Mas'n  polska e. Jonas Mattsson (S)
Juttas polska   Janet Vahl (DK)
Lieman och Lärkan   Bill McChesney (S)
Lisa och Pers Bröllops Polska  till brölloppet 12/8 1995 Ole Quistgaard (DK)
Litl-hurven   (S)
Längtan till Hälsingland   Susan Reistad (S)
Maka emot´n  efter Karl Lindblad (S)
Mikalas 40 års polska  Jössehäradspolska Ole Quistgaard (DK)
Mors Polska  til 80 år's fødselsdagen Ole Quistgaard (DK)
Niels halvfjerdserpolska   Ole Quistgaard (DK)
Nr. 20 "Viben"  polskdans (DK)
Nr. 21  polskdans (DK)
Nr. 25  polskdans (DK)
nr. 48, Polsch  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
nr. 49, Polsch  "Brahe Trolleborg" e. Rasmus Storms nodebog (DK)
Näckens polska  e. A. A. Afzelius (S)
Når ponsen kjem   (N)
Ola Elven   (N)
Eventyrspolska  Til Ole Q. på 50årsdagen Arne Gottlieb (DK)
Ormbunken   Emil Olsson (S)
Den store Pai-polsen   (N)
Pelle inni lia   (S)
Pelles Rullpolska   Pelle Schenell (S)
Pols nr. 2   Janet Vahl (DK)
Polska i G   Arne Gottlieb (DK)
Polska e. Pelle Björnlert eller Fanteguten   (S)
Poppel   Kristine Heebøll (DK)
Redningskransen, Kristine Heebøll   Kristine Heebøll (DK)
Rendalspols   (N)
Rendalspols fra Unset   (N)
Ryttarpolskan  e. Persapojkarna (S)
Serras (nr. 4)  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
Serras (nr. 8)  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
Serras (nr. 9)  "Skovsøen" e. Rasmus Storms nodebog (DK)
Skålbergslåten  Sammetspåsen, bodapolska (S)
Smygaren   Ingeborg Svenonius (S)
Pollonesse nr 8, Maria H. Spoof   (SF)
Pollonesse nr 1, Maria H. Spoof   (SF)
Springdans fra Falster   (DK)
Stenselepolskan  e. Erik Eriksson, Stensele (S)
Syskon Polska   T.Fahlander (S)
Säbb Anders' Polska   (S)
Södertörn, Polska fr. eller fr Södermanland (nr 33)   (S)
Sølvbryllupspolska   Ole Quistgaard (DK)
Tit-tit polska   Michael & Helle Cleary (DK)
Tobo-gubbens gammel-polska   (S)
Torna - Hällestad, Slängpolska fr.  e. Reine Steen (S)
Toulpagorni  slängpolska Kalle Ankarblom (S)
Triolpolska  e. Bertil Färneborg, Vansbro (S)
Tægepolska   Kirsten Tvede (DK)
Valetpolska utan slut   (S)
Valhalspolska   Lisa Tidman (S)
Vankarin polska  The shotgun polska Andy May (UK)
Verkelbäck, Släng-polska fr.  e. Petter Duva (S)
Vårvindar friska, Molltoner från Norrland  Molltoner från Norrland (S)
Østen polska   Inge Barfod (DK)

Schottish, Norsk Reinlænder

1. juni schottish   Kirsten Tvede (DK)
3. maj schottis   Ejner Trabjerg (DK)
40 somre   John Hart (DK)
AB ABBA, Scottish  "Arrival" Benny Andersson (S)
Anders Frederik Andresson, Schottis e.   (S)
Avenyschottish   Mats Edén (S)
Barsebäck I  reinlender e. Per Munksberg (S)
Barsebäck II  e. Per Munkberg, Barsebäck (S)
Bjällran   (S)
Båtskärsnäs, Schottis fr.  e. Ville Granbom (S)
Schottish i C   (DK)
Spelmansschottis av Carl-Erik Berndt  e. Jeanette Eriksson Carl Erik Berndt (S)
Der er så langt mellem snapsene...   (DK)
Dwight Lamb Schottish   (USA)
