Nodesamling, Index
Folkets hus spillefolk
Spil melodi

Lav stiknode af denne liste | Minimal node

  (DK - København Fredericia )

Biografier

Brødrene Bast   (DK - Lolland Amager Sjælland Lolland-Falster)
Janet Vahl   (DK - Fyn Himmerland Lolland Als Lolland-Falster Roskilde)
Nils Johansson  (Lapp Nils) (S - Shetland)
"Svenske" Ole Quistgaard   (DK - Bohuslän Hardanger Vendsyssel Midtfyn)

Engelsk

Engelsk, e. Alfred Petersson  e. Alfred Petersson (S - Blekinge)
Engelska, e. Anders Carlsson   Anders Leonard Carlsson (1891-1968) (S - Bohuslän)
Engelska från Björkekjärr   (S - Västergötland)
Brännvinsdans   (S - Skåne)
Båtsman Dristig, Engelska e.   ( - Västergötland)
Danish Tune, Vinterengelsker  Vinterengelsker Jørgen Sten Andersen (DK - Roskilde)
E. Jonsson, Engelska e.   (S - Västergötland)
Ekelund, Engelska e.   (S - Skåne)
Engels nr.14   (DK - Århus)
Engelsk   (DK - Holstebro)
Ernst Abrahamsson, Engelska e.  Ödsmål (S - Bohuslän)
Eskilsminne, Engelska från   Stig Persson (S - Skåne)
Fakta-tur   Inge Barfod (DK - København Sjælland)
Fyrtur  e. J. A. Guldstrand, Hjortshög Skåne (S - Skåne)
Engelska efter Groupa  e. Johan A.Nilsson, Munkedal Bohuslän (S - Bohuslän)
Engelsk Dans fra Bornholm (Habbadam)   (DK - Bornholm)
Hjortsberga, Engelska   (S - Småland)
Jeppson, A. - Engelska e.   (S - Skåne)
Johannes Nord, Engelska e.  Fyrtur (S - Skåne)
Kurt´s Engelska   Jørgen Sten Andersen (DK - Roskilde Sjælland)
Lyø Engelsk   Janet Vahl (DK - Lyø)
Löfgren, Engelska   (S - Skåne)
Mallebrok   (DK - Himmerland)
Myldretid i Malmö   (S - Skåne)
Nättraby, Engelska   (S - Blekinge)
Per Svensson, Anglais af  Skåne (S - Skåne)
Engelskdans   (DK - Præstø)
Saven   Jørgen Sten Andersen (DK - Roskilde)
Lille Serenade  Jubilæum Roskilde Spillemandslaug 2016 M.U.Zach og Leif Kastberg (DK - Roskilde)
Engelsker fra Skåne   (S - Skåne)
Släp, Engelska från  e. Fritz Oskar Brogren (S - Halland)
Sofieroengelskan   Karin Wallin (S - Skåne)
Solhvervssang  trad. engelska fra Skåne (S - Skåne)
Engelskdans 1   (DK - Præstø)
Tolg, Engelska   (S - Småland)

Sønderhoning, Mandødanser og Fanniker

Allemagasej  mærkelige sønderhoning (DK - Fanø)
Alle mine brødre, sønderhoning   (DK - Fanø)
Alt, så trækker vi trøjen af  fannik (DK - Nordby Fanø)
Atten gulerødder   (DK - Sønderho Fanø)
A vil danse med Mett' Mari   (DK - Sønderho Fanø)
Bedstefars Snaps  fannik (DK - Nordby Fanø)
Brudestykke, Første   (DK - Sønderho Fanø)
Brudestykke, Andet  efter Svend Erik, Roskilde (DK - Sønderho Fanø)
Brudestykke, Tredje   (DK - Sønderho Fanø)
Den nye sønderhoning   (DK - Sønderho Fanø)
Der bor en bager, Rask sønderhoning   (DK - Fanø)
Der levede en herlig mand   (DK - Fanø)
Det var ved Helgoland   (DK - Fanø)
Enkedansen   (DK - Sønderho)
En pige vandred' ud i en have  fannik (DK - Fanø)
Fannikedans   (DK - Fanø)
Fisken ligger på hviden sand  sønderhoning e. ULC (DK - Sønderho Fanø)
For at være som man bør   (DK - Fanø)
Føringerdans   (DK - Sønderho Fanø)
Første August, Den  e. Frits Brinch (DK - Sønderho Fanø)
Gamle Bonde  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
Gl. Jes Sonnichsens styk   (DK - Sønderho Fanø)
Habbadekuk  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
Hans Chr. drog til stads . . .  Fannik nr. 95 (DK - Nordby Fanø)
Hans Madsens kiste, fannik  Fannik (DK - Fanø)
Hans Peder Madsens styk  sønderhoning e. ULC (DK - Sønderho Fanø)
Hans Thamsen  sønderhoning e. Je (DK - Sønderho Fanø)
Hej fi-de-li Nils Thamsen  sønderhoning e. ULC (DK - Sønderho Fanø)
Hej vil du med så kom, så gør vi ryding om  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
Hønen  sønderhoning Ole Torben Jensen (DK - Sønderho Fanø)
Æggesuppe og ævlekage  æ herremands datter (2 første dele) (DK - Sønderho Fanø)
Hu hej hummel i æ vand   (DK - Fanø)
Ja før skal bjerget smelte   (DK - Fanø)
Jeg er så fro, jeg er så glad ...  e. Kristian Bugge (DK - Sønderho Fanø)
Jeg gik mig ud spadserende   (DK - Fanø)
Jeg går i tusind tanker   (DK - Sønderho Fanø)
Jeg lukked op min kiste   (DK - Sønderho)
Jeg tror min sæl jeg har en æble i mi lom   (DK - Fanø)
Jeg var en ung sømand   (DK - Fanø)
Jyllands land   (DK - Fanø)
Kakkelovnen   (DK - Nordby Fanø)
Kan du huske, hvad du loved' mig, Som stjernerne ...   (DK - Sønderho Fanø)
Kirsten og jeg, Rasksønderhoning   (DK - Fanø)
Kirstine gik tit i lunden ene  eller Polonæse (DK - Sønderho Fanø)
Kom vo´sook   (DK - Fanø)
Kællingen  e. Kristian Bugge (DK - Sønderho Fanø)
Kære moder, når du danser hvord´n står dit stumped skørt?   (DK - Fanø)
Kære moder, fannik   (DK - Fanø)
Kællingens kat, den snapped´ en mus   (DK - Fanø)
Lars Brinch´s ( Lige Ind )   (DK - Fanø)
Lisbeths Marens Stykke   (DK - Fanø)
Luffes styk'  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
Manøsk brujdans   (DK - Fanø)
Mathis Mortensen   (DK - Sønderho Fanø)
Niels Thøgersens styk  sønderhoning e. Je' Sweevers (DK - Sønderho Fanø)
Nordvest  fannik (evt. som sønderhoning) (DK - Nordby Fanø)
Når vinden er os føjelig   (DK - Sønderho Horsens Fanø)
Og hvad er det for narreri   (DK - Nordby Fanø)
Og vil du være.. (ell. Lille Stine)   (DK - Nordby Fanø)
Oh, kunne du mit hjerte se  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
Ostindiens velkomst  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
Per' Thomsens Ane's stykke  Fanø (DK - Fanø)
Poul Bille og Jordomsejlingen  sønderhoning e. Je' Sweevers (DK - Sønderho Fanø)
Poul Jonas' styk  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
Poul Pejsen   (DK - Sønderho Fanø)
Rask sønderhoning, Oh de kvindfolk  Oh, de kvindfolk (DK - Sønderho Fanø)
Rundt på gulvet  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
Rundt på gulvet  e. Kristian Bugge (DK - Sønderho Fanø)
Rødspætten  sønderhoning Johnny Boesen (DK - Sønderho Fanø)
Æ Rømeser   (DK - Fanø)
Sakkukvisen   Sv. Meinertz (DK - Sønderho Fanø)
Skal vi gå til fremmede lande   (DK - Fanø)
Skotsk fannik   Ole Torben Jensen (DK - Nordby Fanø)
Solen den vækker op  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
Stam Villums styk'  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
Svip svap svovstikke   (DK - Fanø)
Sydvest (Brudemarch)   (DK - Fanø)
Søren Fogeds styk'  sønderhoning e. Je' Sweevers (DK - Sønderho Fanø)
Sørines styk'  sønderhoning Ole Torben Jensen (DK - Sønderho Fanø)
Hej vil du med så kom, så går vi ryding om e. Peter Uhrbrand   (DK - Fanø)
Så satte de hende på gaden ud   (DK - Fanø)
Tænk på enden   (DK - Sønderho Fanø)
Unse Katrine´s stykke   (DK - Fanø)
Vi går ej af dette hus . . .  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
Visselul  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
Æ Beeshus   Ole Torben Jensen (DK - Als)
Æ Føhringer   (DK - Fanø)
Æ Lam   (DK - Fanø)
Æ sikstyk'  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)

Hambo

Benigröten av Laif Carr  Hambo av Laif Carr (S - Skåne)
Bryggare Viktors Polska   (S - Medelpad)
Ceylons hambo   (S - Uppland)
Fynsk Hambo nr. 1   Janet Vahl (DK - Fyn)
Fynsk Hambo nr. 2   Janet Vahl (DK - Fyn)
Hambo på logen   Karl Salomonsson (S - Halland)
Horgalåten   (S - Hälsingland)
Hambo e. Anders Johnsson   (S - Hälsingland)
Jänta å ja  (en ting er vis) (S - Värmland)
Karis Pers Polska  Dalarna (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
"Kinda" hambo  e. Lars i Svarven (S - Östergötland)
Lasse i Svarven, Hambo e.   (S - Småland)
Liten Karin  e. Röjås Erik Andersson (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Lomträsk, Hambo från  e. Algot Johansson (S - Lappland)
Majas hambo   Nils G. Hedlund (S - Hälsingland)
Marknads hambo   (S - Norrbotten)
Möllevångshambo   Assar Bengtsson (S - Skåne)
Pling-Plong hambo  Gästrikland (S - Gästrikland Hälsingland)
Rallarhambo   (DK - Norrbotten)
Den Seje   Ivan Bjerre Damgård (DK - Århus)
Skinnbracka med lucku   (S - Dalarna Boda Österdalarna Jämtland)
Sommerhambo   Mogens Jul Christensen (DK - Sjælland Midtsjælland)
Spel-Albert, Hambo   (S - Norrbotten)
Vigers polska  fra Järvsjö (S - Hälsingland)
Ölands - hambo   Philip Widén (S - Öland)

Hopsa

Ane Louises Hopsa   Thomas Thomsen (DK - Holstebro)
Anstender Hopsa  e. Kræn Degn, Jerslev Svenske Niels (DK - Vendsyssel)
Bekkasinhopsa   Svend-Erik Pedersen (DK - Roskilde Sjælland Horsens)
Bette Mette   (DK - Thy)
Hopsa, af Borcher Madsen   Borcher Madsen (DK - Lolland)
Bumpe-Skotsk   (DK - Møn)
Drillehopsa   (DK - Lolland)
Du sku´ skamme dig  Fur (DK - Fur)
Evald Thomsen nr 11   (DK - Himmerland)
Falster, Hopsa fra   (DK - Falster Lolland-Falster)
Fandens Hopsa   (DK - Sjælland)
Femtrinnet Hopsa   (DK - Mors)
Flethopsa   (DK - Sjælland)
For 5. gang  Fur (DK - Fur)
Forårssolen  e. Klaus Pindstrup Niels Nørgaard, Byrsted (DK - Himmerland)
Fuur Hopsa e. Jens Jeppesen   (DK - Fur)
Fyens hopsa   Janet Vahl (DK - Fyn)
Gadbjerg hopsa   Frederik Iversen (DK - Vejle)
En gammel hopsa e. Otto Trads  e. Otto Trads (DK - Himmerland)
Hopsa i H-moll   (DK - Vestjylland)
Hopsa fra Asperup (696)   (DK - Fyn)
Hopsa fra Lolland (472)   (DK - Lolland)
Hopsa fra Tåsinge   (DK - Tåsinge)
Hopsa fra Gylling (697)   (DK - Horsens)
Hopsa fra Lejrekanten (701)   (DK - Roskilde)
Hopsa fra Lemvig (700)   (DK - Hardsyssel)
Hopsa fra Præstø (698)   (DK - Præstø)
Hopsa fra Sdr. Omme (704),   (DK - Vestjylland)
Hopsa fra Høng   (DK - Sjælland)
Jørn Skovfogeds hopsa   Henning Munnecke (DK - Nordsjælland Sjælland)
Klaphopsa  fra Fyn (DK - Fyn)
Levy Wilsen, Hopsa e.  Læsø (DK - Læsø)
Links Hopsa   (DK - Nordfyn)
Lolland, Hopsa   (DK - Lolland)
Lyø Hopsa   (DK - Fyn)
Marens Hopsa  e. Maren i Gørding (DK - Vestjylland)
Maries hopsa   (DK - Himmerland)
Marken er mejet  Høstdans fra Randers (Salling) (DK - Fyn Randersegnen)
. . med en knusende ro   (DK - Himmerland)
Molbodrengens hopsa  e. Evald Thomsen Otto Rasmussen (DK - Odsherred Sydjylland Sjælland)
Møns hopsa  Den lille jydske (DK - Møn)
Raaby Hopsa eller Råby Hopsa   (DK - Randersegnen)
Ravgal  Fur (DK - Fur)
Russisk vals (hopsa)  Fur (DK - Fur)
Hopsa fra Salling  e. Henning Hovgaard, Rødding (DK - Salling)
Sebbersund Hopsa  fra Hirtshalsegnen (DK - Vendsyssel)
Skrædderens Hopsa   (DK - Møn)
Spansk Hopsa   (DK - Himmerland)
Taterhopsa  Gule Fandens Hopsa (DK - Vestjylland)
Trads hopsa  Rheinlænderhopsa (DK - Himmerland)
Tyrolerhopsa, e. Jens Frederiksen   (DK - Himmerland)
Tyrolerhopsa  Fur P.M.Nielsen (DK - Fur)
Vesterhavet i skjorteærmer   Chr. Peter Larsen, Løgstør (DK - Himmerland)

