Der har været 2058 besøgende på nodesiden

siden 2017-08-27 kl 01:46 . Der er vist noder 29296 gange i perioden

Statistikken på denne løber over en rullende 30 dages periode. Der bliver talt unikke hits. Dvs. når du klikker på en node bliver det kun talt første gang (Der skal gå 12 timer før du bliver talt igen når du klikker den samme node) vi bruger regstrering af IP numre. Det er ikke muligt på et IP nummer at se hvem det er, der kommer, men man kan nogenlunde regne ud hvilket land, ja nogen gange hvilken by man kommer fra. Her på siden nøjes vi med landene. Statistikken bliver løbende slettet efter 30 dage. Vi prøver at undgå at tælle søgemaskinerne med.

Top 50

30 dage (2486 noder)
siden 2017-08-27 kl 01:46
24 timer (162 besøgende 681 noder)
siden 2017-09-25 01:51
( 342 ) ( 155 ) Det er så yndigt at følges ad
( 117 ) Byss-Calle, Slängpolska e.
( 109 ) Per och Anna, Brudmarsch till
( 106 ) Emmas vals
( 87 ) Lyckovalsen
( 86 ) Ungarsk Vals
( 75 ) Efraim Andersson, Vals e.
( 73 ) Solschottis
( 72 ) Hamborg sekstur
( 69 ) Pindsvineskindet, skottish
( 60 ) Ålefeskarns vals
( 59 ) Trollens brudmarsch
( 59 ) Mormorspolskan
( 59 ) Calle Schewens vals
( 57 ) Gamle Berliner
( 56 ) Fødselsdagsschottish til Lars
( 53 ) Åmot, Polska från
( 53 ) Brudevals (bryllupsvals)
( 51 ) Böl Olles Schottis
( 50 ) Ålborg polka
( 48 ) Ungerska Järnvägens polkett, Den
( 47 ) A.P.s Ottemandsdans
( 47 ) Midsommervise
( 46 ) Baltzerjungfrun
( 45 ) Jämtland, Brudmarsch från
( 45 ) Frederiks kontra
( 44 ) Marken er mejet
( 43 ) Lyø scottish
( 42 ) Hambo på logen
( 42 ) Firetur fra Vejle
( 42 ) Svensk Annas vals
( 41 ) Uppsalapolskan
( 41 ) Al Capones Vals
( 41 ) Bergrosa
( 39 ) Per Svensson, Anglais af
( 39 ) Fisken ligger på hviden sand
( 39 ) Klövsjö Brudmarsch
( 39 ) Gånglåt från Äppelbo
( 39 ) Du er min egen
( 39 ) Smed Christians polka
( 39 ) Gumboda, Schottis
( 38 ) Brudestykke, Første
( 38 ) Den røde lue, Himmerland
( 38 ) Kyrklåt
( 38 ) Britta Polka
( 38 ) Jämtgubben
( 37 ) Pileknäckaren
( 37 ) Jacob Hansen, Vals efter
( 36 ) Bingsjö, Schottis fr.
( 7 ) Det er så yndigt at følges ad
( 6 ) Horgalåten
( 6 ) Slängpolska nr 309 e. Ola Andersson
( 6 ) Emmas vals
( 6 ) Den lille søde vals
( 5 ) Alla gossar
( 5 ) Ungarsk Vals
( 4 ) Karis Pers Polska
( 4 ) Polka Svejtrit
( 4 ) Springdans Trio Sextio
( 4 ) Gumboda, Schottis
( 4 ) Vrålkåda
( 3 ) Ekeby polska
( 3 ) Hamborg sekstur
( 3 ) Rättvikarnas Gånglåt
( 3 ) Ane Louises fynbo
( 3 ) Babba-Lisas Hyfsn
( 3 ) Jeppes Cykelpolka
( 3 ) Bränd Jon, Polska efter (2)
( 3 ) Byss-Calle, Slängpolska e.
( 3 ) Schottis efter Bror Dahlgren
( 3 ) Kræn Bysteds
( 3 ) Baglæns kontrasejre
( 3 ) Bitte Mand i Knibe
( 3 ) Fandango fra Salling
( 3 ) Firtur med Svejtrit
( 3 ) Gamle Berliner
( 3 ) Den sødeste vals
( 3 ) Filibom valsen
( 3 ) fine Madam Sne, Den
( 3 ) Jacob Hansen, Vals efter
( 3 ) Ore, Vals fra
( 3 ) Sommervalsen af Jens Drewsen
( 2 ) Whisky before breakfast
( 2 ) Bedstefars Snaps
( 2 ) Hans Peder Madsens styk
( 2 ) Hej fi-de-li Nils Thamsen
( 2 ) Jeg var en ung sømand
( 2 ) Unse Katrine´s stykke
( 2 ) Visselul
( 2 ) Majas hambo
( 2 ) Skinnbracka med lucku
( 2 ) Sommerhambo
( 2 ) Marken er mejet
( 2 ) Vores egen hopsa
( 2 ) Anton Kusks Sextur
( 2 ) Brandelev, Sekstur fra
( 2 ) Fandango
( 2 ) Pigernes Fornøjelse
( 2 ) Totur fra Vejle

Top 20 melodier fra de lande, der har besøgt os

Tallene i parentes angiver hvor mange melodier der totalt er downloadet fra hvert land siden 2017-08-27 kl 01:46 (Vi prøver at undgå at tælle søgemaskine besøg)

Danmark (867 besøgende 5238 noder set)

( 87 ) Det er så yndigt at følges ad   C.E.F.Weyse 1833 ( - Bornholm)
( 55 ) Lyckovalsen   Ellika Frisell (S)
( 53 ) Ungarsk Vals   Ivan Bjerre Damgård (DK - Århus)
( 49 ) Pindsvineskindet, skottish   (S)
( 48 ) Gamle Berliner  Langeland (DK - Langeland)
( 43 ) Solschottis   Ale Möller (S)
( 36 ) Åmot, Polska från  Gästrolæamd (S - Gästrikland)
( 33 ) Calle Schewens vals   Evert Taube (S)
( 32 ) Firetur fra Vejle  Firetur fra Vindinge (DK - Vejle)
( 31 ) Midsommervise   Peter Erasmus Lange-Müller ( - Bohuslän)
( 29 ) Brudevals (bryllupsvals)   Niels W. Gade (DK - Holbæk Sjælland)
( 29 ) Hamborg sekstur  e. Thomas Thomsen (DK - Randersegnen)
( 28 ) Marken er mejet  Høstdans fra Randers (Salling) (DK - Fyn Randersegnen)
( 27 ) Jämtgubben  sno-polka Gnesta-Kalle (S)
( 24 ) Sjungarleken  Polska fr. Lima e. Sjungar Lars (S - Västerdalarna)
( 24 ) A.P.s Ottemandsdans   (DK - Salling)
( 21 ) Svenske Niels, Rheinlænder af   Svenske Niels (DK - Vendsyssel)
( 21 ) Ålborg polka  efter Thomas Thomsen (DK)
( 21 ) Frederiks kontra  e. brdr. Bast (DK)
( 20 ) Ungerska Järnvägens polkett, Den   Magnus Bäckström (S)
( 20 ) Fødselsdagsschottish til Lars   Kristine Heebøll 1993 (DK - Fyn)
( 18 ) Mangskogen, rejländer från  e. Oscar Andersson och Alfred Magnusson (S)
( 18 ) Fynsk polka  efter Alfred Larsen og Fløjte-Niels (DK)
( 17 ) Fisken ligger på hviden sand  sønderhoning e. ULC (DK - Sønderho Fanø)
( 17 ) Snöstorp, Polka   (S - Halland)
( 16 ) Totur fra Vejle  e. Børge Christensen/T.K. (DK - Vejle Fyn)
( 16 ) Britta Polka  Tilegnet Frøken Britta Rydberg H.C. Lumbye (1810-74) (DK)
( 16 ) Ström-Erske, Polska e.  Föllinge, Jämtland (S - Föllinge Jämtland)
( 16 ) Højby kyrkogårdslåt   Hans Melin d.8/9 1996 (S)
( 16 ) Trædballehus-Polka   Frederik Iversen (DK)
( 15 ) Smedens 2. fynbo eller Mavefynbo   (DK)
( 15 ) Den røde lue, Himmerland  Himmerland (DK - Himmerland)
( 15 ) Du er min egen   Frederik Iversen (DK)
( 15 ) Stødt Kanel  Skælskørvalsen (DK)
( 15 ) Smedens første fynbo  Fremad fra Falster (DK - Falster)
( 14 ) Böl Olles Schottis  også kendt som Hm-scottish (S - Malung Västerdalarna Dalarna)
( 14 ) Pe' Broens Rheinlænder  e. Oksbøl brødrene (DK)
( 14 ) Svingkontra  Ribe (DK - Ribe)
( 14 ) Skæve Thorvald   (DK)
( 14 ) Finn-Påls Polska eller polska e. Elsa Siljebo   (S - Lappland)
( 14 ) Barsebäck I  reinlender e. Per Munksberg (S)
( 14 ) Jämtpolska e. Katrina Lundstedt  e. Katrina Lundstedt (S - Hälsingland)
( 13 ) Drengenes Marsch   Herluf Donslund (DK - Fyn)
( 13 ) Den sødeste vals  e. Madvig Vilsen, Læsø D.T.S. Bjerregaard (DK)
( 13 ) Hardys lille søde  scottish ()
( 13 ) Polka i G, Svenske Nils  Nr. 27 fra nodebog (DK - Jylland)
( 13 ) Kyrklåt   Arne Modén (S)
( 13 ) Sommervalsen af Jens Drewsen   Jens Drewsen (DK - Ribe)
( 13 ) Jødetur fra Mors   (DK - Mors)
( 13 ) Den Toppede Høne fra Thy   (DK - Thy)