Emil Christiansson, Reinländer e.  Schottis fr. Väster Dalarna e. Hans Lisper (S)
Erlandstorp  e. Burträskara (S)
Farfars scottish   (N)
Forlovelsesreinlendar   (N)
Frans-Gerda kroken   Kaisa Abrahamsson (S)
Fredrik Kvist   Johan Andersson (S)
Fula Schottish   Folke Jønsson (S)
Färsk Schottish   Maria Jonsson (S)
Schottis från Gjövik   (N)
Gunnar Gladstads Reinlendar   Gunnar Gladstad (N)
Hardys lille søde  scottish ()
Harrin Jenkka, Finsk schottis   (SF)
Heidi's Vildmarksschottish   Janet Vahl (DK)
Hej Katariina   (SF)
Hen til Kommoden  gl. revyvise (DK)
Hilberts scottish  "Johan på Snippen" (S)
Hogstadschottis  e. Helge Vilhelm Svensson, Ö Götland (S)
Holingen   (N)
Huu! Schottish   (S)
Højby, Skottish fra   Herluf Donslund (DK)
Hålidia  e. Johan Nilsson (S)
Imeland-Grimeland  Norsk Reinlender e. 7-mile-kvartetten (N)
I Wermland   (S)
Ja, dä gör vi   Mats Edén (S)
Jagtschottish   Jørgen Sten Andersen (DK)
Johans Scottish   Johan Matzen (DK)
Jord i hovedet   Kazio Kierpaul (DK)
Jubilæums Skottish  "det kan Træffe", årets træfmelodi 1999 Søren Helbo (DK)
Judiths ny-schottish   Judith Østergaard Andersen (DK)
Kamille skottish   Søren Helbo (DK)
Knaft-Jonkes-Schottis  e. Buträskar'a (S)
Knuds scottish  e. Knud Laursen (DK)
Knut Hellbergs schottish   Janet Vahl (DK)
Kom til mig om natten  gl. norsk reinlender (N)
D-Molli sotiisi af Konsta Jylhä   Konsta Jylhä (1910-1984) (SF)
Konvulsionlåt   Anders Stake (S)
Kræn Bysteds   (DK)
Labyrinten   Kvintus Söderkvist (S)
Lanna-Villes schottis   (S)
Reinlender af Lars Skjervheim   Lars Skjervheim (N)
Lima, Schottis fr.  Väster Dalarna (S)
Lindome, Schottis fr.  e. Forsmark III (S)
Livet i Baklia  reinlender Helmer Tharaldhaugen (N)
Lyø scottish   (DK)
Maalarin Franssin sotiisi   (SF)
Magnus Törnblad, Reiländer av   (S)
Maj scottish   Elin Andreasen (DK)
Mangskogen, rejländer från  e. Oscar Andersson och Alfred Magnusson (S)
Mariannes Reinlender   (N)
Min tös   Otto Hultner (1872-1930) (S)
Niels Larsen   Peter Nicolaisen (DK)
Ninas første schottish   Nina Greve Roesen (DK)
Reinlender No.3, Reinlender etter Jørgen Tamnes   (N)
Norrbotten schottis   (S)
Norsk Schottis, Spillet efter Ringnesen   (N)
Norsk Export, Olle Moraeus   (S)
Norsk Reinlender, Storstugleken  Storstugleken (N)
Olivia's Schottishe   Steve Harrison (England)
Oskar, Rejländer e.  "Julescottish" (S)
Penttilän sillalla   Konsta Jylhä (SF)
Pindsvineskindet, skottish   (S)
Pindsvineskindet, e. Lilian og Gitte Vammen   (DK)
The Ping Syndrome, Jens Ulvsand   Jens Ulvsand (S)
Premiewhist  gl. revyvise (DK)
RavnaRock schottish   Kirsten Tvede (DK)
Ravne-skottish   Leif Svensson (DK)
Reine-lænder   Reine Steen (S)
Reinlender  e. Nils Jonsa (N)
Neådalingen, Reinlender e. Trygve Ørsal   (N)
Rendalsreinlender  e. Dalakopa (N)
Renglender fra Bjørgen   (N)
Ronnie's scottish   (S)
Russisk Schottis   (RUS)
Rädda Kalixälven   Hans Sandin (S)
Röjås Erik Andersson, Schottis e.   (S)
Silivolan sotiisi   Konsta Jylhä (SF)