Kreds- og fællesdanse

Alsinger sextur, Stolbro  fra Stolbro (DK - Als)
Alsinger sekstur  Almindelig sekstur (DK - Sønderjylland)
Brandelev, Sekstur fra  e. Jens Jensen (DK - Sydsjælland)
Bøhmerdans  Det sorte Lam (DK - Lolland-Falster)
Du har så ømt et øje, i G-dur   (DK - Vestsjælland)
Familie sekstur fra Præstø   (DK - Præstø Sjælland)
Fandango   (DK - Thy)
Feder Mikkel  Himmerland (DK - Himmerland)
Frederik Olsens Sekstur  e. Gunner Jensen, Skælskør (DK - Sjælland)
Gamle nr. 12  Langeland (DK - Langeland)
Hamborger paa langs   (DK - Thy)
Hamborg sekstur  e. Thomas Thomsen (DK - Randersegnen)
I-da-bleska, Steen Jagd   Steen Jagd (DK - København)
Jødetur fra Mors   (DK - Mors)
Kysdans  Gert Andersen i Volling (DK - Midtjylland)
Københavner sekstur fra Thy   (DK - Thy)
Lang Menuet  Falster (DK - Falster)
Longsomma Gjârted  (Langsomme Gertrud), Bornholm (DK - Bornholm)
Långdans från Sollerön  Ingvar Norman efter Reser Anna (S - Österdalarna Dalarna)
Mellem Kagel og æ Væg   (DK - Thy)
muntre kreds, Den   (DK - Amager Sjælland)
Ny Sekstur   (DK - Mors)
Pigernes Fornøjelse  Præstø Amt (DK - Præstø Sjælland)
Polka sekstur  Himmerland (DK - Himmerland)
Den røde lue, Himmerland  Himmerland (DK - Himmerland)
Den Røde Lue, Salling   (DK - Salling)
Sekstur fra Præstø II   (DK - Præstø)
Sekstur på langs   (DK - Thy)
Sisken  Himmerland (DK - Himmerland)
Svängrumpa  Langdans fra Skåne (S - Skåne)
Totur fra Vejle  e. Børge Christensen/T.K. (DK - Vejle Fyn)
Varsoviane   (DK - Himmerland)
Væverdansen  "Væve vadmel" Lolland-Falster (DK - Lolland Falster Lolland-Falster)

Marsch og Gånglåt

Barkbrödslåten  Leksand, e. Karl Sporr/Knis Karl/Hagollas Per i Ullvi (S - Leksand Dalarna Österdalarna)
Begåvningsmarsch från Funäsdalen   (S - Jämtland)
Bingsjö, Gånglåt fr.   Hjort Anders Olsson (S - Dalarna Bingsjö Österdalarna)
Jämtlands Brudmarch  Jämtland (S - Jämtland)
Bryllupsmarch I fra Himmerland   (DK - Himmerland)
Bryllupsmarch II fra Himmerland   (DK - Himmerland)
Bytt Lasses Brudmarsch   (S - Hälsingland)
Dalajärna, Skänklåt från   (S - Västerdalarna Dalarna)
Vägen till Dalstuga  Gånglåt Jonas Knutes (S - Bingsjö)
Delsbo Brudmarsch  e. klockare Söderblom (S - Hälsingland)
Der kom en låt  Värmland Karin Ohlsson (S - Värmland)
Drengenes Marsch   Herluf Donslund (DK - Fyn)
Efterkälken  e. Hjort Anders (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
40 års Marchen   Jørgen Sten Andersen (DK - Roskilde)
Gotlands Bröllopsmarsch   (S - Gotland)
Gärdebylåten   Hjort Anders Olsson (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
March til Havnens Spillemænd   Jørgen Sten Andersen (DK - Sjælland)
Skänklåt fr. Hedemora   (S - Dalarna)
Jægermarch fra Roskilde   (DK - Roskilde)
Jämtland, Brudmarsch från  e. Theodor Ohlson (S - Jämtland)
Kers Lars Brudmarsch   (S - Österdalarna Dalarna)
Kyrkmarsch fr. Östervåla   Olov Jansson (S - Uppland)
Lasses Hans Eriksson, skänklåt eft.   (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Lejsme Pers brudmarsch  Malungs brudmarsch (S - Västerdalarna Dalarna)
Leksands Brudmarsch  e. Knis Karl (S - Leksand Dalarna Österdalarna)
March fra Fredericia   (DK - Vejle)
March fra Fyn I   (DK - Fyn)
March fra Fyn II   (DK - Langeland)
March I fra Salling   (DK - Salling)
March II fra Salling   (DK - Salling)
March med Vals   (DK - Tåsinge)
March fra Rends   (DK - Sønderjylland)
March fra Vestegnen I   (DK - Vestjylland)
March fra Vestegnen II   (DK - Vestjylland)
Mathias Blom, Gånglåt e.  "Bjällarkon" (S - Hälsingland)
Mellem fire og fem   Elin Andreasen (DK - København)
  ( - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Min levnads afton  e. Pekkos Olof Hansson (S - Dalarna Österdalarna)
Mockfjärd, Gånglåt från  "Frisells gånglåt" e. Anders Frisell, Mockfjärd (S - Västerdalarna Dalarna)
Mungalåten   (S - Uppland)
Brudmarsch till Olle och Birgitta   Leif Göras (S - Orsa)
Parade-March   (DK - Bornholm)
Ridmarsch, Gästrikland   (S - Gästrikland)
Spillemandsmarch, Roskilde   Svend Erik Pedersen og Svein Nymo (DK - Roskilde Sjælland)
Rättvikarnas Gånglåt  e. Anders Sparf (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Rättviks Brudmarsch   (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Røros, Brudemarsch fra   (N - Røros)
Sarkofagmarschen e. Blank Kalle   (S - Dalarna)
Selsø, gånglåt fra   Svend-Erik Pedersen (DK - Sjælland)
Skullbräddleken  Brudmarsch från Mockfjärd (S - Västerdalarna)
Skänklåt till Spelman   (S - Enviken)
Solskenlåten och Kullerullvisan   (S - Leksand)
Säbb Jons Gånglåt   (S - Dalarna Västerdalarna)
Till Far   Pers Erik Olsson (1912-1983) (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Unsetholmen Gånglåt  eller Stjuls fra Rättvik (S - Rättvik)
Gånglåt från Äppelbo  e. Ärtbergs Kalle (S - Västerdalarna Dalarna)

Mazurka

Aggersund Mazurka   Svenske Niels (DK - Jylland)
Balfolk mazurka   Kristian Bugge (DK - Roskilde Sjælland)
Blekinge, Mazurka fra  e. Yngve Persson (S - Blekinge)
Flickan med polkahåret   Jonas Persson (S - Småland)
Gamle Else  fra Blåhøj (DK - Midtjylland)
Gevningebogen, Mazurka fra  Gevningebogen no.40 (DK - Roskilde Sjælland)
Gevningebogen, Mazurka A dur   (DK - Roskilde)
Hillerød mazurka   (DK - Hillerød)
Levi Vilsen, Mazurka e.  Læsø (DK - Læsø)
Livlig Mazurka   (S - Roskilde Sjælland)
Mazurka   (DK - Sydsjælland)
Mazurka   (DK - Hillerød)
Mazurka fra Holstebro   (DK - Holstebro)
Mazurka fra Langeland   (DK - Langeland)
Mazurka   (DK - Præstø)
Mazurka fra Vestegnen   (DK - Vestjylland)
Polsk Mazurka   (DK - Fyn)
Rumpedarra (Violindræbermazurka)  e. Svarte Bengt Eriksson, Malmø (S - Skåne)
Raaby Mazurka   (DK - Randersegnen)

Polka

Afslutnings Polka   Ivan Bjerre Damgård (DK - Århus)
Alfred på Hultet  polkett (S - Bohuslän)
Amagerpolka  Herning (DK - Amager Sjælland)
Annen Polka e. Viggo Gade og Sven Ottosen   (S - Norrbotten)
Ben i haven   (DK - Fyn)
Polka e. Blomqvistarna   (S - Norrbotten)
Christina Jørgensens 70 års polkett  lillejulaften 15 Ole Quistgaard (DK - København)
Dei Bleei Maij frå Bjer'by  optegnet i Bjergby, Vendsyssel (DK - Vendsyssel)
Det varme Mad  e. Lars Frøstrup Andersen, Fur (DK - Fur)
Dronningedans   (DK - Møn)
Ebbas Polka   Marianne Waarkjær (DK - Roskilde)
Elisabeth polka   Lars Frøstrup Andersen, Fur (DK - Fur)
Forkert Polka vesten om  efter Madvig Vilsen, Læsø (DK - Læsø)
Frederiksens polka, nr 38  Polka nr 38 (DK - Himmerland)
Skosk fra Fur   (DK - Fur)
Hamborger fra Fur   (DK - Fur)
Fur Polka no. 46  Fur polka no. 46 (DK - Fur)
Fur Polka no. 28   (DK - Fur)
Railænger no. 43  Fur polka no. 43 (DK - Fur)
Fur Polka 1.5   (DK - Fur)
Fiskemanden   P. Stærk Gjedsted (DK - Fur)
Galop   (DK - Fur)
Tyroler Hamborg fra Fur   (DK - Fur)
Fynbo, Den gamle   (DK - Thy)
Fynbo i F   (DK - Vestjylland)
Den gamle degn   (DK - Sydjylland)
Gunnesbopolka   Daniel Gullström (S - Västergötland)
Gunvers Polka   Thomas Thomsen (DK - Holstebro)
Hamborger, Ole Kjær   Ole Kjær (DK - Vestjylland)
Hamborger, Jens Frederiksen  Hamborger Jens Frederiksen (DK - Himmerland)
Hamborger Polka   (DK - Vejle)
Han som hakar upp sig  Västerbotten (S - Västerbotten)
Hedenäset, Polka från  e. Axel Falk (S - Norrbotten)
Henrik Smith   (DK - Himmerland)
Fædrelandspolka  Himmerland (DK - Himmerland)
Hoppvals fra Røros  e. Dalakopa (N - Røros)
Lönsbodapolkan eller Polkett fr. Hästveda  Skåne (S - Skåne)
Jakobsens Rheinlænder nr 2   (DK - Vejle vestegn)
Jens Frederiksens polka  e. Jens Frederiksen, Als i Himmerland (DK - Himmerland)
Jens Frederiksen, nr 685 Polka   (DK - Himmerland)
Jens Lyngses Polka  Læsø (DK - Læsø)
Junkerträsk, Polka från  e. William Johansson (S - Norrbotten)
Jørgen Christians polka  efter Hartvig Mortensen, Læsø (DK - Læsø)
Karls Polka   (DK - Thy)
Den Kloge Kones Polka  Fur polka no. 1.1 LFA GDG (DK - Fur)
Koppa-polka   (S - Västergötland)
Kringelhede polka   Svenske Niels (DK - Vendsyssel)
Kypasjärvi, Polka från  e. Albin Hjelm (S - Norrbotten)
Labri polka   (DK - Sydjylland)
Lasse i Svarven   (S - Småland)
Lavs Jensens Hiv-Om-Galop   (DK - Tåsinge)
Lybækkeren   (DK - Himmerland)
Lars Peter på Rimmi nr 10  Forkert polka e. Levy Wilsen (DK - Læsø)
Løgstør polka   (DK - Himmerland)
Låten överom kvinten   (S - Västerbotten)
Madsbøl polka nr. 2  e. Svend Madsbøl, Thy (DK - Thy)
Nummer 65 Polka  Norvestsjælland (DK - Vestsjælland Sjælland)
Norsk Fynbo   (DK - Salling)
Nu går det godt igen polka  Himmerland (DK - Himmerland)
Oksbøl polka  e. Hans Tinus Nielsen, Oksbøl (DK - Lolland Lolland-Falster)
Fynbo efter Oldefar   (DK - Vestjylland)
Oldermandens Hat og Mojn, To Rheinlændere  To Rheinlændere fra Danmark Nina Frederiksen (DK - Roskilde)
Orust, Polka fr.   (S - Bohuslän)
Paradisstien, Polka   Frede Knudsen (DK - Nordsjælland Sjælland)
Peter Polka   J.P. Larsen (DK - Vendsyssel)
Polka - to   (DK - Kollemorten)
Polka Svejtrit   (DK - Mors)
Polka Svejtrit   (DK - Lolland)
Polka, nr 688   (DK - Tåsinge)
Poul Werners rheinlænder   Poul Werner Hansen (DK - Lolland-Falster)
Prinsens Polka   (DK - Møn)
Rebild-spillemands-polka   (DK - Himmerland)
Reinlænder Polka fra Mors   (DK - Mors)
  (DK - Jylland)
Rheinländer fra Lemvigegnen (695)   (DK - Hardsyssel)
Hamborger fra Ribe   (DK - Ribe)
Roskilde Rheinlænder nr. 1   Jørgen Sten Andersen (DK - Roskilde)
Rugbjerg fynbo  Sønderjylland (DK - Sønderjylland)
Rundtenom polka  e. Otto Pleth og Aksel Ladefoged (DK - Sydfyn)
Fynbo fra Salling   (DK - Himmerland)
Saltdal, Polka fra   (N - Nordland)
Skotsk Polka   (DK - Vejle vestegn)
Skyttes polka  e. Chr. Skytte, Himmerland (DK - Himmerland)
Smedens første fynbo  Fremad fra Falster (DK - Falster)
Smedepolka   (DK - Himmerland)
Snöstorp, Polka   (S - Halland)
Fynbo, Sommerpolka  Sommerpolka (DK - Vestjylland)
store hamborger, Den  "Stegt flæsk og kartofler . . .", Himmerland (DK - Himmerland)
Svip fra Nordfyn   (DK - Nordfyn)
Svenske Niels, Rheinlænder af   Svenske Niels (DK - Vendsyssel)
Svenske Niels, Polka efter   Niels Andersson (Svenske Niels) (DK - Vendsyssel)
Swarta Skerry   F. Jamieson (Shetland - Shetland)
Teilade Polka  Himmerland (DK - Himmerland)
Thy, Polka fra  e. Viggo Gade (DK - Thy)
70 års polka  Valdemar og Annekathrines 70 års polka Ole Quistgaard (DK - København)
Vejle Turist-polka   Frederik Iversen (DK - Vejle)
Vestbirk Højskolepolka   Thomas Thomsen (DK - Holstebro)
Lars Vilsen, Vestenom 1   Lars Vilsen (1867-1939) (DK - Læsø)
Vidars Polka   Jørgen Sten Andersen (DK - Roskilde)
Vinter Rheinlænder   Jørgen Sten Andersen (DK - Roskilde Sjælland)
Wiggen   (S - Hallingdal)
Willumsen, Polka   (DK - Østjylland)
Ydre-Polka   (S - Östergötland)
Æ Plovstøk   (DK - Salling)