Sverige (291 besøgende 1311 noder set)

( 87 ) Byss-Calle, Slängpolska e.  Uppland (S - Uppland)
( 85 ) Per och Anna, Brudmarsch till   Pererik Moraeus (S)
( 62 ) Emmas vals   (SF)
( 41 ) Mormorspolskan  e. Albertina Hansson, Arkelstorp, Skåne (S - Skåne)
( 15 ) Snigelschottis   Niklas Roswall (S - Skåne)
( 11 ) Delsbo Brudmarsch  e. klockare Söderblom (S - Hälsingland)
( 11 ) Hjort Anders, Polska e.   (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 11 ) Till Far   Pers Erik Olsson (1912-1983) (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 8 ) Pers Olle, Polska   (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 8 ) Fødselsdagsschottish til Lars   Kristine Heebøll 1993 (DK - Fyn)
( 7 ) Svensk Annas vals   (S)
( 7 ) Efraim Andersson, Vals e.   Benny Andersson (S)
( 5 ) Böl Olles Schottis  også kendt som Hm-scottish (S - Malung Västerdalarna Dalarna)
( 5 ) Skinnbracka med lucku   (S - Dalarna Boda Österdalarna Jämtland)
( 5 ) Karis Pers Polska  Dalarna (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 5 ) Systerpolska 1 fra Orsa  efter Jämt Olle (S - Österdalarna Dalarna Orsa)
( 5 ) Båtsman Däck, Polska e.   (S - Uppland)
( 5 ) Kalla Kårar  Bingsjöpolska Pekkos Helmer ( f.1905) Bingsjø (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 5 ) Lyckovalsen   Ellika Frisell (S)
( 5 ) Ålefeskarns vals   Bröderna Berlin (S - Bohuslän)
( 4 ) Stjuls   Benny Andersson (S)
( 4 ) Frisells Storpolska   Anders Frisell (S - Västerdalarna Dalarna)
( 4 ) Gånglåt från Äppelbo  e. Ärtbergs Kalle (S - Västerdalarna Dalarna)
( 4 ) Polkan går  Pariserpolka (S)
( 4 ) Norsk scottish, Ringnesen   (N - Gudbrandsdalen)
( 4 ) Babba-Lisas Hyfsn  Doroteapolketten e. Sören Johansson (S)
( 4 ) Tyrolen, Schottis i   Benny Andersson (S)
( 4 ) Karileken  springlek e. Troskari Mats (S - Västerdalarna Dalarna)
( 4 ) Andakten av Eric Sahlström   Eric Sahlström (S - Uppland)
( 4 ) AB ABBA, Scottish  "Arrival" Benny Andersson (S)
( 4 ) Åmot, Polska från  Gästrolæamd (S - Gästrikland)
( 4 ) Kåtlåten   (S - Västerdalarna Lima Dalarna)
( 4 ) Skålbergslåten  Sammetspåsen, bodapolska (S)
( 4 ) Brudmarsch till Olle och Birgitta   Leif Göras (S - Orsa)
( 4 ) Den Røde Lue, Salling   (DK - Salling)
( 4 ) Sångshytte-valsen   Eva Saether og Mats Edén (S)
( 4 ) Timas Hans Storpolska   (S - Ore Dalarna Österdalarna)
( 4 ) Lasse i Svarven, Hambo e.   (S - Småland)
( 4 ) Lappkungens polska  Undersåker (S - Jämtland)
( 4 ) Ore, Vals fra   (S)
( 4 ) Lima, Schottis fr.  Väster Dalarna (S)
( 4 ) Bodapolska   (S - Dalarna Österdalarna Boda)
( 4 ) Blomqvistarnas Schottis   (S - Norrbotten)
( 4 ) Loftahammar polskan  e. August Bengtsson, Bredvassa, Småland (S - Småland)
( 4 ) Hurv efter Perbjörs Erik  springlek (S - Särna)
( 4 ) Polska af Pers Erik Olsson  af Pers Erik Olsson Pers Erik Olsson (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 4 ) Bingsjö, Schottis fr.   (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 4 ) I dag ska Martin i jorden  Trad. gotlandsk begravelsespolska (S - Gotland)
( 3 ) Polka i G, Svenske Nils  Nr. 27 fra nodebog (DK - Jylland)
( 3 ) Pileknäckaren  e. Johan Jakob Bruun, Skåne (S - Skåne)

USA (251 besøgende 15920 noder set)

( 235 ) ( 58 ) Det er så yndigt at følges ad   C.E.F.Weyse 1833 ( - Bornholm)
( 46 ) Trollens brudmarsch   Pelle Schenell (S)
( 29 ) Jakobsens Rheinlænder nr 1   (DK)
( 28 ) Pileknäckaren  e. Johan Jakob Bruun, Skåne (S - Skåne)
( 27 ) Uppsalapolskan  fr. Malung, Dalarna (S - Malung Västerdalarna Dalarna)
( 27 ) Lyø scottish   (DK)
( 27 ) Hamborg sekstur  e. Thomas Thomsen (DK - Randersegnen)
( 25 ) Hambo på logen   Karl Salomonsson (S - Halland)
( 25 ) Ungarsk Vals   Ivan Bjerre Damgård (DK - Århus)
( 25 ) Gumboda, Schottis  Västerbotten (S - Västerbotten)
( 24 ) Smed Christians polka   (DK)
( 23 ) Dimmisjonspols   Sturla Eide Sundli (N - Røros)
( 22 ) Böl Olles Schottis  også kendt som Hm-scottish (S - Malung Västerdalarna Dalarna)
( 22 ) Rödön, Schottis från   Rickard Näslin (S - Jämtland)
( 22 ) Madsbøl polka nr. 1  e. Svend Madsbøl, Thy (DK)
( 22 ) Shepherds Wife, The   (IRL)
( 21 ) Rädda Kalixälven   Hans Sandin (S)
( 21 ) Raaby Hopsa eller Råby Hopsa   (DK - Randersegnen)
( 21 ) Solschottis   Ale Möller (S)
( 20 ) Skipper schottis, Skepparschottis   (S)
( 20 ) Engelska efter Groupa  e. Johan A.Nilsson, Munkedal Bohuslän (S - Bohuslän)
( 20 ) Skjørpinge firetur   (DK - Sjælland)
( 20 ) Ostindiens velkomst  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
( 20 ) Bakkegårdens polska   Herluf Donslund (DK - Fyn)
( 20 ) Den Toppede Høne   (DK)
( 20 ) Bergrosa   Sven Nyhus (N - Røros)
( 20 ) Ungerska Järnvägens polkett, Den   Magnus Bäckström (S)
( 19 ) Kyrklåt   Arne Modén (S)
( 19 ) Kyrkpolska   Lars Näsbom, Tierp (S - Uppland)
( 19 ) Båtsman Däck, Polska e.   (S - Uppland)
( 19 ) D-durspolska  Boda (S - Boda Dalarna Österdalarna)
( 19 ) Byss-Calle, Slängpolska e.  Uppland (S - Uppland)
( 19 ) Jacob Hansen, Vals efter   (DK - Roskilde Sjælland)
( 19 ) Bälter Svens Paradpolkett   Olle Moraeus (S)
( 19 ) Per Svensson, Anglais af  Skåne (S - Skåne)
( 19 ) Norrbotten schottis   (S)
( 19 ) Per och Anna, Brudmarsch till   Pererik Moraeus (S)
( 19 ) Niels Krags vals  e. Chr. Degn, Jerslev (DK)
( 18 ) Dwight Lamb Schottish   (USA)
( 18 ) Polka sekstur  Himmerland (DK - Himmerland)
( 18 ) Brudevals (bryllupsvals)   Niels W. Gade (DK - Holbæk Sjælland)
( 18 ) Ålborg polka  efter Thomas Thomsen (DK)
( 18 ) Habbadekuk  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
( 18 ) Den røde lue, Himmerland  Himmerland (DK - Himmerland)
( 18 ) Klövsjö Brudmarsch  e. John-Erik Mattsson (S)
( 18 ) Topphuv´leken  Røros (N - Røros)
( 18 ) Dräng Jerk, Polska efter (i G)   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
( 18 ) Efraim Andersson, Vals e.   Benny Andersson (S)
( 18 ) Al Capones Vals   Ivar i Ulveboda (S)

England (137 besøgende 386 noder set)