Skipper schottis, Skepparschottis   (S)
Slangen   Ale Möller (S)
Solschottis   Ale Möller (S)
Stockholm, Schottis från   Uppt. av Björn Anders (S)
Stulen schottis  stjålet fra Røros-triol-polska (N)
Stures Schottis, Istukaa   (SF)
Stævne-schottish   Ivan Bjerre Damgård (DK)
Sukkertøj   (N)
Svartsynsschottis  Jag skulle gå på Konsum men jag hade ingen slant Simon Simonsson (S)
Svenske Niels, Schottish af   Svenske Niels (DK)
Sven Nyhus, Scottish e.   (N)
Svensk Schottisch I   (DK)
Svensk Schottisch II   (DK)
Swing-Schottish   Janet Vahl (DK)
Syrsornas Dans  Fårekyllingernes dans (S)
Säckpipslåten  från Gunnarskog (S)
Thomas' scottish  e. Thomas Thomsen (DK)
Til Danmark   Per-Axel Karlsson, Hjärnarp (S)
Schottish av Tok Anders   (S)
Tôla dig Janne   (S)
Tomas Håårds Schottis   Tomas Håård (S)
Tores schottis   Tore Härdelin (S)
Triol-scottish   Søren R. Christensen ()
Tvillinge Scottish   Ole Quistgaard (DK)
Tyrolen, Schottis i   Benny Andersson (S)
Schottis uden titel   (S)
Ur-schottis   Christer Samuelsson (S)
Vejen til Ransäter, Vägen till Ransäter   Pelle Lindström (S)
Vihtorin Jenkka  e. Norrlåtar (SF)
Vrålkåda  e. Väsen Roger Tallroth (S)
Ålidhems Höjder   (S)
Ånonschottis  e. Harv (N)

Trekanter

Det jawwer ett enno  trekant fra Horsens (DK)
E73, Trekant   (DK)
Emmas 3 års Trekant   Michael Sommer 1985 (DK)
Hønsefødder og gulerødder   (DK)
Knuds første trekant  Knud Laursen/e. Thorkild Knudsen (DK)
Marie Louise engelsk  e. brdr. Bast (DK)
Niels Mortensens Trekant  e. Thomas Thomsen (DK)
nr. 5, Trekant   (DK)
nr. 6, Trekant  Julia, Julia (DK)
nr. 9, Trekant   (DK)
nr. 10, Trekant   (DK)
Når vandet fryser i hanerne  e. Thomas Thomsen (DK)
Pedro Larsen  e. J. Søndergaard/Th. Knudsen (DK)
Smedens første trekant  e. Børge Christensen (DK)
Trekant   (DK)
"Vil du min lille"  Thomas Thomsen efter Bernhard Nielsen (DK)

Turdanse o.lign.

  ()
Den Blå Firtur   (DK)
Chinese breakdown   (DK)
Damehop   (DK)
Enkevals   (DK)
Fingerpolka   (DK)
Den firkantede Sløjfe, e.Børge Christensen/ Th.Knudsen  e. Børge Christensen/Th. Knudsen (DK)
Forgangen Nat   (DK)
Fruens firtur   Vagn Dahl Hansen (DK)
Gammel tretur fra Vrøgum  e.Oksbølbrødrene (DK)
Hammerschmiedsgesellen  Bayern (D)
Totrin, Jens Holms nodebog   (DK)
Jens Pingels firetur   Vagn Dahl Hansen (DK)
Karens Sextur   Poul Bjergager (DK)
Kontrasejre 2   (DK)
Kontra Totur   (DK)
Lanciers 1-5   Mikael (F)
lange sekstur, den   Søren R. Christensen (DK)
  ()
Les Lanciers   (DK)
lille englænder, Den  (Blaydon Races) (DK)
Mettes firtur  Firtur fra Jyllinge (DK)
Mortens Polka   (DK)
Mølletur fra Tvind  Thomas Thomsen/Thorkild Knudsen (DK)
Ottemandsdans  fra Himmerland (DK)
Oxekow fra Avernakø  e. Ole Chr. Rasmussen, Korshavn (DK)
Pedersen og enkelt kæde fra Læsø  e. Ole Søgaard (DK)
Per Huggers Totur  fra Veddelev, Sjælland (DK)
Polonæse   (DK)
Pouls FIRTUR  Til Poul Christiansen (Rejseorkestret) Herluf Donslund (DK)
Sekstur fra Slagelse  e. "Hjerter Tre" (DK)