Polska, Pols

60-års polskan   Hjort Anders Osson e. August Strömberg oprindelige komposition (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Anders Bergman, Polska efter   (S - Österdalarna Dalarna)
Aldôr erô å aldôr birô   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Alla kullor uti Västanå   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Amerikaturen (I)  e. Falu Spelmanslag (N - Røros)
Amerikaturen (II)  Røros (N - Røros)
Anders Löfberg, polska efter   (S - Småland)
Andra Halvan Springlek   (S - Västerdalarna Dalarna)
Polonesse nr. 75, Andreas Dahlgren  Andreas Dahlgrens Fogelvikssamling 1784 (S - Småland)
Anne Gretes Bryllupspolska   Ole Quistgaard (DK - Sjælland)
Aspåkerspolska   (S - Skåne)
Brudpolska, Assar Bengtsson   Assar Bengtsson (S - Skåne)
Södra Dalarna, Polska e. August Lund  e. August Lund (S - Dalarna)
Backlinaren   Ole Quistgaard (DK - København Sjælland)
Bakkegårdens polska   Herluf Donslund (DK - Fyn)
Bak(p)låten   Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
Bakmes   e.Lars Vilhelm Johansson (S - Lima Västerdalarna Dalarna)
Bakmes  Vårvindar friska variant Åker Erland Jonsson (S - Västerdalarna Dalarna)
Bakvänd rullpolska   (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Bellmans polska  Fra Hälsingespelman Bellman (S - Hälsingland)
Bets pols   Peter Nicolaisen (DK - København Sjælland)
Blåfinskan   Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
Orsa polska efter Blecko Anders   (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
Bleking  e. C. A. Hakberg, Falköping (S - Västergötland)
Bleking e. Carl Aron Hakberg   (S - Västergötland)
Blekingepolskan   e. Hjort Anders (S - Bingsjö)
Polonäse, e. Gustav Blidström   (S - Västergötland)
Blind Mattis leken  e. Ola Bäckström (S - Västerdalarna Dalarna)
Polska e. Blomgren SvL Sk 468  SvL Sk 468 (S - Skåne)
Polska e. Blomgren SvL Sk 469  SvL Sk 469 (S - Skåne)
Polska e. Blomgren SvL Sk 477  SvL Sk 477 (S - Skåne)
Bodapolska   (S - Dalarna Österdalarna Boda)
Bodakôlla  Bodapolska Olle Moraeus (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Boxholm, Slängpolska fr.  e. Lars Söderström (S - Östergötland)
Brevduvan  slängpolska Assar Bengtsson (S - Skåne)
Bron över Sveg   Kalle Almlöf (S - Västerdalarna Dalarna)
Brudpolska af Jonas Börjesson   (S - Småland)
Brudpolska, Hans Kennemark   Hans Kennemark (S - Västergötland)
Brurleken   (N - Røros)
Bränd Jon, Polska efter   (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
Bränd Jon, Polska efter (2)   (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
Byggnan   Byss Calle (S - Uppland)
Byss-Calle, Slängpolska e.  Uppland (S - Uppland)
Börjes Olle Samuelsson, Polska   (S - Rättvik)
Båtsman Däck, Polska e.   (S - Uppland)
Carl-Erik Berndt, polska e.   (S - Skåne)
Dahl Polska efter Ola Olsson   (S - Blekinge)
Dalakopa..."e' vi alle i hopa"  Rørospols e. Dalakopa (N - Røros)
Dan Danielson, Polska e.  Munkfors Värmland (S - Värmland)
D-durspolska  Boda (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Degeberga nr. 284, Slängpolska fra  e. Ola Persson Lundquist (S - Österlen)
Degeberga nr. 290, Slängpolska fra  e. Ola Persson Lundquist (S - Österlen)
Degeberga, Slängpolska fra   (S - Skåne)
Polska fra Delsbo   Gl. polska e. Erik Ljung ( f.1851 ) (S - Hälsingland)
Delsbo, Polska från  e. Erik "Kusen" Ljung (S - Hälsingland)
Didans   (S - Småland)
Dimmisjonspols   Sturla Eide Sundli (N - Røros)
Djävulspolskan från Brunskog  Jössehärspolska e. Magnus Olsson (S - Värmland Jösse härad Dalarna)
Sven Donat, polska efter   (S - Småland)
Dräng Jerk, Polska efter (i G)   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Dräng Jerks polska II  e. Röjås Jonas (S - Dalarna Österdalarna)
Eda, Polska fra   (S - Jösse Härad Värmland)
Ekko polska fra Boda   (S - Dalarna Österdalarna)
Eklundapolska nr. 1, Vasas Jomfrurejse  "Wasas jomfrurejse" Leonard Larsson (Viksta Lasse) (S - Uppland)
Eklundapolska nr. 2   Viksta Lasse (S - Uppland)
Eklundapolska nr. 3   Viksta Lasse (S - Uppland)
Ellinors Polska   Pers Hans Olsson til sin datter Ellinor (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Elverum, Pols fra  Finnskogspols (N - Finnskog)
Enkronaspolskan  Transtrand, e. Omas Per (S - Transtrand Västerdalarna Dalarna)
Polska efter John Enninger   (S - Skåne)
Enviken, Polska fr.  e. Vilh. Hedlund (S - Enviken Dalarna Österdalarna)
Erkgärds Mats Ersson, Polska efter   (S - Malung Västerdalarna Dalarna)
Fanteladda   (S - Finnskog)
Farmors brudpolska  e. Gyris Anders (S - Älvdalen Dalarna)
Fastän af Eva Saether   Eva Saether (S - Skåne)
Fattigvorden   Karin Wallin (S - Skåne)
Finn-Påls Polska eller polska e. Elsa Siljebo   (S - Lappland)
Finnskog pols   (S - Finnskog)
Springlek efter Fjös Erik, Perbjörs Erik   (S - Västerdalarna)
Springlek efter Fjös Erik, Perbjörs Erik Persson   (S - Västerdalarna)
Fjös Erk, Springlek efter  Lima (S - Dalarna Västerdalarna Lima)
Fjös Erk, Springlek efter  Lima (S - Västerdalarna Lima Dalarna)
Fjös Erk, Springlek efter  Lima (S - Västerdalarna Dalarna Lima)
Flickorna dansa på tå  e."Trionyl" (S - Skåne)
Flickorna dansar på tå  efter Johan Jacob Bruun (S - Skåne Småland)
Fredes polska   Frede Nielsen (DK - Lolland)
Frisells Storpolska   Anders Frisell (S - Västerdalarna Dalarna)
Friskt vatten   Pers Olle (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
From-Olles 12:an   (S - Hälsingland)
From Olles sista   (S - Hälsingland)
Furuboms polska  e. Lisa Furubom (S - Österdalarna Dalarna)
 Lima (S - Västerdalarna Dalarna)
Första Halvan Springlek  Lima (S - Västerdalarna Dalarna)
Gammelmára  slängpolska Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
Orsa Polska av Gössa Anders   Gössa Anders Andersson (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
Gardustens polska   (S - Bohuslän)
Garpensberg, Polska   (S - Dalarna)
Gavells Ella  slängpolska e. Sigvard Stelt (S - Hälsingland)
Gelottes Polska   Wilhem Gelotte (S - Uppland)
Getingen   (S - Ore Dalarna Österdalarna)
Gladhammar, Polska fr.  e. Johan Petter Landholm, Småland (S - Småland)
Glad låten   (S - Dalarna Bingsjö Österdalarna)
Gammelpolska efter Anders Tull   (S - Leksand)
Polska efter Pusten, Gôbben o käringa  Gôbben o käringa (S - Hälsingland)
Grevens 50 års polska   Ole Quistgaard (DK - Fyn)
Grind Hans Jässpodspolska  "C i G" (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Griv-momos   (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
Blickus polska efter Gullis Erik  Orsa polska (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
Gumma Mi  (Gun-Marie) O'torgs-Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
Gustav Persson, Polska av  Västbacken (S - Jämtland)
Gökpolska  Lejsme Per polska e. Herman Strömberg (S - Västerdalarna Dalarna)
Gössa Anders, Polska efter   (S - Österdalarna Orsa Dalarna)
Haga Olof, Polska efter   (S - Malung Västerdalarna Dalarna)
Hajkollon   (S - Västerdalarna)
Hambreus polskan   (S - Dalarna Österdalarna Orsa)
Hammerdüringen  e. Lars Olsson (S - Jämtland Föllinge)
Hannes polska   (DK - Amager)
I havhingstens spåner  I havhingstens spåner (DK - Århus)
Hedin, Polska efter   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Helénes Polska   Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
Henninglåten  särnapolska (S - Särna Västerdalarna Dalarna)
Polsen etter Henning Trøen  Røros pols (N - Røros)
Herre min Gud när je´ var brud   (S - Dalarna Österdalarna Boda)
Hinders Jerk, Polska   (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Hjort Anders, Polska e.   (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Hjortingens Polska   (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Hjärtpolskan   Janet Vahl (DK - Sydfyn Fyn)
Horrepolska  e. Per Munkberg, Barsebäck (S - Skåne)
Hovra, Polska från  e. Kalle Almlöf (S - Hälsingland)
Huldrasviten   (S - Medelpad)
Hultkläppen Polska efter   (S - Hälsingland)
Hurtemor  av Göran Romin Göran Romin (S - Gotland)
Hälleforsnäs, Polska   (S - Södermanland)
Höga Pusten  e. Pusten, Rogsta Hälsingland (S - Hälsingland)
Hållbergspolskan   (S - Dalarna Österdalarna)
Höök Olles Storpolska  Bingsjöpolska (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
I dag ska Martin i jorden  Trad. gotlandsk begravelsespolska (S - Gotland)
I dag ska Martin i jorden  Udgave for 4. stemmigt kor (S - Gotland)
Idiotpolskan   Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
Indusbacken  Orsa (S - Orsa)
I Skymundan   Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
Aben hedder Jacko, Engels Pols no. 24  Polsk no. 24 fra Erik Jensen (DK - Århus)
Jann Mor  bodapolska (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Janorsleken   (S - Västerdalarna Dalarna)
Jenta i Nese  Trollpols fra Finskog (N - Finnskog)
Je skul föll ut å fria..   (S - Dalarna Österdalarna)
Johan Jacob Bruun, Polska e.   (S - Skåne)
Johan Jacob Bruun, Polska e. (2)   (S - Skåne)
Slängpolska efter Enninger   (S - Skåne)
Pols etter Jon Andersson  Finnskogspols (N - Finnskog)
Jon Andersson Polska   (S - Finnskog)
Pols etter Jon Andersson  Finskogspols (N - Finnskog)
Julepolonaise   Mette Kathrine Jensen Stærk (DK - Århus)
Julottan   Mats Wallman (S - Västermanland)
Juringius, Slängpolska e.   (S - Småland)
Jämtexpressen   (S - Jämtland)
Jässpôs polska nr. 2  Boda (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Jöns Jonas polska   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Jubileumspolska efter Jöns Jonas   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Jöns Lars far, Polska   (S - Boda)
Jössehäradspolska  e. Magnus Olsson (S - Jösse härad)
Kaffelåten   (S - Bingsjö)
Kalla Kårar  Bingsjöpolska Pekkos Helmer ( f.1905) Bingsjø (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Karileken  springlek e. Troskari Mats (S - Västerdalarna Dalarna)
Karls Anders polska   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Karns Hans, Polska e.  Orsa (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
Karolina Vicklund, Leken hinnes  Røros (N - Røros)
Jämtpolska e. Katrina Lundstedt  e. Katrina Lundstedt (S - Hälsingland)
Kerstis polska   Pers Hans Olsson (S - Rättvik)
Klara Stjärnor   (S - Uppland)
Klockare Andersson, polska e.  Mörkö, Sörmland (S - Södermanland)
Knöl Lars-polskan  Leismepolska e. Herman Strömberg (S - Västerdalarna Dalarna)
Kristians norska  Lapp-Nilspolska e. Kristian Oskarsson, Jämtland (S - Jämtland)
Kristians nya  polska e. Kristian Oskarsson, Jämtland (S - Jämtland)
Kronprinsen  e. Hjort Anders (S - Österdalarna Dalarna)
Kumla Polskan   (S - Närke)
Kyrkpolska   Lars Näsbom, Tierp (S - Uppland)
Kära min mor  e. Filarfolket (S - Skåne)
Körepolska (SvL Skåne 528)   (S - Skåne)
Körepolska  e. Lasse Nilsson, Lyby, Skåne (S - Skåne)
Kåtlåten   (S - Västerdalarna Lima Dalarna)
Lackströms polska   Lackström (S - Småland)
Laforsens brus   Jon-Erik Hall (S - Hälsingland)
Laggar Anders polska, boda polska   (S - Dalarna Österdalarna)
Laggarfarfars polska  e.Laggar Anders (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Laggar farfars polska   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Långt jässpôd på bârgom, Rättvikspolska  Kaldet "Langspyt" (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Lappkungens polska  Undersåker (S - Jämtland)
Lappleken   Perbjörs Erik Persson (S - Lima Västerdalarna Dalarna)
Lapp Nils Polska e. Viksten   (S - Jämtland)
Lapp Nils polska e. Spillemandsdansen  e. Spillemandsdansen (S - Jämtland)
Lapp-Nilspolska  e. Ante Falk, Offerdal (S - Jämtland)
Lapp-Nilspolska  e. Pe Ersa, Finnsäter (S - Jämtland)
Lapp Nils-polska e. Jonas Stormberg   (S - Jämtland)
Lars Höökpers, Polska af   (S - Dalarna)
Lars Olsson, Polska e.  Hammerduringen (S - Jämtland)