( 107 ) ( 41 ) Efraim Andersson, Vals e.   Benny Andersson (S)
( 3 ) Olers Olof Olsson, Springlek efter   (S - Västerdalarna Dalarna)
( 3 ) Søren Laursens brudevals   e. Peder Spillemand (DK - Vestjylland)
( 3 ) Engelska, e. Anders Carlsson   Anders Leonard Carlsson (1891-1968) (S - Bohuslän)
( 3 ) Polka i G, Svenske Nils  Nr. 27 fra nodebog (DK - Jylland)
( 2 ) Adam og Eva i Paradis   (DK)
( 2 ) Stævne-schottish   Ivan Bjerre Damgård (DK)
( 2 ) Den Toppede Høne   (DK)
( 2 ) Mariannes vals   Kim Ravn Jensen (DK)
( 2 ) Jacob Hansen, Vals efter   (DK - Roskilde Sjælland)
( 2 ) Kalla Kårar  Bingsjöpolska Pekkos Helmer ( f.1905) Bingsjø (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 2 ) Hamborger fra Ribe   (DK - Ribe)
( 2 ) Antin Mikko   (SF)
( 2 ) Don't Thatcher   Laif Carr-Olsen (S)
( 2 ) Litjtåpols   (N - Innherrad)
( 2 ) Fødselsdagsschottish til Lars   Kristine Heebøll 1993 (DK - Fyn)
( 2 ) Brødrene Bast   (DK - Lolland Amager Sjælland Lolland-Falster)
( 2 ) Chr. Ejstrup, Vals   (DK)
( 2 ) Andakten av Eric Sahlström   Eric Sahlström (S - Uppland)
( 2 ) Snigelschottis   Niklas Roswall (S - Skåne)
( 2 ) Jørn Skovfogeds hopsa   Henning Munnecke (DK - Nordsjælland Sjælland)
( 2 ) ( 2 ) Potatis vals   Ale Möller (S)
( 2 ) Lars Gullbrand Vals efter   (S - Västerdalarna Dalarna)
( 2 ) Schottish i C   (DK)
( 2 ) Forbedrings polka   Svenske Niels (DK)
( 2 ) Jeppes Cykelpolka   Jørgen Sten Andersen (DK)
( 2 ) Pirrevals  fra Falster (DK - Falster Lolland-Falster)
( 2 ) Norsk Fynbo   (DK - Salling)
( 2 ) Springlek efter Lissmyr Erik(4)   (S - Västerdalarna Malung Dalarna)
( 2 ) Stjuls   Benny Andersson (S)
( 2 ) Bitte Mand i Knibe  (i b-dur), Randers (DK - Randersegnen)
( 2 ) ( 2 ) Judiths ny-schottish   Judith Østergaard Andersen (DK)
( 2 ) EU Polka   Tom Kurt Jensen (DK)
( 1 ) Katrinevalsen   (DK)
( 1 ) "När ja' gick å fria'"  Slängpolska fr. Närke (S - Närke)
( 1 ) Stokkemarch  Himmerland (DK - Himmerland)
( 1 ) Nils Andersson  (Svenske Niels) (DK)
( 1 ) ( 1 ) Pottemagervalsen   Keld Nørgaard (DK)
( 1 ) Coloradovalsen   Arne Gottlieb (DK)
( 1 ) Jydevals  Hindsholm (DK - Hindsholm Fyn)
( 1 ) Schottis från Luleå   Magnus Sjögren (S - Norrbotten)
( 1 ) Totur fra Vejle  e. Børge Christensen/T.K. (DK - Vejle Fyn)
( 1 ) Gevningebogen, Mazurka A dur   (DK - Roskilde)
( 1 ) Grind Hans Jässpodspolska  "C i G" (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Ja, dä gör vi   Mats Edén (S)
( 1 ) Pelikan  av Björ Karl Olsson (S - Rättvik Dalarna Österdalarna Boda)

Holland (97 besøgende 901 noder set)

( 22 ) Ålefeskarns vals   Bröderna Berlin (S - Bohuslän)
( 8 ) Majas hambo   Nils G. Hedlund (S - Hälsingland)
( 7 )   (DK - København Fredericia )
( 7 ) Lyckovalsen   Ellika Frisell (S)
( 6 ) Klövsjö Brudmarsch  e. John-Erik Mattsson (S)
( 5 ) Stens vals  fra Rättvik (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 5 ) Vigers polska  fra Järvsjö (S - Hälsingland)
( 5 ) Frederiks kontra  e. brdr. Bast (DK)
( 5 ) Smed Christians polka   (DK)
( 4 ) Sulhusgubbens reinlender  e. Sven Nyhus (N - Røros)
( 4 ) Boerenplof   (NL)
( 4 ) Madsbøl polka nr. 2  e. Svend Madsbøl, Thy (DK - Thy)
( 4 ) A.P.s Ottemandsdans   (DK - Salling)
( 4 ) Pileknäckaren  e. Johan Jakob Bruun, Skåne (S - Skåne)
( 4 ) Når vandet fryser i hanerne  e. Thomas Thomsen (DK)
( 4 ) Lørdagsvalsen   Anselm Johansson (S)
( 4 ) Skjørpinge firetur   (DK - Sjælland)
( 4 ) Fula Schottish   Folke Jønsson (S)
( 4 ) Trekantet sløjfe fra Thy   (DK - Thy)
( 4 ) Adureduradur  e. Manfred Arnkvist, Norrbotten (S)
( 4 ) Kall, Schottis fr.  Jämtland (S - Jämtland)
( 4 ) Nr. 6 fynbo eller gammel rheinlænder   (DK)
( 4 ) Hønsefødder og gulerødder   (DK)
( 4 ) Kalla Kårar  Bingsjöpolska Pekkos Helmer ( f.1905) Bingsjø (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 4 ) Tobo-gubbens gammel-polska   (S)
( 4 ) Emmas vals   (SF)
( 4 ) Totrin  e. "Dronningens Livstykke" (DK)
( 4 ) Brøndums hopsa  e. Børge Christensen (DK)
( 4 ) Evald Thomsen nr 11   (DK - Himmerland)
( 4 ) Alsinger sekstur  Almindelig sekstur (DK - Sønderjylland)
( 3 ) Hornfiffen  Syvspring ( - Randersegnen Randersegnen)
( 3 ) Rask Kontra   (DK - Jylland Thy)
( 3 ) Engelsker fra Skåne   (S - Skåne)
( 3 ) Tydell, Slängpolska efter   (S - Skåne)
( 3 ) Reine-lænder   Reine Steen (S)
( 3 ) lille englænder, Den  (Blaydon Races) (DK)
( 3 ) Pindsvineskindet, e. Lilian og Gitte Vammen   (DK)
( 3 ) Ombyggnaden   Pers Erik (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Sjijnmyravalsen  fra Bornholm (DK - Bornholm)
( 3 ) Gusta-Eriks valsen  e. Kläpp-Konrad og Kläpp-Eugén, Glommersträsk (S)
( 3 ) Hans Thamsen  sønderhoning e. Je (DK - Sønderho Fanø)
( 3 ) Gammel tretur fra Vrøgum  e.Oksbølbrødrene (DK)
( 3 ) Laggar Anders polska, boda polska   (S - Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Jens Frederiksens polka  e. Jens Frederiksen, Als i Himmerland (DK - Himmerland)
( 3 ) Marsch til Skånska Spelfolket   Jørgen Sten Andersen (DK)
( 3 ) Mathis Mortensen   (DK - Sønderho Fanø)
( 3 ) Peder Pøhl, Polka e.   (DK)
( 3 ) fine Madam Sne, Den   Svenske Niels (DK)
( 3 ) Kakkelovnen   (DK - Nordby Fanø)
( 3 ) Jeg så i øster, Æblet i lommen   (DK)

Tyskland (80 besøgende 1286 noder set)

