Nodesamling, Index
Folkets hus spillefolk
Spil melodi

Lav stiknode af denne liste | Minimal node

288 fundet

Engelsk

Boerenplof   (NL)
Engelsker i D   Janet Vahl (DK)
Ernst Abrahamsson, Engelska e.  Ödsmål (S - Bohuslän)
Eskilsminne, Engelska från   Stig Persson (S - Skåne)
Fyrtur  e. J. A. Guldstrand, Hjortshög Skåne (S - Skåne)
Engelsk Dans fra Bornholm (Habbadam)   (DK - Bornholm)
Myldretid i Malmö   (S - Skåne)
Rundt & Rundt   Kazio Kierpaul (DK)
Engelsker fra Skåne   (S - Skåne)
Släp, Engelska från  e. Fritz Oskar Brogren (S - Halland)
Sofieroengelskan   Karin Wallin (S - Skåne)
Solhvervssang  trad. engelska fra Skåne (S - Skåne)

Sønderhoning, Mandødanser og Fanniker

Alle mine brødre, sønderhoning   (DK - Fanø)
Alt, så trækker vi trøjen af  fannik (DK - Nordby Fanø)
Atten gulerødder   (DK - Sønderho Fanø)
A vil danse med Mett' Mari   (DK - Sønderho Fanø)
Bedstefars Snaps  fannik (DK - Nordby Fanø)
Brudestykke, Andet  efter Svend Erik, Roskilde (DK - Sønderho Fanø)
Der levede en herlig mand   (DK - Fanø)
Enkedansen   (DK - Sønderho)
Fannikedans   (DK - Fanø)
Fisken ligger på hviden sand  sønderhoning e. ULC (DK - Sønderho Fanø)
Gl. Jes Sonnichsens styk   (DK - Sønderho Fanø)
Habbadekuk  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
Hans Peder Madsens styk  sønderhoning e. ULC (DK - Sønderho Fanø)
Hans Thamsen  sønderhoning e. Je (DK - Sønderho Fanø)
Æggesuppe og ævlekage  æ herremands datter (2 første dele) (DK - Sønderho Fanø)
Jeg går i tusind tanker   (DK - Sønderho Fanø)
Kan du huske, hvad du loved' mig, Som stjernerne ...   (DK - Sønderho Fanø)
Kære moder, fannik   (DK - Fanø)
Og vil du være.. (ell. Lille Stine)   (DK - Nordby Fanø)
Ostindiens velkomst  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
Poul Jonas' styk  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
Rødspætten  sønderhoning Johnny Boesen (DK - Sønderho Fanø)
Sakkukvisen   Sv. Meinertz (DK - Sønderho Fanø)
Solen den vækker op  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
Vi går ej af dette hus . . .  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
Æ sikstyk'  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)

Hambo

Hambo på logen   Karl Salomonsson (S - Halland)
Jänta å ja  (en ting er vis) (S - Värmland)
Liten Karin  e. Röjås Erik Andersson (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Rallarhambo   (DK - Norrbotten)
Sommerhambo   Mogens Jul Christensen (DK - Sjælland Midtsjælland)
Vigers polska  fra Järvsjö (S - Hälsingland)

Hopsa

Hopsa nr. 11   Svenske Niels (DK)
Jørn Skovfogeds hopsa   Henning Munnecke (DK - Nordsjælland Sjælland)
Marken er mejet  Høstdans fra Randers (Salling) (DK - Fyn Randersegnen)
Møns hopsa  Den lille jydske (DK - Møn)
Raaby Hopsa eller Råby Hopsa   (DK - Randersegnen)
Hopsa fra Salling  e. Henning Hovgaard, Rødding (DK - Salling)
Skæve Thorvald   (DK)
Taterhopsa  Gule Fandens Hopsa (DK - Vestjylland)
Tellings hopsa   (DK)
Trads hopsa  Rheinlænderhopsa (DK - Himmerland)
Vandring i Voderup klinter   Mille Micheelsen (DK)
Vores egen hopsa  e. Børge Christensen (DK)