Lassas Hans, Polska   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Lavendelpolska   Göran Jönsson (S - Skåne)
Lejsme Per Polska   (S - Västerdalarna Dalarna)
Lejsmepolska e. Herman Strömberg  e. Kalle Almlöf (S - Västerdalarna Dalarna)
Lejsmepolska  e. Sv. låtar (S - Västerdalarna Dalarna)
Lejsmepolska   (S - Västerdalarna Dalarna)
Kokk-Sofia, Leken hinnes  Røros (N - Røros)
Liss-Letjôn   Maria Röjås (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Lissmyr-Erik, Springlek e.  Västra Dalarna (S - Västerdalarna Dalarna)
Lissmyr-Erik Persson, Springlek e.  Västra Dalarna (S - Västerdalarna Dalarna)
Lissmyr-Erik Persson, Polska e.  Västra Dalarna (S - Västerdalarna Dalarna)
Springlek efter Lissmyr Erik(4)   (S - Västerdalarna Malung Dalarna)
Litjtåpols   (N - Innherrad)
Ljunggrens låga  Slängpolska e.Nils Bernhard Ljunggren e.Nils Bernhard Ljunggren f.1880 (S - Småland)
Ljusblå Långdans 1   (S - Västerdalarna Dalarna)
Ljusblå Långdans 2   (S - Västerdalarna Dalarna)
Loftahammar polskan  e. August Bengtsson, Bredvassa, Småland (S - Småland)
Loftahammar (2), Polska   (S - Småland)
Lomjansguten, Polska efter   (S - Värmland Jösse härad)
Lorichs-polska nr 3   (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
Lorrich-låten   (S - Dalarna Österdalarna Orsa)
Lusia Mølmann, Leken hinnes  Røros (N - Røros)
Lörsk Olle, Polska e.  Gästrikland (S - Gästrikland)
Magdalenapolskan   (S - Småland)
Polonesse nr 13 , Magnus Theorin  e. Magnus Theorin (S - Småland)
Jössehärad polska, nr 264   Magnus Olsson (S - Värmland)
Maka e du Britta  Knapp Brittas brudpolska Röjås Jonas (S - Dalarna Österdalarna Boda)
Springlek e. Troskari Mats Olsson   (S - Malung)
Malungslek   (S - Västerdalarna Malung Dalarna)
Mattias Blom, Bjuråker, Polska e.   (S - Hälsingland)
Mattses Anders Norman, Säter, Polska e.  e. Wallmans Polskekvartett (S - Närke)
Men en vän ändå skall man alltid ha  Vispolska från Rättvik (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Midsommardröm   Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
Mikaelidans, flickornas   (S - Småland)
Minns du hur vi lekte   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Monis Olle, Polska efter   (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Morasystern efter Hinspojkarna   (S - Dalarna)
Mormorspolskan  e. Albertina Hansson, Arkelstorp, Skåne (S - Skåne)
Mörkö, polska fr. (649)   (S - Södermanland)
Mörkö, polska fr. (657)  Pastor Per (S - Södermanland)
Målar Gustavs älsklingslåt  Lapp-Nils polkska e. Erik Nirsa (S - Jämtland)
Polska e. Nils Jönsson, 1119  nr. 1119 (S - Skåne)
Polska e. Nils Jönsson, 1120  nr. 1120 (S - Skåne)
Norrala polska   (S - Hälsingland)
Norrbommens polska  e. Björn Ståbi og Pers Hans (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Norrmandrillen, Polska från Västerbotten  Polska från Västerbotten (S - Västerbotten)
Nylandspojkarna "Mitti"  bingsjöpolska (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Nylandspojkarna "Nerifrån"  bingsjöpolska (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Nylandspojkarna, Polska e.  bingsjöpolska (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Nylandspojkarna "Uppifrån"  bingsjöpolska (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Näckens polska (Småland)   (S - Småland)
Nämdemans Ola, Polska efter   (S - Småland)
"När ja' gick å fria'"  Slängpolska fr. Närke (S - Närke)
Närke I, Polska fr.  e. Per Erik Ohlsson, Hidinge (S - Närke)
Närke II, Polska fr.  e. Per Erik Ohlsson, Hidinge (S - Närke)
Polska i oktober,   Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
Ola Hansson, Slängpolska e.   (S - Skåne)
Polska e. Ollas Per   (S - Rättvik)
Olers Olof Olsson, Springlek efter   (S - Västerdalarna Dalarna)
Oles 60 års polska   (DK - København)
Olof Anderssons minne, polska till   Carl-Eric Berndt (S - Skåne)
Omas Per, Polska   (S - Västerdalarna)
Omas Ludvig, Springlek efter (4)   (S - Transtrand Västerdalarna Dalarna)
Omas Per, Springlek efter (1)   (S - Västerdalarna Dalarna Transtrand)
Omas Per Nilsson, Polska   (S - Västerdalarna Dalarna Transtrand)
Omas Per, Springlek efter (3)   (S - Västerdalarna Dalarna Transtrand)
Omas Per, Springlek efter (4)   (S - Transtrand Dalarna Västerdalarna)
Springlek efter Omas Per (5)   (S - Transtrand)
Jössehäradspolska efter Omas Per   (S - Västerdalarna Transtrand Dalarna)
Ombyggnaden   Pers Erik (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Menuett från Oravais   (SF - Österbotten)
Orsa polska  Orsa (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
Orsa Storpolska   efter Blecko Anders Olsson (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
Peckos Olle, Polska efter   (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Pekkos Pers Storpolska  Bingsjöpolska e. Hjort Anders (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Pekkos Pers Bröllopspolska   (S - Österdalarna Dalarna Bingsjö)
Pekkos Olof Hansson, Polska efter   (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Pelikan  av Björ Karl Olsson (S - Rättvik Dalarna Österdalarna Boda)
Pelle Fors, Polska   (S - Småland)
Pellmas Olle ( Sparvmorfar ), Polska   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Persapojkarnas polska  e. Erik Ljung (S - Hälsingland)
Hurv efter Perbjörs Erik  springlek (S - Särna)
Polska af Pers Erik Olsson  af Pers Erik Olsson Pers Erik Olsson (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Pers Olle, Polska   (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Petter Dufva, Polska   Petter Duva Dufva (S - Småland)
Petter Dufva , Polska (178)   Petter Dufva (S - Småland)
Pirilpolskan  bodapolska e. Röjås Jonas (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Plumsen   Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
Pollonesse Blomgren  Skåne (S - Skåne)
Polonesse e. Jens Christian Svabonio  e. Jens Chr. Svabonius ( - Dalarna)
Polonesse i a-moll no 2 ur Anders Larssons notbok   (S - Östergötland)
Polonäs e. Petter Dufva   (S - Småland)
Polskdans   (DK - Vestjylland)
Polskdans   (DK - Vejle vestegn)
Polsk-Tretur   (DK - Vejle)
Post Anders, Pols efter   (N - Røros)
Da Grue Kjerka brann  Polsdansen Puken spilte i Kjerketårnet (N - Finnskog)
Rendalen pols fra   (N - Røros)
Ritek Jerk, polska efter  Bingsjö (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Robert Johansson, Polska e.  V. Götland (S - Västergötland)
Roepolskan  e. Anders Persson, Djurslöv (S - Skåne)
Rullande gubben   (S - Skåne)
Ryttaren  Polonäs nr 154 (S - Västergötland)
Röjås Eriks Lisslâ   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Röjås Erik, Polska efter   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Leken hass Steffa Henningsgard, Røros Pols   (N - Røros)
Olav Mjelva, Pols etter  Røros (N - Røros)
Rørosgubben   (N - Røros)
Sammeles Annas brudpolska   Hans Dalfors (S - Ore Dalarna Österdalarna)
Schlaraffenland, Polsk no 344  Polsk no. 344 fra J. C Nielsens Nodebog (DK - Ribe)
Sellberg, Polska e.  Ytterån, Jämtland (S - Jämtland)
Sen polska, e. Mattias Blom  e. Mattias Blom, Bjuråker (S - Hälsingland)
Sen polska e. Mattias Blom eller Polska e. Nils Hägg   (S - Hälsingland)
Senpolska, e. Einar Viklund   Efter Einar Viklund (S - Medelpad)
Senpolska, Jämtland  Jämtland (S - Jämtland)
Sexdrega Polonais   (S - Västergötland)
Polonäs, Sexdregasamlingen del 1 nr 158   (S - Västergötland)
Simon Simonson, Polska efter  Älvdalen (S - Älvdalen Dalarna)
Sjungarleken  Polska fr. Lima e. Sjungar Lars (S - Västerdalarna)
Sjur-i-dammen   (N - Voss)
Sjö-råets polska   (S - Finnskog)
Skarspkusen   O'torgs-Kaisa Andersson (S - Hälsingland)
Polska efter Skinnar Albin, Över sjö och land   (S - Västerdalarna Dalarna)
Skommar Laur Springlek efter   (S - Lima)
Skuffen   O'torgs-Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
Skörda linet   Katrina Lundstedt (S - Hälsingland)
Sörmland,Slängpolska från   (S - Södermanland)
Slövagubbens måg  Bodapolska (S - Boda)
Slängpolska fra Södermanland, 1814   (S - Småland)
Snar å' ta åt  Røros pols efter Ola Klemmetvold (N - Røros)
Solingpolska i G   (S - Boda)
Sparf Fars Polska   (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Sparf Faras bröllopspolska  e. Pers Olle och Pers Erik, Rättvik (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Sparva lilla  Jössehärspolska e. Magnus Olsson (S - Jösse härad Värmland)
Spel-Gulles polska  Medelpad (S - Medelpad)
Spel-Gulle Polska efter   (S - Jämtland )
Stamppolska, Hjort Anders  bingsjöpolska (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Stens polska   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Storbrekkingen  Røros pols (N - Røros)
Ström-Erske, Polska e.  Föllinge, Jämtland (S - Föllinge Jämtland)
Styggvukkuleken  Røros Tron Steffen Westberg (N - Røros)
Svanpolska   (S - Skåne)
Per-Erik Svedin, Polska   (S - Medelpad)
Polska e. Sven Donat   (S - Småland)
Sven Gref, Polska e.  Orsa Polska (S - Dalarna Österdalarna Orsa)
Swartlingapolskan   Måns Swartling (S - Norrbotten)
Systerpolska fr. Ore I   (S - Ore Dalarna Österdalarna)
Systerpolska fr. Ore II   (S - Ore Dalarna Österdalarna)
Systerpolska 1 fra Orsa  efter Jämt Olle (S - Österdalarna Dalarna Orsa)
Systerpolska 2 fra Orsa  efter Bleckå (S - Österdalarna Dalarna Orsa)
Systerpolska nr 3. efter Bleckå   (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
Säbb Johns storpolska   Säbb John (S - Dalarna)
Södra Dalarna, Polska   (S - Dalarna)
Tallapolskan efter Jönsagubben   (S - Hälsingland)
Tantens polska   (S - Jämtland )
Timas Hans Storpolska   (S - Ore Dalarna Österdalarna)
Tiokronorspolskan e. Hjort Anders  10-Kronorspolskan (S - Dalarna)
Topphuv´leken  Røros (N - Røros)
Tordyveln   (S - Ore Dalarna Österdalarna)
Tre strömmingar och en kake bröd  Bodapolska (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Trollpolska  Dalarna (S - Dalarna)
Trollet i skäkten   Johan von Schwartz / Johan Svart (S - Hälsingland)
Troskari Erik Persson, Springlek e.  Malung (S - Västerdalarna Malung Dalarna)
Springlek efter Troskari Erik   (S - Lima)
Troskari Erik, Springlek efter   (S - Västerdalarna Dalarna)
Troskari Erik, Springlek efter   (S - Västerdalarna Dalarna)
Troskari Erik, Springlek efter   (S - Västerdalarna Dalarna)
Troskari Mats, Springlek efter   (S - Västerdalarna Dalarna)
Troskari Mats, Springlek efter   (S - Västerdalarna Dalarna)
Troskari Erik, Slängpolska efter   (S - Västerdalarna Dalarna)
Tvillingepolska  Helfjerdsårs jämtpolska Ole Quistgaard (DK - Jämtland)
Tydell, Slängpolska efter   (S - Skåne)
Ullas polska   Lars Höökpers (S - Dalarna)
Ulvepolskan  Skåne (S - Skåne)
Ungdomssynden  bodapolska Röjås Jonas (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Uppsalapolskan  fr. Malung, Dalarna (S - Malung Västerdalarna Dalarna)
Vackra Polska   Pers Erik Olsson (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Vallåtspolska  Polska fra Orsa (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
Vallåtspolska efter Pers Erik   (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Veslefele af Jo Gjermunds   (N - Røros)
Vetlanda, Polska   (S - Småland)
Vevlira-ettan   (S - Gotland)
Vickers Johan, Polska efter   (S - Västerdalarna Dalarna)
Vindeln , Polska   (S - Norrbotten)
Vodospisn  Bodapolska efter Röjås Erik (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Vänersnäs, Polska från   (S - Värmland)
Vårglimten   O'torgs-Kaisa Andersson (S - Hälsingland)
Vårvindar friska  Leksand (S - Leksand Dalarna Österdalarna)
Warnberg, Johan August, Polska e.   (S - Värmland)
Åmot, Polska från  Gästrolæamd (S - Gästrikland)
Årepolska  e. Per Danielsson (1823-1922) Åre (S - Jämtland)
Åtabaks polska, Polska från Nästeln  Föllinge (S - Föllinge Jämtland)