( 8 ) Højby kyrkogårdslåt   Hans Melin d.8/9 1996 (S)
( 8 ) Jacob Hansen, Vals efter   (DK - Roskilde Sjælland)
( 7 ) Lasses Hans Eriksson, skänklåt eft.   (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 7 ) Anders Bergman, Polska efter   (S - Österdalarna Dalarna)
( 6 ) Emmas vals   (SF)
( 6 ) Stepp e. Martin Pettersson  e. J.P. Nyströms (S)
( 6 ) Synkopé vals   Mette Steiner (DK)
( 6 ) Ombyggnaden   Pers Erik (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 5 ) Släp, Engelska från  e. Henning Jansson (S)
( 5 ) Spel-Albert, Hambo   (S - Norrbotten)
( 5 ) Al Capones Vals   Ivar i Ulveboda (S)
( 5 ) Hamborg sekstur  e. Thomas Thomsen (DK - Randersegnen)
( 4 ) Poul Pejsen   (DK - Sønderho Fanø)
( 4 ) Mangskogen, rejländer från  e. Oscar Andersson och Alfred Magnusson (S)
( 4 ) Klövsjö Brudmarsch  e. John-Erik Mattsson (S)
( 4 ) Tellings hopsa   (DK)
( 4 ) Lyø brudevals   (DK - Fyn Lyø)
( 4 ) Delsbo, Polska från  e. Erik "Kusen" Ljung (S - Hälsingland)
( 4 ) Skæve Thorvald   (DK)
( 4 ) Ålborg polka  efter Thomas Thomsen (DK)
( 4 ) Oh, kunne du mit hjerte se  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
( 4 ) Blädinge, polka fra   (S)
( 4 ) Fanny Powers Kevins   Turlough O´Carolan (IRL)
( 4 ) Madsbøl polka nr. 1  e. Svend Madsbøl, Thy (DK)
( 4 ) Anton Kusks Sextur   Sven Klink og 2.stemme af Simone V. Kristensen (DK)
( 4 ) Hambo på logen   Karl Salomonsson (S - Halland)
( 4 ) Ostindiens velkomst  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
( 4 ) Haverö, Schottis fr.   (S - Medelpad)
( 4 ) Bette Mand i Knibe  Randers (DK - Als)
( 3 ) Polonesse nr. 75, Andreas Dahlgren  Andreas Dahlgrens Fogelvikssamling 1784 (S - Småland)
( 3 ) Drengenes Marsch   Herluf Donslund (DK - Fyn)
( 3 ) Verkelbäck, Släng-polska fr.  e. Petter Duva (S)
( 3 ) Springdans fra Falster   (DK)
( 3 ) Timas Hans Hansson, Schottis e.   (S - Ore Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Månvalsen   Dan Gisen Malmquist (S)
( 3 ) Rævens vals  e. Evald Thomsen (DK)
( 3 ) Karis Pers Polska  Dalarna (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Hornfiffen  Syvspring ( - Randersegnen Randersegnen)
( 3 ) Amalies Vals   ukendt fortolker (USA)
( 3 ) EU Polka   Tom Kurt Jensen (DK)
( 3 ) Skinnbracka med lucku   (S - Dalarna Boda Österdalarna Jämtland)
( 3 ) Familie sekstur fra Præstø   (DK - Præstø Sjælland)
( 3 ) Lyø scottish   (DK)
( 3 ) Ritek Jerk, polska efter  Bingsjö (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Bedstefars Snaps  fannik (DK - Nordby Fanø)
( 3 ) Gumboda, Schottis  Västerbotten (S - Västerbotten)
( 3 ) Norrbotten, Polka från  Ållojaurpolkan Hilding Ek (S)
( 3 ) Axel och Ida  snoa Conny Axelsson (S)
( 3 ) Gartnerens Vals   (DK - Roskilde)
( 3 ) Lönsbodapolkan eller Polkett fr. Hästveda  Skåne (S - Skåne)

Kina (59 besøgende 319 noder set)

( 5 ) Vävmazurka från Bygdsiljum   Thomas Andersson (S)
( 3 ) Båtsman Däck, Polska e.   (S - Uppland)
( 3 ) Bränd Jon, Polska efter (2)   (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Babba-Lisas Hyfsn  Doroteapolketten e. Sören Johansson (S)
( 3 ) Systerpolska fr. Ore II   (S - Ore Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Pelle Fors, Polska   (S - Småland)
( 2 ) Vankarin polska  The shotgun polska Andy May (UK)
( 2 ) Hardys lille søde  scottish ()
( 2 ) Anton Kusks Sextur   Sven Klink og 2.stemme af Simone V. Kristensen (DK)
( 2 ) Schottis efter Harald Danielsson   (S - Jämtland)
( 2 ) AB ABBA, Scottish  "Arrival" Benny Andersson (S)
( 2 ) Spelmansschottis av Carl-Erik Berndt  e. Jeanette Eriksson Carl Erik Berndt (S)
( 2 ) Sven Gref, Polska e.  Orsa Polska (S - Dalarna Österdalarna Orsa)
( 2 ) Julottan   Mats Wallman (S - Västermanland)
( 2 ) Säbb Johns storpolska   Säbb John (S - Dalarna)
( 2 ) Swartlingapolskan   Måns Swartling (S - Norrbotten)
( 2 ) Topphuv´leken  Røros (N - Røros)
( 2 ) Polska e. Sven Donat   (S - Småland)
( 2 ) Vackra Polska   Pers Erik Olsson (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 2 ) Knaft-Jonkes-Schottis  e. Buträskar'a (S)
( 2 ) Elin Frids gånglåt   Kaisa Abrahamsson (S)
( 2 ) Bingsjö, Schottis fr.   (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 2 ) Tobo-gubbens gammel-polska   (S)
( 2 ) Tægepolska   Kirsten Tvede (DK)
( 2 ) Ulvepolskan  Skåne (S - Skåne)
( 2 ) Avenyschottish   Mats Edén (S)
( 2 ) Ungdomssynden  bodapolska Röjås Jonas (S - Boda Dalarna Österdalarna)
( 2 ) Böl Olles Schottis  også kendt som Hm-scottish (S - Malung Västerdalarna Dalarna)
( 2 ) Ullas polska   Lars Höökpers (S - Dalarna)
( 2 ) Per-Erik Svedin, Polska   (S - Medelpad)
( 2 ) Byss-Calle, Slängpolska e.  Uppland (S - Uppland)
( 2 ) Uppsalapolskan  fr. Malung, Dalarna (S - Malung Västerdalarna Dalarna)
( 2 ) Syskon Polska   T.Fahlander (S)
( 2 ) Systerpolska 1 fra Orsa  efter Jämt Olle (S - Österdalarna Dalarna Orsa)
( 2 ) Dyrö, Vals   Jaerv (Joel Hagen) (S - Västergötland)
( 2 ) Byggnan   Byss Calle (S - Uppland)
( 2 ) Systerpolska nr 3. efter Bleckå   (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
( 2 ) Vallåtspolska efter Pers Erik   (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Vänersnäs, Polska från   (S - Värmland)
( 1 ) Vodospisn  Bodapolska efter Röjås Erik (S - Boda Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Svip svap svovstikke   (DK - Fanø)
( 1 ) nr. 48, Polsch  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
( 1 ) Midsommardröm   Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
( 1 ) Hjärtpolskan   Janet Vahl (DK - Sydfyn Fyn)
( 1 ) Falderebet   Anne-Marie og Axel Kanne (DK - Roskilde Midtsjælland Sjælland)
( 1 ) gamle trekant, Den  e. Otto Trads (DK - Himmerland)
( 1 ) Hoppvals fra Røros  e. Dalakopa (N - Røros)
( 1 ) Torna - Hällestad, Slängpolska fr.  e. Reine Steen (S)
( 1 ) Frans-Gerda kroken   Kaisa Abrahamsson (S)
( 1 ) Quiero Ser Tu Sombra   (Venezuela)

Italien (57 besøgende 116 noder set)

( 2 ) Polka Fynbo  e. Jens Jeppesen, Fur (DK)
( 2 ) Træfferen   Janet Vahl (DK)
( 2 ) Søren Laursens brudevals   e. Peder Spillemand (DK - Vestjylland)
( 2 ) Nordenhuse Vals   Carl Erik Lundgaard Jensen (DK - Fyn)
( 2 ) Sofiavalsen   Kaisa Abrahamsson (S)
( 2 ) Systerpolska fr. Ore I   (S - Ore Dalarna Österdalarna)
( 2 ) March til Havnens Spillemænd   Jørgen Sten Andersen (DK - Sjælland)
( 2 ) Fødselsdagsschottish til Lars   Kristine Heebøll 1993 (DK - Fyn)
( 2 ) Skörda linet   Katrina Lundstedt (S - Hälsingland)
( 1 ) Jord i hovedet   Kazio Kierpaul (DK)
( 1 ) Peckos Olle, Polska efter   (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Finns Vals   Lone Nielsen Darger (DK - Sjælland)
( 1 ) Ungarsk Vals   Ivan Bjerre Damgård (DK - Århus)
( 1 ) Spel-Gulles polska  Medelpad (S - Medelpad)
( 1 ) Fula Schottish   Folke Jønsson (S)
( 1 ) Jössehäradspolska  e. Magnus Olsson (S - Jösse härad)
( 1 ) Kurts Vals   Linda Mortensen (DK - Roskilde Sjælland)
( 1 ) Amagerpolka  Herning (DK - Amager Sjælland)
( 1 ) Anders Bergman, Polska efter   (S - Österdalarna Dalarna)
( 1 ) Svøbsk  e. Gert Andersens nodebog (DK)
( 1 ) Drengenes Marsch   Herluf Donslund (DK - Fyn)
( 1 ) Byggnan   Byss Calle (S - Uppland)
( 1 ) Stinnes adstadige polka   Janet Vahl (DK)
( 1 ) lange sekstur, den   Søren R. Christensen (DK)
( 1 ) Fjös Erk, Springlek efter  Lima (S - Dalarna Västerdalarna Lima)
( 1 ) Gumboda, Schottis  Västerbotten (S - Västerbotten)
( 1 ) Damehop   (DK)
( 1 ) Amerikaturen (II)  Røros (N - Røros)
( 1 ) Getingen   (S - Ore Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Dwight Lamb Quadrille   (DK - Vendsyssel)
( 1 ) Blickus polska efter Gullis Erik  Orsa polska (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Balfolk mazurka   Kristian Bugge (DK - Roskilde Sjælland)
( 1 ) Stjuls   Benny Andersson (S)
( 1 ) Mathilde Polka-Mazurka   Svenske Niels (DK)
( 1 ) englevals, En lille   Janet Vahl (DK)
( 1 ) Pottemagervalsen   Keld Nørgaard (DK)
( 1 ) Snöstorp, Polka   (S - Halland)
( 1 ) Sekstur ll fra Vendsyssel   (DK - Vendsyssel)
( 1 ) Sørens vals e. Karl Stenström   (S - Halland)
( 1 ) Frederiks kontra  e. brdr. Bast (DK)
( 1 ) Hammerdüringen  e. Lars Olsson (S - Jämtland Föllinge)
( 1 ) Dødens vals   Svenske Niels (DK)
( 1 ) Lapp Nils Polska e. Viksten   (S - Jämtland)
( 1 ) Andakten av Eric Sahlström   Eric Sahlström (S - Uppland)
( 1 ) Smed Christians polka   (DK)
( 1 ) Hjärtpolskan   Janet Vahl (DK - Sydfyn Fyn)
( 1 ) Månvalsen   Dan Gisen Malmquist (S)
( 1 ) Sommerhambo   Mogens Jul Christensen (DK - Sjælland Midtsjælland)
( 1 ) I Skymundan   Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
( 1 ) Svendborg Sekstur   Janet Vahl (DK)