Selsø, Totur fra   Svend-Erik Pedersen (DK)
Sextur fra Jerslev Sj   Julius Saabye (DK)
Skøjteløberdans   (DK)
Stadil Kontra   (DK)
Svendborg Sekstur   Janet Vahl (DK)
Den Toppede Høne   (DK)
Trinddans    (DK)
Vrøvl i Hatten   (DK)
Wienerkreutz   (DK)

Vals

1:aprilvalsen  Friluftsvalsen Kaisa Abrahamsson (S)
A-dur, Vals i   Frederik Iversen (DK)
Agnes vals   William Hannah ()
Akuvalssi   Konsta Jylhä (SF)
Al Capones Vals   Ivar i Ulveboda (S)
Amalies Vals   ukendt fortolker (USA)
Amelia's Waltz   Bob McQuillen (USA)
Anna´s Visa   Leif Göras (S)
Annettes Halvsekelvals   Ole Quistgaard (DK)
Astridin vals  e. Norrlåtar (S)
Aursundvals nr. 2  e. Småviltlaget (N)
Baggbölebäckens klagan  e. Burträskar'a (S)
Berits tresser vals   Ole Quistgaard (DK)
Black Velvet Waltz   (FR-CAN)
Den blå Fjärilen   Inge Carlén (S)
Bretagne, Vals fra   (F)
Bränd-Pers vals   (S)
Bröllopsvals från Västanbyn   (S)
Calle Schewens vals   Evert Taube (S)
O´Carolan, Vals   Turlough O´Carolan (IRL)
Chr. Madsens sølvbryllupsvals   Svenske Niels (DK)
Cirkus-vals   Katarina Olsson (S)
Coloradovalsen   Arne Gottlieb (DK)
Dal-Johans vals  e. Norrlåtar (S)
En vals til Dalle   Erling Hansen (DK)
Delsbovalsen   Pelle Schenell (S)
Den gammel hans vals  e. Tinus brødrene (DK)
Den sødeste vals  e. Madvig Vilsen, Læsø D.T.S. Bjerregaard (DK)
Det måste hända något   Mats Edèn (S)
Direktorvals nr 2   (N)
Drevsjø valsen   Lars Movin (N)
Dwight Valse e. Dwight Lamb, Iowa   (USA)
Dødens vals   Svenske Niels (DK)
Efraim Andersson, Vals e.   Benny Andersson (S)
Chr. Ejstrup, Vals   (DK)
Ekor Anders vals   Ekor Anders (S)
Elis Godnattvals   Lars-Göran Johansson (S)
Ellas dopvals   Ole Quistgaard (DK)
Ellen P. vals   Fløjte-Laurs (DK)
Elmers vals'n   Kent Karlson (S)
Emmas vals   (SF)
englevals, En lille   Janet Vahl (DK)
Enviken, Vals   (S)
Eriks dåbsvals   Ole Quistgaard (DK)
Eskimo Waltz  e. Bente Prior Frank Rogers (USA)
Familie-Vals   (DK)
Fanny Power   Turlough O'Carolan (IRL)
Fanny Powers Kevins   Turlough O´Carolan (IRL)
F-dur, Vals i  (Hvad er titlen ?) (S)
Februarvals   Janet Vahl (DK)
Felefeber   Annbjørg Lien (N)
Feragenvalsen  Feragsvalsen (N)
Filibom valsen   (S)
Filips Vals   Hanna Tibell (S)
fine Madam Sne, Den   Svenske Niels (DK)
Finska valsen  "Leverpostej-valsen" (S)
Fiolen min   J. E. Öst (S)
fiskervals, Den gamle  e. Marie Mide (DK)
Fjernvarmevalsen   Allan Nilsson (DK)
Fleisborgvalsen  fra Himmerland (DK)
Flickan från Åse nedlagda kalkbruk   Knut Nolevik (S)
Flickornas dans på kyrkogården  e. Nils Pettersson (S)
Forkert Vals   (DK)
Fransk vals   (F)
Gammal Dalavals   Karl Jularbo (S)
Gammel vals for trollstemt fele   (N)
Meget gammel vals fra Vendsyssel   (DK)
Gensynsvals   Janet Vahl (DK)
Grendehusvalsen  e. Geir Lystrup (N)
Gudbrandsdalen, Vals fra   (N)
Gusta-Eriks valsen  e. Kläpp-Konrad og Kläpp-Eugén, Glommersträsk (S)
Helgdagskväll i Timmarkojan   Sven Scholander (S)