Kreds- og fællesdanse

Anton Kusks Sextur   Sven Klink og 2.stemme af Simone V. Kristensen (DK)
Feder Mikkel  Himmerland (DK - Himmerland)
Kysdans  Gert Andersen i Volling (DK - Midtjylland)
Pigernes Fornøjelse  Præstø Amt (DK - Præstø Sjælland)
Totur fra Vejle  e. Børge Christensen/T.K. (DK - Vejle Fyn)
Varsoviane   (DK - Himmerland)

Marsch og Gånglåt

Bingsjö, Gånglåt fr.   Hjort Anders Olsson (S - Dalarna Bingsjö Österdalarna)
Gärdebylåten   Hjort Anders Olsson (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Högdal, Gånglåt från   (S)
Jämtland, Brudmarsch från  e. Theodor Ohlson (S - Jämtland)
Klövsjö Brudmarsch  e. John-Erik Mattsson (S)
Kyrkmarsch fr. Östervåla   Olov Jansson (S - Uppland)
Malmlastarens Kvinna  Gånglåt från Gränges Juhani Hemmilä (S)
Mockfjärd, Gånglåt från  "Frisells gånglåt" e. Anders Frisell, Mockfjärd (S - Västerdalarna Dalarna)
Mungalåten   (S - Uppland)
Per och Anna, Brudmarsch till   Pererik Moraeus (S)
Rättvikarnas Gånglåt  e. Anders Sparf (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Lagmansboda Brudmarsch   Owe Green (S)
Stockholmslåten   (S)
Titanolåten  gånglåt Sigmund Dehli ()
Trollens brudmarsch   Pelle Schenell (S)
Gånglåt från Äppelbo  e. Ärtbergs Kalle (S - Västerdalarna Dalarna)
Brudlåt från Öje Kapell  e. Lina löv, Malung (S)

Mazurka

Flickan med polkahåret   Jonas Persson (S - Småland)
Rebild mazurka   (DK)
Niels Johnsens Mazurka   (DK)

Polka

Alfred på Hultet  polkett (S - Bohuslän)
Bror Dahlgren, Polka e.   (S)
Du er min egen   Frederik Iversen (DK)
EU Polka   Tom Kurt Jensen (DK)
Den gamle rheinlænder   (DK)
Grønne Aal  e. Hans Pedersen Adrian (DK)
Hardy Halvkrafts hamborger   Sven Klink (DK)
Fædrelandspolka  Himmerland (DK - Himmerland)
Lönsbodapolkan eller Polkett fr. Hästveda  Skåne (S - Skåne)
Jakobsens Rheinlænder nr 1   (DK)
Jens Frederiksens polka  e. Jens Frederiksen, Als i Himmerland (DK - Himmerland)
Jeppes Cykelpolka   Jørgen Sten Andersen (DK)
Junkerträsk, Polka från  e. William Johansson (S - Norrbotten)
Kaffeselskabet  e. Fin Larsen Konsta Jylhä (SF)
Kanonpolka   J. P. Larsen (DK)
Kivikspolka   Gustav Egerstam (S)
Klarinetpolka   ()
Den Kloge Kones Polka  Fur polka no. 1.1 LFA GDG (DK - Fur)
Kringelhede polka   Svenske Niels (DK - Vendsyssel)
Lett på labben  e. Geir Lystrup (N)
Madsbøl polka nr. 1  e. Svend Madsbøl, Thy (DK)
Madsbøl polka nr. 2  e. Svend Madsbøl, Thy (DK - Thy)
Nu går det godt igen polka  Himmerland (DK - Himmerland)
Oksbøl polka  e. Hans Tinus Nielsen, Oksbøl (DK - Lolland Lolland-Falster)
Fynbo efter Oldefar   (DK - Vestjylland)
Paltbröd Svensson, Polka av   Paltbröd Svensson (S)
Pariserpolka  e. Sigbjørn B. Osa (N)
Polkan går  Pariserpolka (S)
Rask Polka  Oksbøl (DK)
Rasmus Skjøwbiens polka   Børge Christiansen, Sinding (DK)
Reepakan Polkka   (SF)
Hamborger fra Ribe   (DK - Ribe)
Rundtenom polka  e. Otto Pleth og Aksel Ladefoged (DK - Sydfyn)
Silbaätno   Mikael Segerström (S)
Smedens 2. fynbo eller Mavefynbo   (DK)
Svenske Niels, Rheinlænder af   Svenske Niels (DK - Vendsyssel)
Trædballehus-Polka   Frederik Iversen (DK)
Wiggen   (S - Hallingdal)
Ålborg polka  efter Thomas Thomsen (DK)