Schottish, Norsk Reinlænder

Ane Louises Skottis   Thomas Thomsen (DK - Holstebro)
Axel Sjölander, Schottis e.   (S - Småland)
Bingsjö, Schottis fr.   (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Blomqvistarnas Schottis   (S - Norrbotten)
Schottis från Blyberg   (S - Dalarna)
Bro, Schottis fr.  e. Lennart Östblom (S - Gästrikland)
Schottis e. Bror Strand   (S - Småland)
Schottis efter Bror Dahlgren   (S - Skåne)
Böl Olles Schottis  også kendt som Hm-scottish (S - Malung Västerdalarna Dalarna)
Dammsugare efter Bodil   Dan Gisen Malmquist (S - Skåne)
Schottis fra Delsbo, e. Meijer brødrene   (S - Dalarna)
Den lille rå   Michael Sommer (DK - Østjylland)
Dovendyret   Axel Kanne (DK - Midtsjælland Sjælland)
Scottish efter Emil Carstedt   (S - Västerbotten)
Schottis efter Emil Carstedt   (S - Västerbotten)
Esse-schottis, från Österbotten   (SF - Österbotten)
Falderebet   Anne-Marie og Axel Kanne (DK - Roskilde Midtsjælland Sjælland)
farmoder, Reinlender e.  Värmland (S - Värmland)
Glommersträsk, Schottis fr.  e. Norrlåtar (S - Norrbotten)
Gumboda, Schottis  Västerbotten (S - Västerbotten)
Schottis efter Harald Danielsson   (S - Jämtland)
Haverö, Schottis fr.   (S - Medelpad)
Hello everybody   Åke Sandström (S - Västerbotten)
Reinlender etter Hermann Liahagen  Hallingdal (N - Hallingdal)
Hjem fra Ransäter   (S - Jämtland)
Hoptot  Schottis fr. Hälsingland Janne Krantz,Iggesund (S - Hälsingland)
Huldrekungens dotterdotter, Wille Grindsäter   Wille Grindsäter (S - Hälsingland)
Hästschottis  e. Ante Falk (S - Jämtland)
Idre 2, Schottis fr.   (S - Västerdalarna Dalarna)
Idre 3, Schottis fr.  e. Storbo Jöns och Storjo Halvar (S - Västerdalarna Idre Dalarna)
Idre nr. 4, scottish   (S - Idre Västerdalarna Dalarna)
Ivan´s Schottish (1)   Ivan Bjerre Damgård (DK - Århus)
Ivan´s Schottish (2)   Ivan Bjerre Damgård (DK - Århus)
Johan på loftet   (S - Hälsingland)
Jämtland, Schottis fr.   (S - Jämtland)
Kall, Schottis fr.  Jämtland (S - Jämtland)
Klode schottish   Mette Kathrine Jensen Stærk (DK - Århus)
Kristians Schottish   Kristian Bugge (DK - Roskilde Sjælland)
Kvaernengs reinlender,   Henrik Mölmann (N - Røros)
Lille Sofies skottis   Thomas Thomsen (DK - Idre)
Lottis Schottis   Benny Andersson (S - Dalarna)
Luffarschottis   Karin Hjelm (S - Hälsingland)
Schottis från Luleå   Magnus Sjögren (S - Norrbotten)
Luringen   (S - Småland)
Luring 2  Brännvinspolska e.Luringen och Spel-Bengten (S - Småland)
Lybeckare  e. Albert och Sven Gustafsson (S - Bohuslän)
Lyø, Schottish nr 1   (DK - Lyø)
Långt ner i Småland   Roger Tallroth (S - Småland)
Malung, Reinleder fr.   Hans Lisper (S - Malung Västerdalarna Dalarna)
Melchiors Rejlænder  efter Madvig Vilsen, Læsø (DK - Læsø)
Miss Sophie   Ivan Damgård (DK - Århus)
Norsk scottish, Ringnesen   (N - Gudbrandsdalen)
Oldermandens Schottish   Jørgen Sten Andersen (DK - Sjælland)
Pater Katt   e. Lasse i Svarven (S - Småland)
Pileknäckaren  e. Johan Jakob Bruun, Skåne (S - Skåne)
Schottis e. Plog Anders Hansson   (S - Rättvik)
Porjus, Schottis fr.  e. Göran Lundquist (S - Lappland)
Reinlender efter Thorvald Trongård   (N - Sørdtrøndelag)
Reinlender etter Olav Sataslåtten   (N - Hallingdal)
Rejlænder (1)  efter Madvig Vilsen, Læsø (DK - Læsø)
Rosenstjälken  e. Thomas Andersson, Burträskara (S - Västerbotten)
Rödön, Schottis från   Rickard Näslin (S - Jämtland)
Rørostraktene, Reinlendar fr.  e. Glåmos Spelemannslag (N - Røros)
Reinleder fr. Røros, eller Norsk Reinlender  Norsk Reinländer (N - Røros)
Røros, Scottish fr.  e. Sven Nyhus (N - Røros)
Norsk Reinlender  e. Sven Nyhus (N - Røros)
Schottis e. Rättviks Spelmanslag eller Schottis från Boda   (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Røysheims gamla   (N - Gudbrandsdalen)
Serpentiner och Konfetti av Mats Edén  Rejländer av Mats Edén Mats Edén (S - Värmland)
Sjutti schottis  av Johan Sjutti Johan Sjutti (S - Malung Västerdalarna Dalarna)
Skøjteløberdans  "Moar jeg ska' tisse" (DK - Fyn)
Skållmånsarn   (S - Hälsingland)
Smedens 2. scottish  e. Børge Christensen (DK - Sydjylland)
Snigelschottis   Niklas Roswall (S - Skåne)
Sotare Kjällman   (S - Skåne)
Spelglädje   Knut Hellberg, Boda (S - Boda Dalarna Österdalarna)
strejkende general, den  efter Madvig Vilsen, Læsø (DK - Læsø)
Sulhusgubbens reinlender  e. Sven Nyhus (N - Røros)
Tant Bolla   Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
Timas Hans Hansson, Schottis e.   (S - Ore Dalarna Österdalarna)
Trollungarnas Schottish   Åke Ufo (S - Småland)
Vagns scottish  Schottish från Rättvik (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Yrsnö schottish   Mats Edén (S - Hälsingland)

Trekanter

Ane Louise trekant   Thomas Thomsen (DK - Vestjylland)
Dwight Lamb Quadrille   (DK - Vendsyssel)
Trekant no. 15   (DK - Århus)
gamle mand, Den  e. Otto Trads (DK - Himmerland)
gamle trekant, Den  e. Otto Trads (DK - Himmerland)
Hurtig trekant   (DK - Vestjylland)
Jylland Langforn   (DK - Sydfyn)
Knuds anden trekant  Knud Laursen/e. Thorkild Knudsen (DK - Vejle)
Kydholm Dans  Samsø (DK - Samsø)
Thomas´s Sekstur (Trekant)   Thomas Thomsen (DK - Holstebro)
Trekant I fra Grønbjerg   (DK - Vestjylland)
Trekant II fra Grønbjerg   (DK - Vestjylland)
Trekant III fra Grønbjerg   (DK - Vestjylland)
Trekant III   (DK - Vestjylland)
Trekanter fra Syd og Midtjylland   (DK - Midtjylland)
Trekantet Svejtrit  Østjylland (DK - Østjylland)
Trekant med Vals  Sydjylland (DK - Sønderjylland Sydjylland)
Den trekantede sløjfe fra Himmerland  e. Evald Thomsen (DK - Himmerland)
Trekantet sløjfe fra Thy   (DK - Thy)
Tretur med Sving  Blaahøj (DK - Midtjylland)
Vestjydsk Trekant   (DK - Vestjylland)

Turdanse o.lign.