Russland (55 besøgende 296 noder set)

( 11 ) Ålefeskarns vals   Bröderna Berlin (S - Bohuslän)
( 5 ) 90 års polskan   Ole Quistgaard (DK)
( 5 ) Finn-Påls Polska eller polska e. Elsa Siljebo   (S - Lappland)
( 2 ) Firetur fra Varde   (DK - Vestjylland)
( 2 ) Laggar Anders polska, boda polska   (S - Dalarna Österdalarna)
( 2 ) Thy, Almindelig Totur fra  e. Viggo Gade (DK - Thy)
( 2 ) Reine-lænder   Reine Steen (S)
( 2 ) Bitte Mand i Knibe  (i b-dur), Randers (DK - Randersegnen)
( 2 ) Vals, af Ola Nilsson Lans   Ola Nilsson Lans (S - Skåne)
( 2 ) Ungdomssynden  bodapolska Röjås Jonas (S - Boda Dalarna Österdalarna)
( 2 ) Whisky before breakfast   (USA)
( 2 ) Fjös Erk, Springlek efter  Lima (S - Västerdalarna Lima Dalarna)
( 1 ) Engelska efter Groupa  e. Johan A.Nilsson, Munkedal Bohuslän (S - Bohuslän)
( 1 ) Jönsagubben, Vals e.   (S - Hälsingland)
( 1 ) Premiewhist  gl. revyvise (DK)
( 1 ) Vihtorin Jenkka  e. Norrlåtar (SF)
( 1 ) Dans nr. 6 og Proportion nr. 7  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
( 1 ) Andakten av Eric Sahlström   Eric Sahlström (S - Uppland)
( 1 ) Mangskogen, rejländer från  e. Oscar Andersson och Alfred Magnusson (S)
( 1 ) I havhingstens spåner  I havhingstens spåner (DK - Århus)
( 1 ) Didans   (S - Småland)
( 1 ) Toulpagorni  slängpolska Kalle Ankarblom (S)
( 1 ) Mikaelidans, flickornas   (S - Småland)
( 1 ) Norsk Mazurka(2)   (N)
( 1 ) Babba-Lisas Hyfsn  Doroteapolketten e. Sören Johansson (S)
( 1 ) Med Ludvig i Sekken   (N)
( 1 ) Troskari Mats, Springlek efter   (S - Västerdalarna Dalarna)
( 1 ) Ekelund, Engelska e.   (S - Skåne)
( 1 ) Impis vals'n  e. Burträskar'a (S)
( 1 ) Troskari Erik, Springlek efter   (S - Västerdalarna Dalarna)
( 1 ) Stolt Signild   (Færøerne)
( 1 ) Hur var du i aftes så sildig (nr. 37)  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
( 1 ) Vossavalsen   (N)
( 1 ) Till havs i motorbåt  e. J. P. Nyströms (S)
( 1 ) Springdans fra Falster   (DK)
( 1 ) Syrsornas Dans  Fårekyllingernes dans (S)
( 1 ) Jonk oppi bergen  e. Burträskar'a (S)
( 1 ) Liss-Letjôn   Maria Röjås (S - Boda Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Scottish efter Emil Carstedt   (S - Västerbotten)
( 1 ) Joskvarnleken  Malung, Dalarna (S)
( 1 ) Dalajärna, Skänklåt från   (S - Västerdalarna Dalarna)
( 1 ) Kom vo´sook   (DK - Fanø)
( 1 ) Närke I, Polska fr.  e. Per Erik Ohlsson, Hidinge (S - Närke)
( 1 ) Drej Skruen  arr. Ivan Damgård D.T. Saugmann Bjerregaard (DK)
( 1 ) Kypasjärvi, Polka från  e. Albin Hjelm (S - Norrbotten)
( 1 ) Polonesse e. Jens Christian Svabonio  e. Jens Chr. Svabonius ( - Dalarna)
( 1 ) Peder Pøhl, Vals e.   (DK)
( 1 ) Sølvbryllupspolska   Ole Quistgaard (DK)
( 1 ) Vevlira-ettan   (S - Gotland)
( 1 ) Jon-Mas'n  polska e. Jonas Mattsson (S)

Norge (50 besøgende 202 noder set)

( 33 ) Baltzerjungfrun   Ragnar Forslund (S - Dalarna)
( 27 ) Jämtland, Brudmarsch från  e. Theodor Ohlson (S - Jämtland)
( 4 ) Skal vi gå til fremmede lande   (DK - Fanø)
( 3 ) Fødselsdagsschottish til Lars   Kristine Heebøll 1993 (DK - Fyn)
( 3 ) Ålefeskarns vals   Bröderna Berlin (S - Bohuslän)
( 3 ) Wiggen   (S - Hallingdal)
( 3 ) Ore, Vals fra   (S)
( 2 ) Sulhusgubbens reinlender  e. Sven Nyhus (N - Røros)
( 2 ) Kalla Kårar  Bingsjöpolska Pekkos Helmer ( f.1905) Bingsjø (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 2 ) Snigelschottis   Niklas Roswall (S - Skåne)
( 2 ) Sven Nyhus, Scottish e.   (N)
( 1 ) Ullas polska   Lars Höökpers (S - Dalarna)
( 1 ) Spelmansmorgon   (SF)
( 1 ) lille englænder, Den  (Blaydon Races) (DK)
( 1 ) Bränd-Pers vals   (S)
( 1 ) Åsa o Björn  brudmarsch Kaisa Abrahamsson (S)
( 1 ) Calle Schewens vals   Evert Taube (S)
( 1 ) Gardustens polska   (S - Bohuslän)
( 1 ) Akuvalssi   Konsta Jylhä (SF)
( 1 ) Degnen fra Rørbæk   (DK - Lolland Østlolland Lolland-Falster)
( 1 ) Annette og Jens' Bryllupspolska  13. Maj 2000 Ole Quistgaard (DK)
( 1 ) Hoppvals fra Feragen   (N)
( 1 ) Smedens første trekant  e. Børge Christensen (DK)
( 1 ) Hodalsbrura  e. Dalakopa Jo Gjermunds (N)
( 1 ) Den lille rå   Michael Sommer (DK - Østjylland)
( 1 ) Alt, så trækker vi trøjen af  fannik (DK - Nordby Fanø)
( 1 ) Dimmisjonspols   Sturla Eide Sundli (N - Røros)
( 1 ) 60-års polskan   Hjort Anders Osson e. August Strömberg oprindelige komposition (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Trollens brudmarsch   Pelle Schenell (S)
( 1 ) "Kinda" hambo  e. Lars i Svarven (S - Östergötland)
( 1 ) Fire klapper rundt  Østlolland (DK - Lolland)
( 1 ) Det jawwer ett enno  trekant fra Horsens (DK)
( 1 ) Jenta i Nese  Trollpols fra Finskog (N - Finnskog)
( 1 ) Rättvik, Vals  Stegvals (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Spel-Nisses vals  e. J.P. Nyströms (S)
( 1 ) Alla kullor uti Västanå   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Pariserpolka   (DK - Vendsyssel)
( 1 ) Högdal, Gånglåt från   (S)
( 1 ) Stens vals  fra Rättvik (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Afslutnings Polka   Ivan Bjerre Damgård (DK - Århus)
( 1 ) Schottis efter Emil Carstedt   (S - Västerbotten)
( 1 ) Arne og Mikalas Bryllupspolska   Ole Quistgaard (DK)
( 1 ) Vintergækken   (SF)
( 1 ) Dräng Jerk, Polska efter (i G)   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Sofiavalsen   Kaisa Abrahamsson (S)
( 1 ) Bjällran   (S)
( 1 ) A vil danse med Mett' Mari   (DK - Sønderho Fanø)
( 1 ) Dudelidej  Keld Nørgaard Keld Nørgaard (DK)
( 1 ) Farfars scottish   (N)
( 1 ) Aldôr erô å aldôr birô   (S - Boda Dalarna Österdalarna)