Polska, Pols

60-års polskan   Hjort Anders Osson e. August Strömberg oprindelige komposition (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Blåfinskan   Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
Bodapolska   (S - Dalarna Österdalarna Boda)
Bron över Sveg   Kalle Almlöf (S - Västerdalarna Dalarna)
Byggnan   Byss Calle (S - Uppland)
Polska fra Delsbo   Gl. polska e. Erik Ljung ( f.1851 ) (S - Hälsingland)
Dimmisjonspols   Sturla Eide Sundli (N - Røros)
Polska efter John Enninger   (S - Skåne)
Finn-Påls Polska eller polska e. Elsa Siljebo   (S - Lappland)
Glad låten   (S - Dalarna Bingsjö Österdalarna)
Grind Hans Jässpodspolska  "C i G" (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Polska fr. Hälsingland e. Mattias Blom, Polska  Bodapolska (S)
Polsen etter Henning Trøen  Røros pols (N - Røros)
Hjort Anders, Polska e.   (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
I dag ska Martin i jorden  Trad. gotlandsk begravelsespolska (S - Gotland)
Je skul föll ut å fria..   (S - Dalarna Österdalarna)
Juringius, Slängpolska e.   (S - Småland)
Jämtpolska e. Katrina Lundstedt  e. Katrina Lundstedt (S - Hälsingland)
Kära min mor  e. Filarfolket (S - Skåne)
Laforsens brus   Jon-Erik Hall (S - Hälsingland)
Laggar Anders polska, boda polska   (S - Dalarna Österdalarna)
Lapp Nils Polska e. Viksten   (S - Jämtland)
Lassas Hans, Polska   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Lavendelpolska   Göran Jönsson (S - Skåne)
Lejsmepolska e. Herman Strömberg  e. Kalle Almlöf (S - Västerdalarna Dalarna)
Loftahammar polskan  e. August Bengtsson, Bredvassa, Småland (S - Småland)
Mörkö, polska fr. (657)  Pastor Per (S - Södermanland)
Norrbommens polska  e. Björn Ståbi og Pers Hans (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Norrmandrillen, Polska från Västerbotten  Polska från Västerbotten (S - Västerbotten)
Nr. 20 "Viben"  polskdans (DK)
Nylandspojkarna "Nerifrån"  bingsjöpolska (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Ombyggnaden   Pers Erik (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Polska af Pers Erik Olsson  af Pers Erik Olsson Pers Erik Olsson (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Pers Olle, Polska   (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Pollonesse Blomgren  Skåne (S - Skåne)
Serras (nr. 9)  "Skovsøen" e. Rasmus Storms nodebog (DK)
Sörmland,Slängpolska från   (S - Södermanland)
Stenselepolskan  e. Erik Eriksson, Stensele (S)
Ström-Erske, Polska e.  Föllinge, Jämtland (S - Föllinge Jämtland)
Syskon Polska   T.Fahlander (S)
Säbb Johns storpolska   Säbb John (S - Dalarna)
Toulpagorni  slängpolska Kalle Ankarblom (S)
Tre strömmingar och en kake bröd  Bodapolska (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Troskari Erik, Slängpolska efter   (S - Västerdalarna Dalarna)
Ungdomssynden  bodapolska Röjås Jonas (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Uppsalapolskan  fr. Malung, Dalarna (S - Malung Västerdalarna Dalarna)
Valhalspolska   Lisa Tidman (S)
Vankarin polska  The shotgun polska Andy May (UK)
Veslefele af Jo Gjermunds   (N - Røros)
Vodospisn  Bodapolska efter Röjås Erik (S - Boda Dalarna Österdalarna)