Ajlemajns Totur  Bornholm (DK - Bornholm)
Alsinger Kontra   (DK - Sønderjylland)
Amagerdans   (DK - Amager Sjælland)
Ann´ Katrinns Støkk´   (DK - Viborg)
A.P.s Ottemandsdans   (DK - Salling)
Baglæns kontrasejre  fra Salling (DK - Salling)
Ballehopknæk   (DK - Randersegnen)
Ballon Firtur   (DK - Sønderjylland)
Berliner  Vorbasse (DK - Vejle)
Berlinerkontra, Vejle   (DK - Vejle)
Berlinerkontra  Horsens (DK - Østjylland Horsens)
Bette Mand i Knibe  Randers (DK - Als)
Bette Mand ud aa æ Horhied   (DK - Salling)
Bitte Mand i Knibe  (i b-dur), Randers (DK - Randersegnen)
Bondepigen   (DK - Vestjylland)
Bordajnsijn   (DK - Bornholm)
Bromlam   (DK - Bornholm)
Brune Trøje, Den  Østfyn (DK - Østfyn Fyn)
Børsmose ottetur   (DK - Vestjylland)
Contra 4 Tuur, B41   (DK - Østjylland)
Cylinder - Kontra  No 204 i 358 (DK - Møn)
Damernes Fornøjelse  Hindsholm (DK - Hindsholm Fyn)
Dansk Kontra   (DK - Salling)
De fire Hjørner  Midtsjælland (DK - Midtsjælland Sjælland)
Degnedansen   (DK - Lolland)
Degnen fra Rørbæk   (DK - Lolland Østlolland Lolland-Falster)
De Kikkenæs Pigers Polka  Hindsholm (DK - Hindsholm Fyn)
Den bette Jydsk   (DK - Herning)
Den dobbelte Kiede   (DK - Møn)
Den gale totur   (DK - Himmerland)
Den gamle Berliner   (DK - Tåsinge)
Den gamle Dronning   (DK - Århus)
Den gamle Sekstur  Syd- og Midtjylland (DK - Midtjylland)
Den gamle Sex   (DK - Sjælland)
Den gamle Tretur med 4 Par   (DK - Vestjylland)
Den hvide hest   (DK - Himmerland)
Den hvide Mær   (DK - Djursland)
Den Lange Firtur, Han Herred   (DK - Han herred)
Den lange Firtur, Vejlevesteregn   (DK - Vejle vestegn)
Den Lille Jydske  ell. Møensk Hopsa, Slagelse (DK - Midtsjælland Sjælland)
Den lille Hamborger   (DK - Holstebro)
  ( - Sønderjylland)
Den lille Hamborger fra Sønderjylland   (DK - Sønderjylland)
Den lille Lybsk   (DK - Sønderjylland)
Den lille Totur  Filskov (DK - Midtjylland)
Den med Rasmus i Enden   (DK - Roskilde)
Den ny maskerade   (DK - Thy)
Den polerte Skotsk   (DK - Præstø)
Den russiske  Hindsholm (DK - Hindsholm Fyn)
Den store Hamborger   (DK - Vestjylland)
Den svortbroget Kvæi   (DK - Randersegnen)
Det blaa Flag, Amager   (DK - Amager Sjælland)
Det blå Flag, Sønderjylland   (DK - Sønderjylland)
Det blaa Flag, Ærø   (DK - Ærø)
Det lange Ottetal   (DK - Vejle vestegn)
Det lille f fra Odsherred   (DK - Odsherred)
Det lille f (fra Præstø)   (DK - Præstø)
Dobbelt Kontra  Midtjylland (DK - Midtjylland)
Dobbelt Kæde   (DK - Vejle vestegn)
Dobbelt Sextur   (DK - Præstø)
Drejlstykket  Holbæk (DK - Holbæk Sjælland)
Dronningens Dans  Nordfyn (DK - Nordfyn Fyn)
Dronningens livstykke  fra Thy (DK - Thy)
Engelsk Dans på langs   (DK - Sjælland)
Engelsk Firetur  Sydfyn (DK - Sydfyn)
Engelsk Firtur   (DK - Vendsyssel)
Engelsk kvadrille  Præstø Amt (DK - Præstø Sjælland)
Engelsk med to Damer   (DK - Bornholm)
Enkelt Kæde nr. 95, e. Madvig Vilsen   (DK - Læsø)
Enkelt Kæde fra Læsø  e. Ole Søgaard (DK - Læsø)
Enkelt Kæde   (DK - Salling)
Enkelt Kæde fra Kollemorten  Kollemorten (DK - Kollemorten)
Enkelt kæde fra Læsø  Læsø (DK - Læsø)
Familie-Tretur  Midtjylland (DK - Midtjylland)
Fandango fra Østlolland  Østlolland (DK - Lolland)
Fandango   (DK - Bornholm)
Fandango fra Salling   (DK - Salling Sjælland Odsherred)
Fandango fra Sønderjylland   (DK - Sønderjylland)
Fangedans (-stykket)   (DK - Lolland)
Fatter og Mutter gaar til Marked   (DK - Sjælland)
  ( - Sjælland)
Femskaft   (DK - Møn)
Femtur   (DK - Præstø)
Femtur fra Halsnæs   (DK - Sjælland)
Femtur fra Han herred  Han Herred (DK - Han herred)
Fire klapper rundt  Østlolland (DK - Lolland)
Firemands Reel, Mors   (DK - Mors)
Fire Mands Reel, Vejlevesteregn   (DK - Vejle vestegn)
Firetur fra Falster   (DK - Falster)
Firetur fra Thy   (DK - Thy)
Firetur fra Varde   (DK - Vestjylland)
Firetur fra Vejle  Firetur fra Vindinge (DK - Vejle)
Firetur fra Han herred   (DK - Han herred)
Firetur fra Mors   (DK - Mors)
Firetur på langs  Himmerland (DK - Himmerland)
Firhjørnet Skotsk   (DK - Mors)
Den firkantede Sløjfe, Himmerland  Himmerland (DK - Himmerland)
Firkantet laadne, Den   (DK - Fyn)
Firkantet Reel   (DK - Vejle vestegn)
Firkantet sløjfe fra Læsø   (DK - Læsø)
Firspring   (DK - Møn)
Firtrit   (DK - Vendsyssel)
Firtur fra Kalvehave   (DK - Sjælland)
Firtur i svejtrit   (DK - Thy)
Firtur fra Kallehave   (DK - Lolland)
Firtur med Reel   (DK - Langeland)
Firtur med Svejtrit   (DK - Præstø)
Firtur med Sving  Blaahøj (DK - Midtjylland)
Firtur Oksbøl   (DK - Sydjylland)
Firtur fra Præstø   (DK - Præstø)
Firtur fra Sejrø   (DK - Sejerø)
Firtur fra Vejle Vestegn   (DK - Vejle vestegn)
Firtur fra vendsyssel   (DK - Vendsyssel)
Firtur   (DK - Vestjylland)
Flyvgal fra Randers   (DK - Randersegnen)
Flyvgal fra Salling   (DK - Salling)
Forårs Firture   Ivan Bjerre Damgård (DK - Århus)
Francøs Kontra fra Salling   (DK - Salling)
  ( - Sønderjylland Sønderjylland)
Francøs Kontra fra Sønderjylland   (DK - Sønderjylland)
Fransk Reel  Horsens (DK - Horsens)
Fransøsisk Kontra  Thorning (DK - Midtjylland)
Frants Stump   (DK - Salling)
Fruens Stykke på Løvenborg   (DK - Holbæk)
Fruens Stykke på Løvenborg, oprindelige   (DK - Roskilde)
Fru Landsdommer   (DK - Bornholm)
Fryd dig ved Livet   (DK - Tåsinge)
Først den ene vej . . .  skomagerstykket, fra Horsensegnen (DK - Horsens)
Den med Gabet i  Ærø (DK - Ærø)
Gallopink   (DK - Salling)
Galop kontra  fra Mors (DK - Mors)
Galopadehop   (DK - Vestjylland)
Galopin   (DK - Langeland)
Galoping   (DK - Himmerland)
Gamle Berliner  Langeland (DK - Langeland)
Gamle Familievals   (DK - Vejle)
Gamle Ottemandsdans   (DK - Odsherred)
Gammel Sekstur med fire par   (DK - Vestjylland)
Gammel Familievals   (DK - Hardsyssel)
Gammel Firetur   (DK - Vestjylland)
Gammel Kontradans fra Vinding   (DK - Hardsyssel)
Gammel Kontrasejre fra Salling   (DK - Salling)
Gammelkontra   (DK - Vejle vestegn)
Gammel Mands Hopsa   (DK - Salling)
Gedebukkedans   (DK - Vestjylland)
Ottetur på langs fra Thy, Den gamle   (DK - Thy)
Glaa´Ann´   (DK - Herning)
Gammel Sekstur   (DK - Vestjylland)
Den gamle totur fra Vejle   (DK - Vejle)
Gribsen   (DK - Horsens)
Grisen faldt og brak sit laar  Hindsholm (DK - Hindsholm Fyn)
Grisen brak´te Laaret   (DK - Møn)
Gryderup tro   (DK - Vestsjælland)
  ( - Roskilde)
Grønnehavestykket   (DK - Sjælland)
Gue venner   (DK - Mors)
Halvfemtetur   (DK - Lolland)
Halvfemtetur fra Præstø   (DK - Præstø)
Halvfemtetur fra Thy   (DK - Thy)
Halvfemtetur fra Tåsinge   (DK - Tåsinge)
Halvfemtetur fra Vommevad  fra Vommevad (DK - Midtsjælland)
Halv kæde, Den  Sjælland (DK - Sjælland)
Halvtredietur  fra vestlolland (DK - Lolland)
Halvtredjetur   (DK - Langeland)
Hamborger I fra Vestegnen   (DK - Vestjylland)
Hamborger II fra Vestegnen   (DK - Vestjylland)
Hamborger III fra Vestegnen   (DK - Vestjylland)
Hamborger Kontra   (DK - Vejle vestegn)
Hamborg Svejtrit   (DK - Odsherred)
Hamburger   (DK - Randersegnen)
Hanegal fra Hillerød   (DK - Sjælland Hillerød)
Harmen Bosses   (DK - Bornholm)
Hattemageren  Nordsjælland (DK - Nordsjælland Sjælland)
Hele Familien   (DK - Midtjylland)
Hemmelig Sekstur   (DK - Sjælland)
Herman Bosses   (DK - Bornholm)
Hjerter to fra Roskilde   (DK - Roskilde Sjælland)
Hjerter to fra Nordfyn  Nordfyn (DK - Nordfyn Fyn)
Hjerter to (fra Præstø)   (DK - Præstø)
Hjerter to, Sjælland  Sjælland (DK - Sjælland)
Hjørneskotsk   (DK - Salling)
Hoftur fra Møn   (DK - Møn)
Hoftur fra Mors  Morsø (DK - Mors)
Holmstrup firtur  Odsherred (DK - Odsherred Sjælland Vestsjælland)
Hornborg Firtur   (DK - Horsens)
Hornfeld   (DK - Vejle vestegn)
Hukgestok  Hindsholm (DK - Hindsholm Fyn)
Hvip´ Skotsk   (DK - Vejle vestegn)
Jens Madsens Livstykke (Jens Lyvsens Madstøk)  Mors (DK - Mors)
Jydevals  Hindsholm (DK - Hindsholm Fyn)
Jydsk Kontra (Tretur)  Nr 418 (DK - Bornholm)
Jydsk på næsen (nr 603)  "Der bor en bager", fra Grønbjerg (DK - Vestjylland)
Jydsk paa Næsen (nr 20)  (Polonaise), Horsens (DK - Horsens)
Jysk Kontra fra Bornholm   (DK - Bornholm)
Jægermarch   (DK - Møn)
Jødetur fra Falster   (DK - Falster)
Jødetur fra Halsnæs   (DK - Sjælland)
Jødetur fra Præstø   (DK - Præstø)
Jødetur   (DK - Lolland)
Jødetur på Raas   (DK - Bornholm)
Jødetur fra Thy   (DK - Thy)
Kaffemøllen   (DK - Vestjylland)
Kalkmandens Vals   (DK - Randersegnen)
Kaperollika   (DK - Bornholm)
Kavaleri Galop   (DK - Vejle vestegn)
Kedelflikkerdans  Vendsyssel (DK - Vendsyssel)
Keglekvadrille  Syd-Thy (DK - Thy)
Kina   (DK - Als)
Kjælaflikkara-Turn   (DK - Bornholm)
Kjærlighed forudan Strømper   (DK - Bornholm)
Klap-Galopade   (DK - Møn)
Klap-Kontra  Syd-Thy (DK - Thy)
Klapvals fra Vejle   (DK - Vejle vestegn)
Kliplev Marked   (DK - Sønderjylland)
Knurrifas  Han Herred (DK - Han herred)
Kollemorten   (DK - Vejle vestegn)
Kongens Have (nr 225)   (DK - Præstø)
Kongens have   (DK - Sjælland)
Kongens Have (nr 112)  Ærø (DK - Ærø)
Kontra  Malt (DK - Midtjylland)
Kontra fra Blegind   (DK - Skanderborg)
Kontradans  vendsyssel (DK - Vendsyssel)
Kontradans fra Vejle Vestegn   (DK - Vejle vestegn)
Kontra fra Hobro   (DK - Hobro)
Kontramarsch  Vestjylland (DK - Vestjylland)
Kontra med March   (DK - Sønderjylland)
Kontra Mollevet   (DK - Bornholm)
Kontra med Mollevit  Ærø (DK - Ærø)
Kontra med Mølle   (DK - Vejle)
Kontra Otte fra Møn   (DK - Møn)
Kontra otte, Præstø Amt   (DK - Præstø)
Kontra Ottetur   (DK - Sønderjylland)
Kontrasejre 1   (DK - Nordsjælland)
Kontrasejre fra Ejby   (DK - Sjælland)
Kontrasejre fra Østsjælland   (DK - Præstø)
Kontrasejre (nr135)   (DK - Himmerland)
Kontrasejre fra Langeland   (DK - Langeland)
Kontrasejre fra Nørre Radsted, Østlolland (nr 157)  Østlolland (DK - Lolland)
Kontrasejre fra Møn   (DK - Møn)
Kontrasejre fra Odsherred   (DK - Odsherred)
Kontrasejre fra Sønderjylland   (DK - Sønderjylland)
Kontrasejre (nr 24)  Slagelse (DK - Slagelse Sjælland)
Kontra fra Svinninge   (DK - Sjælland)
Korsfiretur (nr 245)   (DK - Randersegnen)
Korsfirtur (nr 6)  Randers (DK - Randersegnen)
Korsfirtur I   (DK - Salling)
Kostedans II   (DK - Sønderjylland)
Kren Laks Hamborger   (DK - Vendsyssel)
Kræn Gaades Firetur   (DK - Randersegnen)
Kræn Jensens Støk   (DK - Vestjylland)
Kræn Skippers Firetur  Randers (DK - Randersegnen)
Kvadrille fra Fyn   (DK - Fyn)
Kvadrille II   (DK - Langeland)
Kvadrille fra Slagelse  Slagelse (DK - Sjælland Vestjylland)
Kyllinge-Sørens Dands  Frysenborg - egnen (DK - Århus Vejle)
Kylling-Sørens Dans e. Steen Jagd   (DK - Jylland)
Kørovs   (DK - Thy)
Langbane   (DK - Vendsyssel)
Langelands Havtur  Vestlolland (DK - Lolland)
Langelands Kvadrille I   (DK - Langeland)
Lars Kusks firetur  Thy (DK - Thy)
Lars Vævers Ottetur   (DK - Tåsinge)
La-tem-pett   (DK - Bornholm)
Lette Hans  (Lejte Haaens) (DK - Nordfyn Fyn)
Liflig Sang I (nr 223)   (DK - Præstø)