Henriks vals  i anlednings af hans 50-årsdag Kirsten Tvede (DK)
Henry´s Good Fortune  e.George Wilson (CAN)
Hilsen til Kalle   Allan Nilsson (DK)
Himmelpind-vals   Frederik Iversen (DK)
Hjertevalsen   Janet Vahl (DK)
Hodalsbrura  e. Dalakopa Jo Gjermunds (N)
Holstebrovalsen   (DK)
Hultkläppens vals   (S)
Husets vals   Ole Quistgaard (DK)
Hvis du vil danse en vals   Rie Jensen (DK)
Hållnäs valsen   (S)
I Mols Bjerge   Elin Andreasen (DK)
Impis vals'n  e. Burträskar'a (S)
Jeg går, men jeg kommer igen i morgen  e. J. Kristensen, Give (DK)
Joe Murphy´s Return from Chicago   (USA)
John og Maries brudevals  e. menuetvals af brdr. Bast (DK)
Josefines dåbsvals  til Dervish Roger Tallroth (S)
Josefine, Vals till   Åsa Jinder (S)
Joskvarnleken  Malung, Dalarna (S)
Jouets, Valse de   Michel Faubert (CAN)
Kalkmandens vals  e. Peter Aakjær og Mylle (DK)
Vals e. Kalle Almlöf og Anders Rosén   (S)
Katrinevalsen   (DK)
Kerstins Femtiårs vals   Ole Quistgaard (DK)
Kinnekulle, Vals fra   (S)
Kirstens 50'er   Janet Vahl (DK)
Klinke Vals af Petersen  e. Søren Christiansen, Strøby (DK)
Klinke Vals af P. Hansen  e. Søren Christiansen, Strøby (DK)
Klocka pågarnas vals   (S)
Knud, Vals til   Janet Vahl (DK)
Knud Laursens vals, Lonnens vals  e. Torkild Knudsen (DK)
kolde vals, Den   Svenske Niels (DK)
Kompromissvals   Katarina Olsson og Ale Möller (S)
Konghanses vals   J. P. Nielsen, Hirtshals (DK)
Konrad valsen   Ole Quistgaard (DK)
Kostervalsen   (S)
Kresten Nørgaards vals   (DK)
Kristiania valsen   ()
Kväservalsen   (S)
Labradorvalsen   Elin Andreasen (DK)
Lars Hökpers vals   Lars Hökpers (S)
Les Mysteres de Paris   (F)
Lilian, valsen til   Svend Aage Larsen, Vennebjerg (DK)
Livet i Finnskogarna   (S)
Lom, Vals fra  e. Bill McChesney (S)
Med Ludvig i Sekken   (N)
Lyckovalsen   Ellika Frisell (S)
Lørdagsvalsen   Anselm Johansson (S)
Majas Brudvals   Fredrik Lind (S)
Maren i Skoven   Svenske Niels (DK)
Margaret's waltz   Pat Shaw (UK)
Mariannes vals   Kim Ravn Jensen (DK)
Metsakukkia  "Skovblomsten" (SF)
Mignon vals   (SF)
Mikalas vals   Janet Vahl (DK)
Mira Mare   Janet Vahl (DK)
MM  stævnevals Ole Quistgaard (DK)
Mollvals, Nordvågen   (N)
MVM Vals  Forårsvals Ole Quistgaard (DK)
Mybbes-Medins vals  fra Gotland (S)
Månvalsen   Dan Gisen Malmquist (S)
Nancy's Waltz   Chris Romaine (USA)
Natvals   Keld Nørgaard (DK)
Niels Krags vals  e. Chr. Degn, Jerslev (DK)
Niels Spillemands brudevals  e. fynboerne (DK)
Nordstjernen   Janet Vahl (DK)
Nordvestsjælland, Vals fra   (DK)
Norska valsen   (N)
nr. 12, Vals   Svenske Niels (DK)
Nr. 4 vals  eller Familievals (DK)
Nu är en dag framliden  fritt efter sv. psalm 187 Hans Kennemark (S)
Nøddekrigeren   Frede Nielsen (DK)
Oksbøl-vals nr. 2  e. brødrene Nielsen, Oksbøl (DK)
Optimisten   Allan Nilsson (DK)
Ore, Vals fra   (S)
Otto Trads m.fl., Trippevals e.   (DK)
Pasqale, Valse   Mario Landry (FR-CAN)
Peder Kallestrups vals   (DK)
Peder Pøhl, Vals e.   (DK)