Schottish, Norsk Reinlænder

Barsebäck I  reinlender e. Per Munksberg (S)
Bjällran   (S)
Der er så langt mellem snapsene...   (DK)
Schottis efter Emil Carstedt   (S - Västerbotten)
Hej Katariina   (SF)
Hen til Kommoden  gl. revyvise (DK)
Hilberts scottish  "Johan på Snippen" (S)
Holingen   (N)
Hoptot  Schottis fr. Hälsingland Janne Krantz,Iggesund (S - Hälsingland)
Hästschottis  e. Ante Falk (S - Jämtland)
Idre 3, Schottis fr.  e. Storbo Jöns och Storjo Halvar (S - Västerdalarna Idre Dalarna)
Idre nr. 4, scottish   (S - Idre Västerdalarna Dalarna)
Kræn Bysteds   (DK)
Schottis från Luleå   Magnus Sjögren (S - Norrbotten)
Reinlender No.3   (N)
Norsk scottish, Ringnesen   (N - Gudbrandsdalen)
Oskar, Rejländer e.  "Julescottish" (S)
Pileknäckaren  e. Johan Jakob Bruun, Skåne (S - Skåne)
Pindsvineskindet, skottish   (S)
Premiewhist  gl. revyvise (DK)
Rädda Kalixälven   Hans Sandin (S)
Rørostraktene, Reinlendar fr.  e. Glåmos Spelemannslag (N - Røros)
Reinleder fr. Røros, eller Norsk Reinlender  Norsk Reinländer (N - Røros)
Røysheims gamla   (N - Gudbrandsdalen)
Skållmånsarn   (S - Hälsingland)
strejkende general, den  efter Madvig Vilsen, Læsø (DK - Læsø)
Sven Nyhus, Scottish e.   (N)
Tôla dig Janne   (S)
Tores schottis   Tore Härdelin (S)
Vagns scottish  Schottish från Rättvik (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Ånonschottis  e. Harv (N)

Trekanter

Det jawwer ett enno  trekant fra Horsens (DK)
Hønsefødder og gulerødder   (DK)
Pedro Larsen  e. J. Søndergaard/Th. Knudsen (DK)
Den trekantede sløjfe fra Himmerland  e. Evald Thomsen (DK - Himmerland)

Turdanse o.lign.

Baglæns kontrasejre  fra Salling (DK - Salling)
Den Blå Firtur   (DK)
Dronningens Dans  Nordfyn (DK - Nordfyn Fyn)
Fandango fra Sønderjylland   (DK - Sønderjylland)
Firetur fra Varde   (DK - Vestjylland)
Fruens firtur   Vagn Dahl Hansen (DK)
Gammel tretur fra Vrøgum  e.Oksbølbrødrene (DK)
Den gamle totur fra Vejle   (DK - Vejle)
Hemmelig Sekstur   (DK - Sjælland)
Holmstrup firtur  Odsherred (DK - Odsherred Sjælland Vestsjælland)
Kedelflikkerdans  Vendsyssel (DK - Vendsyssel)
Kontrasejre fra Nørre Radsted, Østlolland (nr 157)  Østlolland (DK - Lolland)
lange sekstur, den   Søren R. Christensen (DK)
Mettes firtur  Firtur fra Jyllinge (DK)
Norsk Fjældmarsch  Vendsyssel (DK - Vendsyssel)
Oxekow fra Avernakø  e. Ole Chr. Rasmussen, Korshavn (DK)
Pedersen  e. Ole Søgaard (DK - Læsø)
Rumlekvadrillen  Tåsinge (DK - Tåsinge)
Russisk kontra   (DK - Randersegnen)
Skotsk fra Randersegnen   (DK - Randersegnen)
Svingkontra  Ribe (DK - Ribe)
Sønderborg dobbelt kvadrille   (DK - Als)
Tre små sorte (første tur)  Første tur - Skjer i haver (DK - Thy)
Tre små sorte (tredje tur)  Tredje tur - P Thomsens Kjede (DK - Thy)
Tre små sorte (fjerde tur)  Fjerde tur - Viborg Totur (DK - Thy)
Tylette Polka   (DK - Sønderjylland)
Østerbo-Kontra  Syd-Thy (DK - Thy)