Frankrig (25 besøgende 2948 noder set)

( 6 ) Vrålkåda  e. Väsen Roger Tallroth (S)
( 6 ) Kivikspolka   Gustav Egerstam (S)
( 6 ) Sofiavalsen   Kaisa Abrahamsson (S)
( 5 ) Bakkegårdens polska   Herluf Donslund (DK - Fyn)
( 5 ) Groupa, Vals efter   (S - Värmland)
( 4 ) Gumboda, Schottis  Västerbotten (S - Västerbotten)
( 4 ) Keld Nørgaard, Anglaise af   Keld Nørgaard (DK)
( 4 ) Ålborg polka  efter Thomas Thomsen (DK)
( 4 ) Britta Polka  Tilegnet Frøken Britta Rydberg H.C. Lumbye (1810-74) (DK)
( 4 ) Ålefeskarns vals   Bröderna Berlin (S - Bohuslän)
( 4 ) Stævne-schottish   Ivan Bjerre Damgård (DK)
( 4 ) Nils Andersson  (Svenske Niels) (DK)
( 4 ) Ernst Abrahamsson, Engelska e.  Ödsmål (S - Bohuslän)
( 4 ) Vals e. Kalle Almlöf og Anders Rosén   (S)
( 4 ) Pajala, Vals fra   (S - Norrbotten)
( 4 ) Karls Polka   (DK - Thy)
( 3 ) Kirstens Hambo   Jørgen Sten Andersen (DK)
( 3 ) Fula Schottish   Folke Jønsson (S)
( 3 ) AB ABBA, Scottish  "Arrival" Benny Andersson (S)
( 3 ) Lyø scottish   (DK)
( 3 ) Lyckovalsen   Ellika Frisell (S)
( 3 ) Fishers Hornpipe   (FR-CAN)
( 3 ) Al Capones Vals   Ivar i Ulveboda (S)
( 3 ) Gammal Dalavals   Karl Jularbo (S)
( 3 ) Brudestykke, Første   (DK - Sønderho Fanø)
( 3 ) Siljansnäs och Rättvik, Vals från  e. Roligs Per Andersson, arr. Magnus Bäckström (S - Dalarna Rättvik Österdalarna)
( 3 ) Venjan, Visa från   (S)
( 3 ) Ungarsk Vals   Ivan Bjerre Damgård (DK - Århus)
( 3 ) Afslutnings Polka   Ivan Bjerre Damgård (DK - Århus)
( 3 ) Seglora, Vals från   (S - Västergötland)
( 3 ) Ungerska Järnvägens polkett, Den   Magnus Bäckström (S)
( 3 ) Ekeby polska  Hambo-mazurka (S)
( 3 ) Båtsman Dristig, Engelska e.   ( - Västergötland)
( 3 ) Blekinge, Mazurka fra  e. Yngve Persson (S - Blekinge)
( 3 ) Midsommervise   Peter Erasmus Lange-Müller ( - Bohuslän)
( 3 ) Kalla Kårar  Bingsjöpolska Pekkos Helmer ( f.1905) Bingsjø (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Fastän af Eva Saether   Eva Saether (S - Skåne)
( 3 ) Niels Jørgensens polka  Himmerland Niels Jørgensen (DK)
( 3 ) Rusland, Vals   (RUS)
( 3 ) Dwight Lamb Polka   (DK)
( 3 ) Bisonpolska   Olov Johansson (S)
( 3 ) Texas-valsen, Poul Lendal   Poul Lendal (DK - Fyn)
( 3 ) Månvalsen   Dan Gisen Malmquist (S)
( 3 ) Stens vals  fra Rättvik (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Kamille skottish   Søren Helbo (DK)
( 3 ) Amagerpolka  Herning (DK - Amager Sjælland)
( 3 ) Böl Olles Schottis  også kendt som Hm-scottish (S - Malung Västerdalarna Dalarna)
( 3 ) Jeg er så fro, jeg er så glad ...  e. Kristian Bugge (DK - Sønderho Fanø)
( 3 ) Solschottis   Ale Möller (S)
( 3 ) Madsbøl polka nr. 2  e. Svend Madsbøl, Thy (DK - Thy)

ROMANIA (14 besøgende 40 noder set)

( 5 ) Bingsjö, Schottis fr.   (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 3 ) Majas hambo   Nils G. Hedlund (S - Hälsingland)
( 2 ) Valsen til Christine   Carl Erik Lundgaard Jensen (DK - Fyn)
( 2 ) Per Svensson, Anglais af  Skåne (S - Skåne)
( 1 ) Den første valsen på Finnskogen   (N - Finnskog)
( 1 ) Hjerter to, Sjælland  Sjælland (DK - Sjælland)
( 1 ) Det er så yndigt at følges ad   C.E.F.Weyse 1833 ( - Bornholm)
( 1 ) Gamle familjevals  og gå så, og gå så . . . (DK - Himmerland)
( 1 ) Tosse Marens Totur  fra Kattinge, Sjælland e. Carl Godvin (DK - Roskilde)
( 1 ) Schottis från Gjövik   (N)
( 1 ) Hardys lille søde  scottish ()
( 1 ) Blekingepolskan   e. Hjort Anders (S - Bingsjö)
( 1 ) Hjertevalsen   Janet Vahl (DK)
( 1 ) Tåsinge, Vals fra  e. Preben Christensen (DK - Tåsinge)
( 1 ) Adureduradur  e. Manfred Arnkvist, Norrbotten (S)
( 1 ) Ombyggnaden   Pers Erik (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Valsen til Dorrit   Carl Erik Lundgaard Jensen (DK - Fyn)
( 1 ) Forlovelsesreinlendar   (N)
( 1 ) Katrinevalsen   (DK)
( 1 ) Den Toppede Høne   (DK)
( 1 ) Hjerter to fra Nordfyn  Nordfyn (DK - Nordfyn Fyn)
( 1 ) Malkevals  Fur Alfred Mortensen (DK - Fur)
( 1 ) Hilberts scottish  "Johan på Snippen" (S)
( 1 ) Hjerter to (fra Præstø)   (DK - Præstø)
( 1 ) Kristiania valsen   ()
( 1 ) Blomqvistarnas Schottis   (S - Norrbotten)
( 1 ) Les Mysteres de Paris   (F)
( 1 ) Wals no 26  Vals fra Fur (DK - Fur)
( 1 ) Kyrklåt   Arne Modén (S)
( 1 ) Den Røde Lue, Salling   (DK - Salling)
( 1 ) Lyø brudevals   (DK - Fyn Lyø)
( 1 ) Barsebäck II  e. Per Munkberg, Barsebäck (S)

HONG KONG (10 besøgende 12 noder set)

( 2 ) Venjan, Visa från   (S)
( 1 ) Anton Kusks Sextur   Sven Klink og 2.stemme af Simone V. Kristensen (DK)
( 1 ) Ritek Jerk, polska efter  Bingsjö (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Til Danmark   Per-Axel Karlsson, Hjärnarp (S)
( 1 ) Bleking e. Carl Aron Hakberg   (S - Västergötland)
( 1 ) Hammerdüringen  e. Lars Olsson (S - Jämtland Föllinge)
( 1 ) Hoppvals fra Røros  e. Dalakopa (N - Røros)
( 1 ) Omas Per, Springlek efter (4)   (S - Transtrand Dalarna Västerdalarna)
( 1 ) Sørines styk'  sønderhoning Ole Torben Jensen (DK - Sønderho Fanø)
( 1 ) Al Capones Vals   Ivar i Ulveboda (S)
( 1 ) Fødselsdagsschottish til Lars   Kristine Heebøll 1993 (DK - Fyn)

Finland (9 besøgende 39 noder set)