Pellikvalsen  e. Lejsme Per Larsson, Malungs Finmark (S)
Per Skillings vals   (DK)
Petter Olas Annas Vals  e. August Strömberg, Jät (S)
Pinnin Valssi  Traditionel finsk (SF)
Poor Girl Waltz   (FR-CAN)
Porsevalsen   Peter Sandbøl (DK)
Potatis vals   Ale Möller (S)
Pottemagervalsen   Keld Nørgaard (DK)
Provins vals   Frederik Iversen (DK)
Quiero Ser Tu Sombra   (Venezuela)
Ravnen   Michael Sommer (DK)
Ravne Peers vals   (DK)
Rosa på bal   Evert Taube (S)
Rusland, Vals   (RUS)
Rævens vals  e. Evald Thomsen (DK)
Røgle valsen   Svend-Erik Pedersen (DK)
San Francisco valsen   Påhl Olle (S)
Schlossmanseksti   Ole Quistgaard (DK)
Sct. Bernhards vals   ()
Shepherds Wife, The   (IRL)
Shetland, Vals fra   Jon Anderson (Shetland)
Silkesvalsen  e. Simon Simonssons kvartett (S)
Skalbjergvalsen   Peter Nicolaisen (DK)
skønne vals, Den  e. Børge Christensen (DK)
Smedens første vals  e. Børge Christensen (DK)
Sofiavalsen   Kaisa Abrahamsson (S)
Solbärsvalsen   Eiwor Kjellberg (S)
Solingsvalsen  Vals fra Boda (S)
Solvejgs vals   Janet Vahl (DK)
Sommarvals   Ale Möller (S)
Sommerminder   Arne Gottlieb (DK)
Sonjas firser vals   Ole Quistgaard (DK)
Spansk Vals  Avernakø (DK)
Spelmansminne   Olle på Snörre (S)
Spelmansmorgon   (SF)
Spel-Nisses vals  e. J.P. Nyströms (S)
Stampe-Vals   (DK)
Strumpebandsvalsen   Åke Ufo Gustafsson (S)
Stuhrs festvals   (DK)
Stødt Kanel  Skælskørvalsen (DK)
Svalans vals   (SF)
Svedskes vals   Svend-Erik Pedersen (DK)
Svensk Annas vals   (S)
Svigerindens vals   Jørgen Sten Andersen (DK)
Synkopé vals   Mette Steiner (DK)
Søren Munks vals   (DK)
Sångshytte-valsen   Eva Saether og Mats Edén (S)
Så sagte Vals  e. Otto Trads (DK)
Thomas Johansens vals nr. 2  fra Vendsyssel (DK)
Till havs i motorbåt  e. J. P. Nyströms (S)
Tjønneblomen  åkande Gjermund Haugen (N)
Tranevalsen   Søren Helbo (DK)
Transtrand, Vals fr.  755 e. Omas Ludvig (S)
Transtrand, Vals fr.  766 e. Omas Ludvig (S)
Trippevals nr 1  e. Chr. Olesen (DK)
Trippevals nr. 118  e. Søren Christiansen, Strøby (DK)
Trippevals nr 2  e. Chr. Olesen (DK)
Trippevals nr. 353   (DK)
Trippevals   (DK)
Trönö, Spelmansvals från   (S)
Tusse-valsen   Johannes Strøm (DK)
Tösavalsen   Kaisa Abrahamsson (S)
Ulvevalsen  e. Sv. E. Thomsen, Vejrum Hede - Viborg (DK)
Valby Valsen   Inge Barfod (DK)
Valseline   Mille Micheelsen (DK)
Vals, Sv. Jørgensens   (DK)
Vand på møllen   Rie Jensen (DK)
Varmø, Vals fra   Janet Vahl (DK)
Vejledalsvalsen   Frederik Iversen (DK)
Vilhelmina, Vise fra   (S)
Vintervals   Jo Asgeir Lie (N)
Vintergækkevalsen   Chr. Peter Larsen (DK)
Vintergækken   (SF)
Vi ses   Rie Jensen (DK)
Vivi, Vals Till   Billy Gezon (S)
Vossavalsen   (N)
Vättern   Frede Nielsen (DK)
Vårvals   Svend Erik Abildtrup (DK)
Waltz country dance  56 (Scotland)
Westfalia vals   (CAN)
Ylva & Bosses Brudevals   Roger Tallroth (S)
Vals fr. Älvdalen  e. Lars Orre (S)
Østrupvalsen   (DK)

Andre Melodier

The three sea captains   (IRL)