Lifligsang fra Langeland   (DK - Langeland)
Liflig Sang (nr 114)   (DK - Sønderjylland)
Liflig Sang (nr 113)  Ærø (DK - Ærø)
Det lille f   (DK - Sjælland Sydsjælland)
Lille Hamborger  Thisted (DK - Thy)
lille Vendelbo, Den  Lolland-Falster (DK - Lolland-Falster)
Lille Østerbo   (DK - Vejle)
Lollands Kontra   (DK - Lolland)
Lotte gik  Randersegnen (DK - Randersegnen)
Lybsk   (DK - Langeland)
Lybsk Kontravals   (DK - Vestjylland)
Lybækkeren   (DK - Randersegnen)
Sekstur fra Læsø   (DK - Læsø)
Sekstur fra Læsø e. Levy Wilsen   (DK - Læsø)
Lønborg Nr.2  Vestjylland (DK - Vestjylland)
Madammen   (DK - Sjælland)
Mads Tobak  Østfyn (DK - Østfyn Fyn)
Magleby-dansen   (DK - Langeland)
Masjøs   (DK - Randersegnen)
Matrosdans  Vendsyssel (DK - Vendsyssel)
Menuet Med Pisk  Østlolland og Møn (DK - Møn)
Mikkel Pæjsens Firtur   (DK - Roskilde)
Mikkel Ræv   (DK - Randersegnen)
Molboens Tretrit   (DK - Mols)
Molbo-Sextur   (DK - Mols)
Molinask   (DK - Vestjylland)
Mollevit, Nordfyn  Nordfyn (DK - Nordfyn)
Mollevit, Ærø   (DK - Ærø)
Morten Larsen  Nordsjælland (DK - Nordsjælland Sjælland)
Mortens Bitte   (DK - Langeland)
Munter Skotsk I   (DK - Vendsyssel)
Munter Skotsk II   (DK - Vendsyssel)
Munter Tretur   (DK - Holstebro)
Møllerens Firtur   (DK - Horsens)
Mølleturen  Midt og Østjylland (DK - Midtjylland)
Mølleturen   (DK - Vestjylland)
Møns Kontra   (DK - Møn)
Mæ æ Røw te æ Da´er (dør)   (DK - Vestjylland)
Napoleon fra Randers   (DK - Randersegnen)
Napoleon fra Sydsjælland   (DK - Sydsjælland)
Niels Vævers Polka   (DK - Vejle)
Ni kongers dans  e. Lars Frøstrup Andersen, Fur (DK - Fur)
Ni Kongers Dans   (DK - Salling)
Nikonge-Stykket   (DK - Præstø)
Norsk Fjeldmarch   (DK - Lolland-Falster)
Norsk Fjældmarsch  Vendsyssel (DK - Vendsyssel)
Norsk Rheinländer   (DK - Randersegnen)
Nummer 7   (DK - Tåsinge)
Nummer femten   (DK - Vendsyssel)
Ny Berliner  Ærø (DK - Ærø)
Oldemors Firtur  Syd- og Midtjylland (DK - Midtjylland)
Oldemor´s o e Te´æ   (DK - Sønderjylland)
Ommersk   (DK - Fredericia)
Otte Mands Dans   (DK - Himmerland)
Otte Mands Reel  Roskilde (DK - Sjælland Roskilde)
Ottemandsdans fra Hardsyssel   (DK - Holstebro)
Otte Mands Dans I   (DK - Salling)
Otte Mands Dans   (DK - Læsø)
Otte Mands Reel 2   (DK - Roskilde)
Ottetalsdans   (DK - Vestjylland)
Otte-tur, Ulfborg  e. Peder Chr. Bovtrups nodebog (DK - Vestjylland)
Ottetur fra Hadsund   (DK - Himmerland)
Ottetur fra Randersegnen   (DK - Randersegnen)
Ottetur fra Tim   (DK - Hardsyssel)
Ottetur fra Tåsinge   (DK - Tåsinge)
Oxekommers   (DK - Lolland)
Oxekow   (DK - Vestsjælland)
Oxekow fra Tåsinge  Taasinge (DK - Tåsinge)
Oxekow, vendsysselsk variant   (DK - Vendsyssel)
Pajernes Fornøjelse   (DK - Bornholm)
Pariser Polka  Fyn (DK - Fyn)
Pariserpolka   (DK - Vendsyssel)
Pedersen  e. Ole Søgaard (DK - Læsø)
Peder Skyt   (DK - Fyn)
Per Jensens Vals (514)   (DK - Roskilde)
Perpendiken   (DK - Langeland)
Per Snedkers Polka   (DK - Midtjylland)
Petersen nr.94, e. Madvig Vilsen   (DK - Læsø)
Pigernes aftensang   (DK - Himmerland)
Pigernes Fornøjelse   (DK - Langeland)
Pigernes Fornøjelse  Sydslesvig (DK - Sydslesvig)
Pigernes Polka   (DK - Vestjylland)
Pigernes Tre-ting   (DK - Vejle)
Pirrevals  fra Falster (DK - Falster Lolland-Falster)
Polsk Sekstur  Midtjylland (DK - Midtjylland)
Pommersk Keglekvadrille   (DK - Vestjylland)
Pommer Skotsk   (DK - Sejerø)
Prinsens Polka   (DK - Langeland)
Put i hul   (DK - Thy)
Pærevals   (DK - Sønderjylland)
Pærs Vals   (DK - Vestjylland)
På Vejen Hjem   (DK - Randersegnen)
Rask Kontra   (DK - Jylland Thy)
Reel fra Nordfyn   (DK - Nordfyn Fyn)
Reel fra Roskilde  Tørvedans fra Roskilde (DK - Sjælland Roskilde)
Reel fra Vejle Vestegn   (DK - Vejle vestegn)
Rheinländer Svejtrit   (DK - Odsherred)
Ridderen af Randers Bro   (DK - Randersegnen)
Ridder Kvadrillen   (DK - Skanderborg)
Rigsforsamlingen   (DK - Randersegnen)
Rikkedon   (DK - Vendsyssel)
Rits rats  Ruder Es, Randersegnen (DK - Roskilde Sjælland Bornholm)
Ruder Es fra Mors  Mors (DK - Mors)
Ruder Es fra Himmerland  Himmerland (DK - Himmerland)
Rugbjerg Firtur   (DK - Sønderjylland)
Rullen   (DK - Lolland)
Rumlekvadrillen  Tåsinge (DK - Tåsinge)
Den runde sekstur  Himmerland (DK - Himmerland Vendsyssel)
Rund Sekstur   (DK - Lolland)
Russisk kontra   (DK - Randersegnen)
Russisk Kontra fra Salling   (DK - Salling)
Russisk Vals   (DK - Vestjylland)
Ruts   (DK - Præstø)
Rygturen  Østlolland (DK - Lolland)
Rygværk   (DK - Sjælland)
Ryjggjaturn   (DK - Bornholm)
Rynkeby Svir   (DK - Fyn)
Ryskjerketurn  Gamle Toza, Bornholm (DK - Bornholm)
Sams Rus   (DK - Sejerø)
Seksen   (DK - Roskilde)
Sekstur I   (DK - Vendsyssel)
Sekstur fra Læsø   (DK - Læsø)
Sekstur med Vals fra Præstø   (DK - Præstø)
Sekstur med Vals fra Tåsinge  Taasinge (DK - Tåsinge)
Sekstur fra Møn   (DK - Møn)
Sekstur fra Nordfyn  Nordfyn (DK - Nordfyn)
Sekstur på række  fra Leestrup, Sydøstsjælland og fra Vejle Vesteregn (DK - Vejle vestegn Vejle)
Sekstur rundt paa Raas I og II   (DK - Bornholm)
Sekstur ll fra Vendsyssel   (DK - Vendsyssel)
Sextur på langs   (DK - Himmerland)
Silderumpen   (DK - Holstebro)
Simpel Sekstur   Poul Bjergager Christiansen (DK - Roskilde)
Sjampa dans   (DK - Himmerland)
Sjællandsk Hopsa (443)   (DK - Roskilde)
Sjællandsturen   (DK - Vejle vestegn)
Skift så   (DK - Vestjylland)
Skjørpinge firetur   (DK - Sjælland)
Skodsturen   (DK - Sjælland)
Skomagerdansen   (DK - Vestjylland)
Skomagerhopsa   (DK - Vejle)
Skomagerskotsk  Fyn (DK - Fyn)
Skotsk Hopsa   (DK - Randersegnen)
Skotsk i fire Hjørner   (DK - Nordfyn)
Skotsk Kvadrilja   (DK - Bornholm)
Skotsk Kvadrille   (DK - Sjælland)
Skotsk paa Langs  Nordfyn (DK - Nordfyn)
Skotsk på langs   (DK - Fyn)
Skotsk fra Randersegnen   (DK - Randersegnen)
Skotsk rundt   (DK - Midtfyn)
Skotsk fra Vejle vestegn   (DK - Vejle vestegn)
Skotsk  Vestjylland (DK - Vestjylland)
Skrup´ Lisbeth, Vejle Vesteregn    (DK - Vejle vestegn)
Skubkontra   (DK - Salling)
Skær "Hakkelsesstøkk"   (DK - Vejle)
Skærsommernats-Drøm   (DK - Møn)
Sløjfen   (DK - Vestjylland)
Sløjfen   (DK - Vestjylland)
Smedens Hamborger   (DK - Vendsyssel)
Smutten   (DK - Præstø)
Snurrepisken  Østlolland (DK - Lolland)
Solen rundt   (DK - Møn)
Solen virker op   (DK - Vendsyssel)
sortbrogede ko, Den  Den swotbroget Ku (DK - Als)
Spanet Spalet   (DK - Nordfyn)
Spansk Hopsa   (DK - Salling)
Spansk Vals   (DK - Randersegnen)
Spark i Rumpen   (DK - Vendsyssel)
Spids-Hamborger fra Temdrup  Terndrup (DK - Himmerland)
Spids Hamborger fra Randersegnen   (DK - Randersegnen)
Spids Hamborger   (DK - Vejle vestegn)
Spids-Polka   (DK - Møn)
Springfort   (DK - Vejle vestegn)
Springgelium   (DK - Sjælland)
Stâsturn (Stadsturen)   (DK - Bornholm)
Stegt Ål og Honningbrød   (DK - Salling)
Stille Firtur  Thy (DK - Thy)
Stille Totur  Thy (DK - Thy)
Stille Tretur  Thy (DK - Thy)
Stokkemarch  Himmerland (DK - Himmerland)
Stop   (DK - Vestjylland)
store engelske, Den  Taasinge (DK - Tåsinge)
Store Østerbo   (DK - Vejle)
Svejtrit   (DK - Præstø)
Svensk Mazurka   (DK - Sjælland)
Svensk Vals   (DK - Randersegnen)
Svingkontra  Ribe (DK - Ribe)
Sviren  Ærø (DK - Ærø)
Syngestykket  Oreby-Taars (Lolland) (DK - Lolland)
Syvspring  Vendsyssel (DK - Vendsyssel)
Syvtur fra Sønderjylland   (DK - Sønderjylland)
Sønderborg dobbelt kvadrille   (DK - Als)
Sønder op igen   (DK - Vejle vestegn)
Tante lett   (DK - Bornholm)
Tantes Hopsa ell. "Ryste Lopper"  Sydfyn (DK - Sydfyn Fyn)
Te æ fja' Si'e  ell. Heidilit, kom herom!, Himmerland (DK - Himmerland)
Thy, Almindelig Totur fra  e. Viggo Gade (DK - Thy)
Thy, Almindelig Tretur fra  e. Viggo Gade (DK - Thy)
Thy, Almindelig Firtur fra  e. Viggo Gade (DK - Thy)
Tjiva Dajnsijn   (DK - Bornholm)
Tolvtur   (DK - Thy)
Tolvtur, Hillerød   (DK - Nordsjælland Hillerød)
Tolvtur  Thorning (DK - Midtjylland)
Den Toppede Høne fra Thy   (DK - Thy)
Den Toppede Høne fra Vendsyssel  e. Kazio og 358 (DK - Vendsyssel)
Tospring  Tarm (DK - Vestjylland)
Tosse Marens Totur  fra Kattinge, Sjælland e. Carl Godvin (DK - Roskilde)
To Ting fra Vestegnen   (DK - Vestjylland)
Totur   (DK - Præstø)
Totur fra Falster  Falster (DK - Falster)
Totur fra Himmerland  Himmerland (DK - Himmerland)
Totur fra Hyllede   (DK - Præstø)
Totur i svejtrit   (DK - Thy)
Totur fra Hjøng   (DK - Præstø)
Totur fra Lolland   (DK - Lolland)
Totur fra Læsø   (DK - Læsø)
Totur fra Mors (nr 43)  Morsø (DK - Mors)
Totur fra Mors (nr 174)   (DK - Mors)
Totur fra Odsherred   (DK - Odsherred)
Totur fra Tåsinge  Taasinge (DK - Tåsinge)
Totur fra Vensyssel   (DK - Vendsyssel)
Tre gange seks  Sekstur fra midtjylland (DK - Midtjylland)
Trekantet Sløjfe   (DK - Vestjylland)
Trekant  (De' javer it ino), Horsens (DK - Horsens)
Tre Mands Reel  Odsherred (DK - Sjælland)
Tre Mands Reel - Æ Kæpstyk   (DK - Salling)
Tre Mands Reel   (DK - Vendsyssel)
Trenderup  Han Herred (DK - Han)
Tre små sorte (første tur)  Første tur - Skjer i haver (DK - Thy)
Tre små sorte (anden tur)  Anden tur - Thetop (DK - Thy)
Tre små sorte (tredje tur)  Tredje tur - P Thomsens Kjede (DK - Thy)
Tre små sorte (fjerde tur)  Fjerde tur - Viborg Totur (DK - Thy)
Tre Ting  Midtfyn (DK - Midtfyn Fyn)
Tre ting fra Salling   (DK - Salling)
Tre Trins Hopsa  Hindsholm (DK - Hindsholm)
Tretrins Hopsa   (DK - Langeland)
Tretur fra Falster   (DK - Falster)
Tretur fra Holstebro   (DK - Holstebro)
Tretur fra Himmerland  Himmerland (DK - Himmerland)
Tretur i svejtrit   (DK - Thy)
Tretur fra Lolland  Østlolland (DK - Lolland)
Tretur fra Læsø   (DK - Læsø)
Tretur fra Mors (nr 44)   (DK - Mors)
Tretur fra Mors (nr 175)  175 (DK - Mors)
Tretur fra Ribeegnen   (DK - Sønderjylland)
Tretur fra Sejrø   (DK - Sejerø)
Tretur Fra Vejle Vestegn   (DK - Vejle vestegn)
Tretur fra Vendsyssel   (DK - Vendsyssel)
Trip´es   (DK - Midtjylland)
Trip´ Mett´   (DK - Vejle vestegn)
Trompeter Christrups Vals   (DK - Randersegnen)
Tylette Polka   (DK - Sønderjylland)
Tyroler Hamborger   (DK - Mors)
Tækkemandens Tretur (nr 213)   (DK - Præstø)
  ( - Præstø)
Underliren   (DK - Salling)
Vals fra Lolland-Falster   (DK - Lolland)
Vals Sekstur   (DK - Salling)
Vals-Totur   (DK - Vejle)
Vejrmølle Tur  Amager (DK - Sjælland)
Venstrebenet  Midtfyn (DK - Midtfyn Fyn)
Vesterboposk   (DK - Vejle vestegn)
Vesterbo-Trekant   (DK - Vejle vestegn)
Vester-Herreds Sekstur   (DK - Vestjylland)
Vippen   (DK - Vestjylland)
Vride Rumpe   (DK - Møn)
Vupti   (DK - Præstø)
Væver Vals   (DK - Langeland)
Wupdi   (DK - Vejle vestegn)
Æ Firkant II   (DK - Salling)
Æ Kontradans   (DK - Hardsyssel)
Æ Livstyk   (DK - Vejle)
Æ Russer   (DK - Mors)
Æ Skjødstrupper   (DK - Vestjylland)
Æ Skrudstrupper   (DK - Himmerland)
Øjnene, den med   (DK - Vestjylland)
Østerbo-Kontra  Syd-Thy (DK - Thy)
Østerbopolsk   (DK - Vejle vestegn)