( 2 ) Flikuleeri  finsk bryllupspolka (SF)
( 2 ) Emmas vals   (SF)
( 2 ) Toulpagorni  slängpolska Kalle Ankarblom (S)
( 1 ) Eskilsminne, Engelska från   Stig Persson (S - Skåne)
( 1 ) Brudestykke, Første   (DK - Sønderho Fanø)
( 1 ) Tyrolen, Schottis i   Benny Andersson (S)
( 1 ) Brudestykke, Tredje   (DK - Sønderho Fanø)
( 1 ) Bergrosa   Sven Nyhus (N - Røros)
( 1 ) Jann Mor  bodapolska (S - Boda Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Marknads hambo   (S - Norrbotten)
( 1 ) Brudestykke, Andet  efter Svend Erik, Roskilde (DK - Sønderho Fanø)
( 1 ) Lyckovalsen   Ellika Frisell (S)
( 1 ) Al Capones Vals   Ivar i Ulveboda (S)
( 1 ) Russisk Schottis   (RUS)
( 1 ) Stulen schottis  stjålet fra Røros-triol-polska (N)
( 1 ) Åmot, Polska från  Gästrolæamd (S - Gästrikland)
( 1 ) Amerikaturen (I)  e. Falu Spelmanslag (N - Røros)
( 1 ) Trollpolska  Dalarna (S - Dalarna)
( 1 ) Bodakôlla  Bodapolska Olle Moraeus (S - Boda Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Till havs i motorbåt  e. J. P. Nyströms (S)
( 1 ) Isfärden  e. Björn Jon (S - Österdalarna Dalarna)
( 1 ) Sjungarleken  Polska fr. Lima e. Sjungar Lars (S - Västerdalarna)
( 1 ) Bron över Sveg   Kalle Almlöf (S - Västerdalarna Dalarna)
( 1 ) Hålidia  e. Johan Nilsson (S)
( 1 ) Alle pigers polka   Chr. Telling (DK)
( 1 ) Fanny Power   Turlough O'Carolan (IRL)
( 1 ) Menuett från Oravais   (SF - Österbotten)
( 1 ) Fred Picknell´s Marsch   Andy May (UK)
( 1 ) Livet i Finnskogarna   (S)
( 1 ) Nancy's Waltz   Chris Romaine (USA)
( 1 ) Norrala polska   (S - Hälsingland)
( 1 ) Esse-schottis, från Österbotten   (SF - Österbotten)
( 1 ) Stjuls   Benny Andersson (S)
( 1 ) Vevlira-ettan   (S - Gotland)
( 1 ) Sulhusgubbens reinlender  e. Sven Nyhus (N - Røros)
( 1 ) Polkan går  Pariserpolka (S)

CANADA (8 besøgende 82 noder set)

( 2 ) Lett på labben  e. Geir Lystrup (N)
( 2 ) Hoppvals fra Røros  e. Dalakopa (N - Røros)
( 2 ) Røros, Brudemarsch fra   (N - Røros)
( 2 ) Bergrosa   Sven Nyhus (N - Røros)
( 2 ) Hoppvals fra Feragen   (N)
( 2 ) Mortens polka  Æ fremad fynbo (DK)
( 2 ) Kyrkpolska   Lars Näsbom, Tierp (S - Uppland)
( 2 ) Farfars scottish   (N)
( 2 ) Gudmunddansen   (N)
( 2 ) Marsch til Danmarks Spillemænd, Sven Nyhus   Sven Nyhus (N)
( 2 ) Aursundvals nr. 2  e. Småviltlaget (N)
( 2 ) Bruremarsj fra Valsøyfjord   (N)
( 2 ) Shepherds Wife, The   (IRL)
( 1 ) Spelmansmorgon   (SF)
( 1 ) Quiero Ser Tu Sombra   (Venezuela)
( 1 ) Polsen etter Henning Trøen  Røros pols (N - Røros)
( 1 ) Mortens Polka   (DK)
( 1 ) Holingen   (N)
( 1 ) Anders-Orsa-Vals´n  e. Burträskar'a (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Drevsjø valsen   Lars Movin (N)
( 1 ) Røros (Røragen Valsen), Vals  e. Sven Nyhus (N - Røros Finnskog)
( 1 ) Med Ludvig i Sekken   (N)
( 1 ) Margaret's waltz   Pat Shaw (UK)
( 1 ) Vossavalsen   (N)
( 1 ) Pols etter Jon Andersson  Finskogspols (N - Finnskog)
( 1 ) Reepakan Polkka   (SF)
( 1 ) Anna´s Visa   Leif Göras (S)
( 1 ) Norsk Reinlender  e. Sven Nyhus (N - Røros)
( 1 ) Pariserpolka  e. Jon Rosenlid (N)
( 1 ) Ranveig   Bent Helgren Jakobsen (N - Røros)
( 1 ) Mockfjärd, Gånglåt från  "Frisells gånglåt" e. Anders Frisell, Mockfjärd (S - Västerdalarna Dalarna)
( 1 ) Jens Lyngses Polka  Læsø (DK - Læsø)
( 1 ) Gudbrandsdalen, Vals fra   (N)
( 1 ) Henry´s Good Fortune  e.George Wilson (CAN)
( 1 ) Norsk Mazurka(2)   (N)
( 1 ) Halling e. P.A.Olsen Stensland  e. Dalakopa (N - Bohuslän)
( 1 ) Jens Peter Larsen  (Spil-Jens Peter) (DK)
( 1 ) Harrin Jenkka, Finsk schottis   (SF)
( 1 ) Stulen schottis  stjålet fra Røros-triol-polska (N)
( 1 ) Saltdal, Polka fra   (N - Nordland)
( 1 ) Lollands Kontra   (DK - Lolland)
( 1 ) Sukkertøj   (N)
( 1 ) Ceylon Wallin   (S)
( 1 ) Grendehusvalsen  e. Geir Lystrup (N)
( 1 ) O´Carolan, Vals   Turlough O´Carolan (IRL)
( 1 ) Georg Brobakken, Masurka e.   (N)
( 1 ) Vintervals   Jo Asgeir Lie (N)
( 1 ) Norska valsen   (N)
( 1 ) Ola Elven   (N)
( 1 ) Nr. 4 vals  eller Familievals (DK)

Island (6 besøgende 8 noder set)

( 3 ) Pigernes Fornøjelse  Præstø Amt (DK - Præstø Sjælland)
( 3 ) Hamborg sekstur  e. Thomas Thomsen (DK - Randersegnen)
( 1 ) Jeg lukked op min kiste   (DK - Sønderho)
( 1 ) Den Toppede Høne fra Vendsyssel  e. Kazio og 358 (DK - Vendsyssel)

Belgien (5 besøgende 97 noder set)

( 4 ) Bellmans polska  Fra Hälsingespelman Bellman (S - Hälsingland)
( 3 ) Blekingepolskan   e. Hjort Anders (S - Bingsjö)
( 3 ) Eda, Polska fra   (S - Jösse Härad Värmland)
( 3 ) Carl-Erik Berndt, polska e.   (S - Skåne)
( 2 ) Dahl Polska efter Ola Olsson   (S - Blekinge)
( 2 ) Blind Mattis leken  e. Ola Bäckström (S - Västerdalarna Dalarna)
( 2 ) Näckens polska (Småland)   (S - Småland)
( 2 ) Egelunds Polska   Jørgen Sten Andersen (DK)
( 2 ) Hälleforsnäs, Polska   (S - Södermanland)
( 2 ) Näckens polska  e. A. A. Afzelius (S)
( 2 ) Brurleken   (N - Røros)
( 1 ) Brudpolska, Hans Kennemark   Hans Kennemark (S - Västergötland)
( 1 ) Blickus polska efter Gullis Erik  Orsa polska (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Bleking e. Carl Aron Hakberg   (S - Västergötland)
( 1 ) Djävulspolskan från Brunskog  Jössehärspolska e. Magnus Olsson (S - Värmland Jösse härad Dalarna)
( 1 ) Fredes polska   Frede Nielsen (DK - Lolland)
( 1 ) Nils Andersson  (Svenske Niels) (DK)
( 1 ) Bodakôlla  Bodapolska Olle Moraeus (S - Boda Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Degeberga nr. 284, Slängpolska fra  e. Ola Persson Lundquist (S - Österlen)
( 1 ) Blåfinskan   Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
( 1 ) Fjös Erk, Springlek efter  Lima (S - Västerdalarna Dalarna Lima)
( 1 ) Brevduvan  slängpolska Assar Bengtsson (S - Skåne)
( 1 ) Dräng Jerks polska II  e. Röjås Jonas (S - Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Emmeriks 50 års polska   Ole Quistgaard (DK)
( 1 ) D-durspolska  Boda (S - Boda Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Vrålkåda  e. Väsen Roger Tallroth (S)
( 1 ) Eklundapolska nr. 1, Vasas Jomfrurejse  "Wasas jomfrurejse" Leonard Larsson (Viksta Lasse) (S - Uppland)
( 1 ) Första Halvan Springlek  Lima (S - Västerdalarna Dalarna)
( 1 ) Frisells Storpolska   Anders Frisell (S - Västerdalarna Dalarna)
( 1 ) Brudpolska af Jonas Börjesson   (S - Småland)
( 1 ) Bleking  e. C. A. Hakberg, Falköping (S - Västergötland)
( 1 ) Degeberga nr. 290, Slängpolska fra  e. Ola Persson Lundquist (S - Österlen)
( 1 ) Degeberga, Slängpolska fra   (S - Skåne)
( 1 ) Fanteladda   (S - Finnskog)
( 1 ) Bränd Jon, Polska efter   (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Dräng Jerk, Polska efter (i G)   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Enviken, Polska fr.  e. Vilh. Hedlund (S - Enviken Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Dan Danielson, Polska e.  Munkfors Värmland (S - Värmland)
( 1 ) Ylva & Bosses Brudevals   Roger Tallroth (S)
( 1 ) Menuet II fra Randersegnen   (DK - Randersegnen)
( 1 ) Ekko polska fra Boda   (S - Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Finn-Påls Polska eller polska e. Elsa Siljebo   (S - Lappland)
( 1 ) Dimmisjonspols   Sturla Eide Sundli (N - Røros)
( 1 ) Erkgärds Mats Ersson, Polska efter   (S - Malung Västerdalarna Dalarna)
( 1 ) Bron över Sveg   Kalle Almlöf (S - Västerdalarna Dalarna)
( 1 ) Willafjord   (Shetland - Shetland)
( 1 ) Bisonpolska   Olov Johansson (S)
( 1 ) Dejlig Polska  e. Roskilde Spillemandslaug (DK)
( 1 ) Fjös Erk, Springlek efter  Lima (S - Dalarna Västerdalarna Lima)
( 1 ) Boxholm, Slängpolska fr.  e. Lars Söderström (S - Östergötland)