ABC-visen  Blinka lilla stjärna där W.A. Mozart (D)
Axel och Ida  snoa Conny Axelsson (S)
Béatrice, Reel  e. Martin Racine (FR-CAN)
Bee's Wing, The   James Hill (England)
Bochmir  e. brdr. Bast (DK)
Boura  brdr. Bast (DK)
Set canadien de Quebec   (FR-CAN)
Dans nr. 6 og Proportion nr. 7  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
Dans nr. 10 og Proportion nr. 11  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
Dans nr. 22 og Proportion nr. 23  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
Dansk Morgenstjerne  e. Brdr. Basts Violinbog (DK)
Da Shaalds o' Foula   (Shetland)
Donegal Reel   (IRL)
Donkey reel   (USA)
Farfar Westmans snoa   Skogman/Westman (S)
Fingerpolka   (DK)
Finsk humpa eller Heili Karjalasta Humppa  e. Kalle Almlöf (SF)
Fishers Hornpipe   (FR-CAN)
Fransk Morgenstjerne (nr. 16)  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
Fransk morgenstjerne  brdr. Bast (DK)
Frederiks kontra  e. brdr. Bast (DK)
Frk. Jørgensens rigadon  e. brdr. Bast (DK)
Fyr Anders stjuls   (S)
Galop de Montmanier   (FR-CAN)
Gl. dansk reel  e. Sonnich Christensen (DK)
Gamle stege stykke, Det  Fur (DK)
Hamborg zweitrit  e. Rebildspillemændene (DK)
Herom  Fur (DK)
Himmelsengen  Four poster bed (USA)
Hommage á Edmond Pariso   (FR-CAN)
Hulkenlåten   (S)
Hur var du i aftes så sildig (nr. 37)  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
Idas vaggvisa   O'torgs-Kaisa Abrahamsson (S)
Jydsk Polonæse   (DK)
Katarinas humppa   Svante Lindqvist (SF)
Klapdans   (DK)
Klap-finale   (DK)
Langskibet   Poul Bjerager Christiansen (DK)
La Sloggit Ligt  e. Bent Christiansen (Shetland)
Liberty   (Can)
Lill-kalven   Kaisa Abrahamsson (S)
Lybekker  Fur (DK)
Lygtemanden  Hvor er mine fødder dog ømme Finn Molsted (DK)
Lätt å Lagom   Carina Söder (S)
Menuet (nr. 33)  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
Menuet (nr. 60)  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
Menuet  brdr. Bast (DK)
Murchy (nr. 14)  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
Myhrhalling  e. Per Myhr, Härjedalen (S)
Nine pins reel  Juletræsdansen (Scotland)
Noas Snoa   (S)
Näsvisa från Älvdalen  e. Simon Simonssons kvartett (S)
Old french   (FR-CAN)
Opp å ud å å  (Op og ud og gå) (S)
Gigue du Diamant bleu   (FR-CAN)
Rakes of Mallow   (IRL)
Rimppa  e. Anne Palo (SF)
Senja   Helge Larsen (DK)
Sherbrooke, Reel   (FR-CAN)
Stolt Signild   (Færøerne)
Silver Bells  reel (FR-CAN)
Snurrebocken   (S)
Sofie Amalie kontra  e. brdr. Bast (DK)
Stjuls   Benny Andersson (S)
Stop galop   (D)
Svensk Maskerade eller 3 ting fra Fur   (DK)
Svøbsk  e. Gert Andersens nodebog (DK)
Så vender vi æ røv til æ dør  e. brdr. Nielsen, Oksbøl (DK)
To ting  Fur (DK)
Totrin  e. "Dronningens Livstykke" (DK)
Træfsang   Peter Nicolaisen (DK)
Tsiffsa, snoa   (S)
Unser alte Kath   (D)
Vejrmølledans   (DK)
Venjan, Visa från   (S)
Vest-for-brændingen  Gensynsglæde John Hart (DK)
Sidsel Viddelvand   (DK)
Zorros mærke   (S)