Vals

To valse fra Agerskrog   (DK - Sønderjylland Vestjylland)
Agerkrog nr. 36, Vals fra   (DK - Ribe)
Agerkrog nr. 39, Vals fra   (DK - Ribe)
Agerkrog nr. 51a og 54, Vals fra  To Valse (DK - Vestjylland)
Anders-Orsa-Vals´n  e. Burträskar'a (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
Ane Louises Vals   Thomas Thomsen (DK - Vestjylland)
Lille Annas Vals   Thomas Thomsen (DK - Holstebro)
Baltzerjungfrun   Ragnar Forslund (S - Dalarna)
Beckasinen   (S - Västerdalarna Dalarna)
Bedstemors vals  e. Fredsgaard Iversen,Vendsyssel (DK - Vendsyssel)
Bergrosa   Sven Nyhus (N - Røros)
Vals i A-dur, Bo i Rannsätt Isaksson   (S - Värmland)
Vals fra Borris, Langemands vals   (DK - Sønderjylland)
Brolin, Vals e.   (S - Skåne)
Broändas Karl-Johans vals  Österbotten (SF - Österbotten)
Brudevals (bryllupsvals)   Niels W. Gade (DK - Holbæk Sjælland)
Bøhmer-vals   (DK - Vejle)
Valsen til Christine   Carl Erik Lundgaard Jensen (DK - Fyn)
Det er så yndigt at følges ad   C.E.F.Weyse 1833 ( - Bornholm)
Valsen til Dorrit   Carl Erik Lundgaard Jensen (DK - Fyn)
Dyrö, Vals   Jaerv (Joel Hagen) (S - Västergötland)
Elins 70 års vals   Ole Quistgaard (DK - København Sjælland)
Enviken, Vals fra   (S - Enviken Dalarna Österdalarna)
Eriksmåla Marknadsvals   (S - Småland)
Eskilstunaminnen   Karl Jularbo (S - Dalarna)
Finns Vals   Lone Nielsen Darger (DK - Sjælland)
Franska valsen   Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
Petersen på Hønsejagt  Vals fra Fur (DK - Fur)
Wals no 26  Vals fra Fur (DK - Fur)
Fur vals fra   (DK - Fur)
Jeg holder så meget af Give   (DK - Fur)
Malkevals  Fur Alfred Mortensen (DK - Fur)
Klinkevals  Fur (DK - Fur)
Den første valsen på Finnskogen   (N - Finnskog)
Gamle familjevals  og gå så, og gå så . . . (DK - Himmerland)
Gartnerens Vals   (DK - Roskilde)
Groupa, Vals efter   (S - Värmland)
Gössa Anders, Vals e.  Orsa (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
Hans Lyngbergs Vals   (DK - Bornholm)
Hans Rasmussens Vals  Nordfyn (DK - Nordfyn Fyn)
Hellesens Vals   (DK - Thy)
Himmerland nr 664, Vals  Himmerland (DK - Himmerland)
Holev valsen  fra Fyn (DK - Fyn Østfyn)
Lilla Härbresvalsen   Lars Höökpers (S - Dalarna)
Ingers Brudvals   Pelle Svensson (S - Hälsingland)
Inte Sova   Maria Jonsson (S - Västerbotten)
Isfärden  e. Björn Jon (S - Österdalarna Dalarna)
Jacob Hansen, Vals efter   (DK - Roskilde Sjælland)
J. E. Hall, vals av  Hälsingland J. E. Hall (S - Hälsingland)
Per Jernberg, Vals   (S - Gästrikland)
Jonas' vals  250: kr valsen Michael Sjögren (S - Samsø)
Jämtland, Vals fr.   (S - Jämtland)
Vals efter Jöns Persson, Jöns förste vals   (S - Medelpad)
Jönsagubben, Vals e.   (S - Hälsingland)
Kall, Vals fra   (S - Jämtland)
Karens Vals   Jørgen Sten Andersen (DK - Roskilde)
Klukvals  Fyn (DK - Fyn)
Knud Jepsens vals  Vejle vesteregn (DK - Vejle vestegn Bornholm)
Kontra-Vals  Maasholm, Sydslesvig (DK - Sydslesvig)
Kristian Oskarsson, Vals   (S - Jämtland)
Vals efter Kungs-Otto Johansson   (S - Halland)
Kurts Vals   Linda Mortensen (DK - Roskilde Sjælland)
Kædevals   (DK - Sydjylland)
Kærlighed, Vals   Lone Nielsen (DK - Roskilde Sjælland)
Lakansjö - valsen   Arne Johansson (S - Västerbotten)
Langeland, Vals   (DK - Langeland)
Lars Gullbrand Vals efter   (S - Västerdalarna Dalarna)
Lasse Nilsson, Vals e. Lasse i Lyby,  Lyby, Skåne (S - Skåne)
Lejsme Per Vals   (S - Västerdalarna Dalarna)
Lille Thomas Christians Vals   Thomas Thomsen (DK - Holstebro)
Lindblad, Vals e.  Gästrikland (S - Gästrikland)
Livsglædens Vals   Jørgen Sten Andersen (DK - Roskilde)
Lyø brudevals   (DK - Fyn Lyø)
Lädervals   Ragnar Schelén (S - Västermanland)
Læsø valsen   Arne Strøm (DK - Læsø)
Madvig Vilsen, Vals efter  efter Madvig Vilsen, Læsø (DK - Læsø)
Marieby, Vals   (S - Jämtland)
Marius Kronborgs Vals   (DK - Vestjylland)
Vals efter Mollevit  Ærø (DK - Ærø)
Nordenhuse Vals   Carl Erik Lundgaard Jensen (DK - Fyn)
Vals från Norra Råda   (S - Värmland)
Nye Tider af Janet Vahl   Janet Vahl (DK - Fyn)
Vals, af Ola Nilsson Lans   Ola Nilsson Lans (S - Skåne)
Vals af Ole Kjær   Ole Kjær (DK - Vestjylland)
Omas Ludvig, Vals e.   (S - Transtrand Västerdalarna Dalarna)
Ore, Vals fra  Lilla Orevals (S - Österdalarna Dalarna)
Ore, Visa från  e. Ole Søegaard (S - Ore)
Vals fra Orsa   (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
Pajala, Vals fra   (S - Norrbotten)
Pelle Fors, Vals e.  Östergötland (S - Östergötland)
Per Broens Vals   (DK - Midtjylland)
Pipvalsen  Hasses Fassas vals Evert Melin, Sörmland (S - Södermanland)
Ranveig   Bent Helgren Jakobsen (N - Røros)
Rapp-Kalles vals   (S - Uppland)
Reventlow nr. 145   (DK - Lolland)
Romerske Vals, Den   (DK - Nordfyn)
Rundt om og ret hjem  Vejle (DK - Vejle)
Rättvik, Vals  Stegvals (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Røros (Røragen Valsen), Vals  e. Sven Nyhus (N - Røros Finnskog)
Seglora, Vals från   (S - Västergötland)
Sensommarvalsen   Ivar Hultkvist (S - Östergötland)
Setesdalen, Vals fra   (N - Setesdalen)
Festen for Sicilie  Vals i E-moll Lone Nielsen Darger (DK - Roskilde Sjælland)
Signe Bogøs Vals   Lars Vilsen (DK - Læsø)
Siljansnäs och Rättvik, Vals från  e. Roligs Per Andersson, arr. Magnus Bäckström (S - Dalarna Rättvik Österdalarna)
Silkeborgvalsen   (DK - Midtjylland)
Silkeborgvalsen e. Klaus Pindstrup  efter Klaus Pindstrup (DK - Århus)
Sjijnmyravalsen  fra Bornholm (DK - Bornholm)
Skotsk Valz   (DK - Tåsinge)
Skånevalsen  e. Per Munkberg (S - Skåne)
Smedjevalsen   Wille Grindsäter (S - Hälsingland)
Snevalsen   Thomas Koschat (DK - Himmerland Mors)
Sommervalsen af Jens Drewsen   Jens Drewsen (DK - Ribe)
Stens vals  fra Rättvik (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Sønder Nærå, Vals fra  Fyn (DK - Midtfyn)
Sørens vals e. Karl Stenström   (S - Halland)
Tatervalsen   Thomas Thomsen (DK - Holstebro)
Texas-valsen, Poul Lendal   Poul Lendal (DK - Fyn)
Thomas Thomsen, Brudevals af   Thomas Thomsen (DK - Vestjylland)
Pisten, Vals   (S - Ore Dalarna Österdalarna)
Trommelvalsen  Randersegnen (DK - Randersegnen)
Troskari Mats, Vals e.   (S - Västerdalarna Dalarna)
Trövals   Bo Isaksson (S - Värmland)
Tyroler Vals   (DK - Tåsinge)
Tyrolervals e. Svenske Nils´   (DK - Vendsyssel)
Tyrolervals fra Tåsinge   (DK - Tåsinge)
Tåsinge, Vals fra  e. Preben Christensen (DK - Tåsinge)
Ungarsk Vals   Ivan Bjerre Damgård (DK - Århus)
Vallpigan  Gästrikland Karl Lindblad (S - Gästrikland)
Vals fra Præstø 1820   (DK - Præstø)
Vals fra Præstø 1823   (DK - Præstø)
Vals 6-tur no. 55  e. Lars Frøstrup Andersen, Fur (DK - Fur)
  (DK - Sønderjylland)
Vals-Firetur  Sydjylland (DK - Sydjylland)
Vals fra Hillerød   (DK - Hillerød)
Vals fra Himmerland   (DK - Himmerland)
Vals fra Lejrekanten   (DK - Roskilde)
Vals fra Lille Velling   (DK - Vejle)
Vals fra Vårø   (DK - Tåsinge)
Vals fra Vemmenæs   (DK - Tåsinge)
Vals fra Vestegnen I   (DK - Vestjylland)
Vals fra Vestegnen II   (DK - Vestjylland)
Valz fra Tåsinge   (DK - Tåsinge)
Vesterbo-Kontra  Herning (DK - Midtjylland)
Viksta-Lasses vals   (S - Uppland)
vægelsindede, Den   Frede Nielsen (DK - Falster Lolland-Falster)
Åhus, Vals från   (S - Skåne)
Ålefeskarns vals   Bröderna Berlin (S - Bohuslän)

Andre Melodier

To Ting   (DK - Himmerland)
At samles - skilles ad  Afskedssang, Fanø (DK - Fanø)
Avet Reel   (DK - Odsherred)
Bette Mett´, e. Svend Madsbøll   (DK - Thy )
Bogbinderdansen   (DK - Vestjylland)
Halling från Ekshärad efter Per Lööf   (S - Värmland)
Francaise 1. tur   (DK - Møn)
Fäbod Psalm, Gammal   (S - København)
Den gamle Gjønne   (DK - Falster)
Omas Per, Halling efter   (S - Transtrand)
Halling e. P.A.Olsen Stensland  e. Dalakopa (N - Bohuslän)
Hamborger svejtrit  e. Chr. Skytte, Himmerland (DK - Himmerland)
Hillemænd   Jan Borre (DK - Falster)
Hornfiffen  Syvspring ( - Randersegnen Randersegnen)
Halling efter Martin Martinsson   (S - Bohuslän)
Menuet no 17   (DK - Jylland)
Menuett no. I fra Randersegnen   (DK - Randersegnen)
Menuet II fra Randersegnen   (DK - Randersegnen)
Midsommervise   Peter Erasmus Lange-Müller ( - Bohuslän)
Mi´ Swotbroged Ko   (DK - Holstebro)
Morbror Werners snoa   Bengt Olaussen (S - Jämtland)
Musik over Præstø Fjord   Søren Korshøj (DK - Præstø Sjælland)
Russeren, e. Svend Madsbøll   (DK - Thy)
Solskenssnoa  Eero Mäki Eero Mäki (S - Skåne)
Springforkert   (DK - Himmerland)
Svensk maskerade   (DK - Jämtland )
Syvspring fra Fur  Fur (DK - Fur)
Syvtrit  Himmerland (DK - Himmerland)
Trojka   (DK - Vestjylland)
Ungkals dans   (DK - Vejle)
Willafjord   (Shetland - Shetland)