UKRAINE (5 besøgende 18 noder set)

( 1 ) Lasse i Svarven, Hambo e.   (S - Småland)
( 1 ) Indusbacken  Orsa (S - Orsa)
( 1 ) Rask Kontra   (DK - Jylland Thy)
( 1 ) Hej vil du med så kom, så går vi ryding om e. Peter Uhrbrand   (DK - Fanø)
( 1 ) Fiolen min   J. E. Öst (S)
( 1 ) Norrala polska   (S - Hälsingland)
( 1 ) Kypasjärvi, Polka från  e. Albin Hjelm (S - Norrbotten)
( 1 ) Morasystern efter Hinspojkarna   (S - Dalarna)
( 1 ) Bakmes  Vårvindar friska variant Åker Erland Jonsson (S - Västerdalarna Dalarna)
( 1 ) Dyrö, Vals   Jaerv (Joel Hagen) (S - Västergötland)
( 1 ) Fjös Erk, Springlek efter  Lima (S - Västerdalarna Dalarna Lima)
( 1 ) Hu hej hummel i æ vand   (DK - Fanø)
( 1 ) Södra Dalarna, Polska e. August Lund  e. August Lund (S - Dalarna)
( 1 ) Vesterhavet i skjorteærmer   Chr. Peter Larsen, Løgstør (DK - Himmerland)
( 1 ) Per och Anna, Brudmarsch till   Pererik Moraeus (S)
( 1 ) Seglora, Vals från   (S - Västergötland)
( 1 ) Lima, Schottis fr.  Väster Dalarna (S)
( 1 ) Ombyggnaden   Pers Erik (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)

ESTONIA (4 besøgende 14 noder set)

( 2 ) Holev valsen  fra Fyn (DK - Fyn Østfyn)
( 1 ) Lybsk   (DK - Langeland)
( 1 ) Fula Schottish   Folke Jønsson (S)
( 1 ) Norrala polska   (S - Hälsingland)
( 1 ) Färsk Schottish   Maria Jonsson (S)
( 1 ) Brudpolska, Hans Kennemark   Hans Kennemark (S - Västergötland)
( 1 ) Mortens Polka   (DK)
( 1 ) Gånglåt från Äppelbo  e. Ärtbergs Kalle (S - Västerdalarna Dalarna)
( 1 ) Margaret's waltz   Pat Shaw (UK)
( 1 ) Emmas vals   (SF)
( 1 ) Eskimo Waltz  e. Bente Prior Frank Rogers (USA)
( 1 ) Polka sekstur  Himmerland (DK - Himmerland)
( 1 ) Sex Tour Nr. 78  e. Søren Christiansen, Strøby (DK)

POLAND (4 besøgende 6 noder set)

( 4 ) Nr. 20 "Viben"  polskdans (DK)
( 2 ) Quiero Ser Tu Sombra   (Venezuela)

JAPAN (4 besøgende 4 noder set)

( 1 ) Rödön, Schottis från   Rickard Näslin (S - Jämtland)
( 1 ) Bränd Jon, Polska efter   (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Brudestykke, Første   (DK - Sønderho Fanø)
( 1 ) Ålefeskarns vals   Bröderna Berlin (S - Bohuslän)

ARMENIA (2 besøgende 13 noder set)

( 2 ) Det er så yndigt at følges ad   C.E.F.Weyse 1833 ( - Bornholm)
( 1 ) Fishers Hornpipe   (FR-CAN)
( 1 ) Klarinetpolka   ()
( 1 ) Vi går ej af dette hus . . .  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
( 1 ) Skæve Thorvald   (DK)
( 1 ) A vil danse med Mett' Mari   (DK - Sønderho Fanø)
( 1 ) At samles - skilles ad  Afskedssang, Fanø (DK - Fanø)
( 1 ) Byss-Calle, Slängpolska e.  Uppland (S - Uppland)
( 1 ) Bakmes   e.Lars Vilhelm Johansson (S - Lima Västerdalarna Dalarna)
( 1 ) Solen den vækker op  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
( 1 ) Horgalåten   (S - Hälsingland)
( 1 ) Bakmes  Vårvindar friska variant Åker Erland Jonsson (S - Västerdalarna Dalarna)

MAURITIUS (2 besøgende 2 noder set)

( 2 ) Majas hambo   Nils G. Hedlund (S - Hälsingland)

Østrig (2 besøgende 4 noder set)

( 1 ) Gånglåt från Äppelbo  e. Ärtbergs Kalle (S - Västerdalarna Dalarna)
( 1 ) Uppsalapolskan  fr. Malung, Dalarna (S - Malung Västerdalarna Dalarna)
( 1 ) Emmas vals   (SF)
( 1 ) Polka e. Blomqvistarna   (S - Norrbotten)

SPAIN (2 besøgende 3 noder set)

( 2 ) Majas hambo   Nils G. Hedlund (S - Hälsingland)
( 1 ) Brors Hambo   Bror Dahlgren (S)

SINGAPORE (1 besøgende 1 noder set)

( 1 ) Polka i G, Svenske Nils  Nr. 27 fra nodebog (DK - Jylland)

Australien (1 besøgende 1 noder set)

( 1 ) Rheinländer Polka, nr 692   (DK)

CROATIA (1 besøgende 1 noder set)

( 1 ) Degeberga nr. 284, Slängpolska fra  e. Ola Persson Lundquist (S - Österlen)

TURKEY (1 besøgende 1 noder set)

( 1 ) Brudevals (bryllupsvals)   Niels W. Gade (DK - Holbæk Sjælland)

EGYPT (1 besøgende 1 noder set)

( 1 ) Sjungarleken  Polska fr. Lima e. Sjungar Lars (S - Västerdalarna)

HUNGARY (1 besøgende 3 noder set)

( 1 ) Engelsker i D   Janet Vahl (DK)
( 1 ) Fyrtur  e. J. A. Guldstrand, Hjortshög Skåne (S - Skåne)
( 1 ) Majas hambo   Nils G. Hedlund (S - Hälsingland)

NEW ZEALAND (1 besøgende 1 noder set)

( 1 ) muntre kreds, Den   (DK - Amager Sjælland)

BRAZIL (1 besøgende 1 noder set)

( 1 ) Glommersträsk, Schottis fr.  e. Norrlåtar (S - Norrbotten)

ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN (1 besøgende 11 noder set)

( 1 ) Svensk Annas vals   (S)
( 1 ) Spel-Gulles polska  Medelpad (S - Medelpad)
( 1 ) Ranveig   Bent Helgren Jakobsen (N - Røros)
( 1 ) Mockfjärd, Gånglåt från  "Frisells gånglåt" e. Anders Frisell, Mockfjärd (S - Västerdalarna Dalarna)
( 1 ) Hommage á Edmond Pariso   (FR-CAN)
( 1 ) Ström-Erske, Polska e.  Föllinge, Jämtland (S - Föllinge Jämtland)
( 1 ) Sønderborg dobbelt kvadrille   (DK - Als)
( 1 ) Säbb Jons Gånglåt   (S - Dalarna Västerdalarna)
( 1 ) Karis Pers Polska  Dalarna (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
( 1 ) Jänta å ja  (en ting er vis) (S - Värmland)
( 1 ) Lars Hökpers vals   Lars Hökpers (S)

PORTUGAL (1 besøgende 7 noder set)

( 1 ) Skal vi gå til fremmede lande   (DK - Fanø)
( 1 ) Når vinden er os føjelig   (DK - Sønderho Horsens Fanø)
( 1 ) Tænk på enden   (DK - Sønderho Fanø)
( 1 ) Nordvest  fannik (evt. som sønderhoning) (DK - Nordby Fanø)
( 1 ) Poul Jonas' styk  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
( 1 ) Allemagasej  mærkelige sønderhoning (DK - Fanø)
( 1 ) Jeg var en ung sømand   (DK - Fanø)

Schweiz (1 besøgende 1 noder set)

( 1 ) Hillerød mazurka   (DK - Hillerød)

Færøerne (1 besøgende 2 noder set)

( 1 ) Siljansnäs och Rättvik, Vals från  e. Roligs Per Andersson, arr. Magnus Bäckström (S - Dalarna Rättvik Österdalarna)
( 1 ) Eskilstunaminnen   Karl Jularbo (S - Dalarna)