Vals

Agnes vals   William Hannah ()
Al Capones Vals   Ivar i Ulveboda (S)
Annettes Halvsekelvals   Ole Quistgaard (DK)
Bergrosa   Sven Nyhus (N - Røros)
Calle Schewens vals   Evert Taube (S)
Det måste hända något   Mats Edèn (S)
Dødens vals   Svenske Niels (DK)
Enviken, Vals   (S)
Finska valsen  "Leverpostej-valsen" (S)
Flickan från Åse nedlagda kalkbruk   Knut Nolevik (S)
Groupa, Vals efter   (S - Värmland)
Hållnäs valsen   (S)
Josefines dåbsvals  til Dervish Roger Tallroth (S)
Kalkmandens vals  e. Peter Aakjær og Mylle (DK)
Katrinevalsen   (DK)
Konghanses vals   J. P. Nielsen, Hirtshals (DK)
Konrad valsen   Ole Quistgaard (DK)
Kostervalsen   (S)
Kväservalsen   (S)
Lilian, valsen til   Svend Aage Larsen, Vennebjerg (DK)
Lyø brudevals   (DK - Fyn Lyø)
Læsø valsen   Arne Strøm (DK - Læsø)
Lørdagsvalsen   Anselm Johansson (S)
Marius Kronborgs Vals   (DK - Vestjylland)
Mignon vals   (SF)
Niels Krags vals  e. Chr. Degn, Jerslev (DK)
Ranveig   Bent Helgren Jakobsen (N - Røros)
Seglora, Vals från   (S - Västergötland)
Sensommarvalsen   Ivar Hultkvist (S - Östergötland)
Shepherds Wife, The   (IRL)
Shetland, Vals fra   Jon Anderson (Shetland)
Sjijnmyravalsen  fra Bornholm (DK - Bornholm)
Snevalsen   Thomas Koschat (DK - Himmerland Mors)
Sommarvals   Ale Möller (S)
Spelmansminne   Olle på Snörre (S)
Stuhrs festvals   (DK)
Svedskes vals   Svend-Erik Pedersen (DK)
Svigerindens vals   Jørgen Sten Andersen (DK)
Søren Munks vals   (DK)
Pisten, Vals   (S - Ore Dalarna Österdalarna)
Trönö, Spelmansvals från   (S)
Tåsinge, Vals fra  e. Preben Christensen (DK - Tåsinge)
Vilhelmina, Vise fra   (S)
Vals fr. Älvdalen  e. Lars Orre (S)
Åhus, Vals från   (S - Skåne)
Ålefeskarns vals   Bröderna Berlin (S - Bohuslän)

Andre Melodier

At samles - skilles ad  Afskedssang, Fanø (DK - Fanø)
Béatrice, Reel  e. Martin Racine (FR-CAN)
Frederiks kontra  e. brdr. Bast (DK)
La Sloggit Ligt  e. Bent Christiansen (Shetland)
Liberty   (Can)
Midsommervise   Peter Erasmus Lange-Müller ( - Bohuslän)
Senja   Helge Larsen (DK)
Stop galop   (D)
Så vender vi æ røv til æ dør  e. brdr. Nielsen, Oksbøl (DK)